اخبار

ضرورت شناخت ظرفیت ها و مسائل حوزه فناوری اطلاعات استان /کمبود نیروی کار متبحر و متخصص از معضلات حوزه آی تی استان است

ضرورت شناخت ظرفیت ها و مسائل حوزه فناوری اطلاعات استان  /کمبود نیروی کار متبحر و متخصص از معضلات حوزه آی تی استان است
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد بر ضرورت شناخت ظرفیت ها و مسائل حوزه فناوری اطلاعات استان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «محمدحسین ریاحی» اظهار کرد: رسته فعالیت فناوری اطلاعات به عنوان رسته ملی انتخاب شده است و در کلیه استانها مشترک می باشد و سایر رسته فعالیتهای اولویت دار هر استان پس از شناسایی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به برنامه اشتغال فراگیر و طرح تکاپو گفت: بر اساس برش استانی طرح رشته های پراشتغال منطقه ای ابلاغی، میزان تعداد اشتغال جدید طرح برای استان 7 هزار نفر بوده که 20 درصد از کل بیکاران استان را تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

ریاحی اعلام کرد: در حال حاضر استان یزد فاقد کارگزار توسعه اشتغال طرح بوده که موجب کندی اجرای طرح شده و تنها مدیر توسعه رسته فناوری اطلاعات را دارا است که امور رسته فناوری اطلاعات را پیگیری می کند.

فناوری اطلاعات

طرح تکاپو به منظور تقویت فضای اقتصادی استان

مدیر ملی پروژه توسعه اشتغال در رسته فناوری اطلاعات گفت: طرح تکاپو یا طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار، به دنبال این است که به تقویت فضای اقتصادی استان کمک شود.

«محمدعبده ابطحی» اظهار کرد: در حوزه آی تی در نظر داریم به بحث اقتصاد دیجیتال در استان سهم بیشتری اختصاص دهیم.

وی افزود: در کشور در این زمینه حرکت هایی صورت گرفته و به نوعی فضای استارت آپی در حال توسعه است و حوزه‌هایی از کسب و کار که در گذشته کمتر مورد توجه قرار می گرفته اند در حال رشد و نمو است.

فناوری اطلاعات  

ابطحی اعلام کرد: حوزه ICT، تقریبا جزو بزرگترین صنعت های دنیا محسوب می شود؛ با توجه به اینترنت اشیا، پیش بینی می شود بازار حجم دو تا سه برابر شود.

وی افزود: نکته اساسی این است که در این روند، به طور قابل توجهی از سهم سخت افزار کم شده و سهم درآمدی نرم افزار و خدمات آی تی در حال توسعه است.

این مسئول با بیان اینکه در کشور نیز در حوزه ICT هدفگذاری هایی صورت گرفته است اظهار کرد: قاعدتا پیش بینی می شود بازار به 90 هزار میلیارد تومان تا پایان برنامه ششم توسعه برسد.

وی ادامه داد: در هر دو صورت رونق بخشی به بازار داخلی و یا ورود به بازار جهانی، باید بتوان کسب و کارهای جدید ایجاد کرد که به عنوان محور اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ارتباطات در کمیته ای مشترک در قالب طرح تکاپو مطرح شده است.

ابطحی با اشاره به برآورد اشتغالی صورت گرفته گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه، اشتغال در حوزه ICT  به 900 هزار نفر برسد. بر همین اساس باید راهکارهایی را بررسی کرد که در استان ها سهم دهی مناسب تری به منظور توسعه اشتغال انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مهاجرت نیروهای توانمند اشاره کرد و گفت: متاسفانه چرخه ای تشکیل شده است که نیروهای متخصص از استان ها به پایتخت و از تهران به خارج از کشور مهاجرت می کنند که به نوعی ضعف محسوب می شود. در نتیجه باید گفت به نوعی نیروپروری و توانمندی افراد را داریم؛ این در حالی است که به هنگام بهره وری از چرخه خارج می شود.

فناوری اطلاعات

ابطحی اعلام کرد: برای تغییر این رویکرد، قطعا پله اول و آخر بخش خصوصی است؛ به طوری که باید علاوه بر اینکه پای کار باشد، تقویت شده و توسعه یابد. بر همین اساس رویکرد اشتغال از توسعه بازار است.

این مسئول افزود: هم اکنون نیروی آماده کار داریم، در حالی که اگر بخش خصوصی در حوزه آی تی استان بخواهد بدین منوال پیش رود و تغییر رویکردی نداشته باشد تنها بخش اندکی از این تعادا نیروی آماده بکار را جذب خواهد کرد.

وی با بیان اینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی ما مهارت کافی را ندارند گفت: در این میان خلائی وجود دارد که باید به نوعی به صورت اتصال به بازار و نیاز روز پر شود. چراکه کمبود نیروی کار متبحر و متخصص از معضلات حوزه آی تی استان است.

فناوری اطلاعات  

۳۰ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۵۷
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید