اخبار

مبحث اشتغال در اولویت ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان های استان یزد / آگاه ساختن مردم از مزایای طرح کارورزی از ضروریات است

مبحث اشتغال در اولویت ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان های استان یزد / آگاه ساختن مردم از مزایای طرح کارورزی از ضروریات است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد تاکید کرد: لازم است با تعامل موثر و خرد جمعی با تمامی دستگاه های صادرکننده مجوز، اهتمام هر چه تمامتر در راستای رسیدن به اشتغال پایدار داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «محمدحسین ریاحی» در جلسه شورای اداری این اداره کل که با محوریت اشغال فراگیر، طرح کارورزی و اشتغال روستایی برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه مبحث اشتغال، از دغدغه های نظام، دولت و وزارت متبوع است، بنابراین این مهم به عنوان موضوعی چالشی و با اولویت باید سازماندهی شود.

ریاحی با تاکید بر اینکه تمامی ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید موضوع اشتغال را در اولویت کاری خود قرار دهند، رسیدگی به این موضوع از سوی این ادارات را به عنوان دبیر کارگروه اشتغال شهرستان از ضروریات خواند.

وی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و سیستمی شدن ورود اطلاعات به منظور اجرای طرح اشتغال فراگیر وجود دارد گفت: به منظور جلوگیری از توقف فرآیند اجرایی این طرح و پیشگیری از معطل ماندن کار، اطلاعات به صورت دستی اخذ شود.

این مقام مسئول در خصوص طرح اشتغال روستایی نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه در این طرح اجبار به تشکیل تعاونی نیست اما می توان از فرصت تشکیل تعاونی در قالب طرح روستا تعاون استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: فلسفه تشکیل روستاها بر پایه منابع آبی آن منطقه بوده است؛ با این وجود با توجه به بحران شدید منابع آبی در استان یزد، از حدود بیش از یکهزار روستا هم اکنون شاهد حضور مردم تنها در 350 روستا در استان هستیم که از این تعداد هم حدود 50 درصد از روستاها در مجاورت شهر می باشد.

ریاحی با تاکید بر اینکه منابع آبی کم است اما می توان از دیگر ظرفیت های روستا برای رونق بخشی در این مناطق استفاده کرد بیان کرد: کشت دارویی و گلخانه ها با مصرف کم آب، تپه های شنی، امامزاده ها و آتشکده های موجود و مناطق گردشگری هر روستا از نمونه موارد جاذبه های توریستی روستاها می باشد؛ بنابراین شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها را باید مورد توجه قرار داد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد استفاده از سبد تلفیقی اشتغال را ایده ای مناسب خواند و گفت: با در نظر گرفتن چند اشتغال بسته به ظرفیت روستا در یک مجموعه، اگر رشته ای از اشتغال با بحران مواجه شد رشته های دیگر به نوعی می توانند تا بهبود یافتن اوضاع، اشتغال روستا و روستاییان را حفظ کند.

وجود 44 هزار و 813 نفر بیکار در استان

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به اینکه تعداد بیکاران استان طبق سرشماری سال گذشته، 44 هزار و 813 نفر می باشد گفت: تعداد بیکاران باسواد با هر سطح تحصیلاتی معادل 42 هزار و 70 نفر می باشد و مابقی مربوط به افراد بی سواد است.

«فریبا آیت اللهی» در ادامه با بیان اینکه یزد با 26 هزار و 613 نفر دارای بیشترین تعداد بیکار در استان است اظهار کرد: شهرستان بهاباد نیز با 992 نفر، کمترین تعداد بیکار در استان را به خود اختصاص داده است.

وی در خصوص سهم بیکاران دارای تحصیلات عالی در شهرستانهای استان اعلام کرد: شهرستان یزد حدود 64 درصد از بیکاران دارای تحصیلات عالی را دارا بوده و شهرستان اشکذر با اختصاص کمترین درصد بیکاری در این زمینه، یک درصد از بیکاران تحصیلات عالیه را دارد.

آگاه ساختن مردم از مزایای طرح کارورزی از ضروریات است

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با بیان اینکه تاکنون در کشور 294 هزار و 423 نفر نسبت به ثبت نام در سامانه کارورزی اقدام کرده اند، 104 هزار و 328 نفر از این تعداد را از افراد واجدالشرایط خواند و تصریح کرد: در استان یزد نیز با احتساب 0.5 درصد از کل کشور، یکهزار و 664 نفر نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کرده اند که از تعداد ثبت نام شدگان در استان، 425 نفر واجد شرایط هستند.

وی افزود: تعداد واحد پذیرنده ثبت نامی در این سامانه در کشور معادل 13 هزار و 396 واحد و این عدد در استان برابر 166 واحد بوده است که 1.2 درصد از واحدهای پذیرنده کشوری را شامل می شود.

این مسئول تعهد سهمیه پیشنهادی طرح کارورزی مجموع ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان های استان را 2 هزار و 90 کارورز خواند و اظهار کرد: تعداد واحدهای پذیرنده پیشنهادی اداره شهرستان ها برابر 290 واحد می باشد.

وی با اشاره به آمار مربوطه در حوزه اشتغال و بیکاران و وضعیت اجرای طرح کارورزی در استان از ادارات شهرستانی خواست تا با آگاهی دادن به افراد از مزایای طرح کارورزی که موضوعی برد-برد است، در زمینه جذب واحدهای پذیرنده و همچنین فارغ التحصیلان بیکار اقدامات لازم را انجام دهند.

آیت اللهی در ادامه این جلسه به اهم مفاد شیوه نامه اعطای تسهیلات اشتغالزا اشاره و در خصوص اقدامات انجام شده جهت اجرایی نمودن این شیوه نامه اظهار کرد: هماهنگی اجرایی کردن این شیوه نامه به طرح‌های با رسته‌های شغلی منتخب در قالب برنامه اشتغال فراگیر از محل 200 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی و تهیه فرمی برای متقاضیان حقیقی و حقوقی و همچنین شناسایی و انتخاب 9 رشته فعالیت اقتصادی در استان برخی از اقدامات موردنظر در راستای اجرایی شدن شیوه نامه اعطای تسهیلات اشتغالزا می باشد.

مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در ادامه به خلاصه ای از آئین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی پرداخت.

 

۱۲ آذر ۱۳۹۶ ۱۴:۱۱
روابط عمومی اداره کل/ الهه اسلامی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید