اخبار

استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی و بانوان در قالب 2 طرح اشتغال فراگیر و توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی

استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی و بانوان در قالب 2 طرح اشتغال فراگیر و توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی
دبیر کارگروه تخصصی اشتغال استان یزد گفت: بر مبنای نقشه راه و طرح های چهار دستگاه و با همکاری فرمانداران و بخشداران ، پنج هزار شغل در مناطق روستایی و عشایر استان ایجاد می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان یزد: محمدحسین ریاحی در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان یزد گفت: هم اکنون ظرفیت های خوبی در تعداد دانش آموختگان دانشگاهی و بانوان جویای کار در استان داریم که قرار است در قالب 2 طرح اشتغال فراگیر و توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری از آنها استفاده شود.

وی افزود: ادارات کل جهاد کشاورزی ، صنعت ، معدن و تجارت ، میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان و اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات استان ،نقشه راه خود را برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی ارائه کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد و دبیر کارگروه اضافه کرد: در این بخش پنج بانک کشاورزی ، پست بانک ، توسعه تعاون ، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به عنوان بانک های عامل معرفی شده اند.

ریاحی درباره تسهیلات بخش اشتغال فراگیر نیز گفت: در این خصوص هشت بانك کشاورزی ، ملی ، سپه ، رفاه، ملت ، صادرات ، تجارت و توسعه تعاون به منظور اعطای تسهیلات به طرح های با رسته شغلی منتخب در قالب برنامه اشتغال فراگیر در سطح استان معرفی شده اند .

وی خاطرنشان کرد : باتوجه به گزارش بانک ها در جلسه امروز 50 درصد بانک ها منابع ابلاغی را دریافت کرده اند و باید بر مبنای دستورالعمل ابلاغی در این خصوص اقدام شود.

ریاحی یادآور شد: در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان بر استفاده از ظرفیت 12 مرکز مشاوره کارآفرینی و مراکز دانش بنیان و نیز مکلف شدن بانک ها در پرداخت تسهیلات برای اشتغال تأکید شد.

استاندار یزد با تقدیر از نقشه راه دستگاهها در طرح اشتغال پایدار در مناطق روستایی ، بعد از گزارش نقشه راه چهار دستگاه تعیین شده در طرح اشتغال فراگیر و توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ، گفت: تعیین مسیر حرکت دستگاهها در روستاها کار بسیار خوبی است.

محمود زمانی قمی افزود: دستگاهها برنامه های خود را مشخص کرده اند و از اینجا به بعد باید بانک ها برای پرداخت تسهیلات و کمک به ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایر و سایر بخش ها کمک کنند.

در ادامه مدیرکل جهاد کشاورزی استان یزد هم گزارش نقشه راه این سازمان در ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایر را تشریح کرد و گفت: راهبردهای این سازمان در قالب سه بسته رونق تولید ، اشتغال پایدار و اشتغال فراگیر تعریف شده است.

سید جمال سجادی پور با بیان اولویت های اشتغالزایی در این مجموعه افزود: در این طرح برای استان یزد علاوه بر برنامه ریزی برای تثبیت اشتغال 710 نفر ، سهم استان از اشتغال تعیین شده در کشور یکهزار و 53 نفر تعیین شده است.

وی تصریح کرد: ضمن آنکه 52 پهنه با ظرفیت 2هزار و 750 واحد شامل 40 پهنه کشاورزی ، دامی و دامداری و شیلات و نیز 12 پهنه گلخانه ای در کارگروه زیربنایی داشته ایم که می تواند در حوزه تثبیت و رشد اشتغال جمعیت 212 هزار نفری مناطق زیرجمعیت 10 هزار نفر و روستایی و عشایری استان یزد موثر باشد.

در ادامه مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت استان یزد گفت : این سازمان 2 هدف حفظ اشتغال موجود با سرمایه در گردش و ایجاد اشتغال پایدار با سرمایه ثابت را در حوزه اشتغال مدنظر دارد.

محمدرضا علمدار یزدی افزود: در طرح اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری حداقل سهم حوزه صنعت ، معدن و تجارت استان 770 میلیارد ریال خواهد بود که باید در رسته های تعیین شده از آن استفاده کرد.

فاطمه دانش مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز با بیان اینکه سهم استان در بخش میراث فرهنگی و گردشگری 20 درصد است، اظهار کرد: در راستای اجرای این طرح 109 روستا برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایر از سوی این اداره کل در نظر گرفته شده که در قالب 18 رشته صنایع دستی و طرحهای گردشگری اجرا خواهیم کرد.

اکرم فداکار مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان نیز گزارشی از ظرفیت های استان در بخش اشتغال در مناطق روستایی و عشایر با استفاده از منابع توسعه ملی در حوزه فاوا بر مبنای سهم 15 درصدی از این طرح ارائه کرد.

۲۰ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۲۰
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید