اخبار

​ایجاد 971 هزار شغل در گرو اجرای طرح اشتغال فراگیر در کشور /استاندار یزد عنوان کرد: سهم گذاری تسهیلات برای اختصاص به استانها جهت رونق فعالیتهای تولیدی و اشتغالزایی

​ایجاد 971 هزار شغل در گرو اجرای طرح اشتغال فراگیر در کشور /استاندار یزد عنوان کرد: سهم گذاری تسهیلات برای اختصاص به استانها جهت رونق فعالیتهای تولیدی و اشتغالزایی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد از ایجاد 971 هزار شغل در قالب اجرای طرح اشتغال فراگیر که اهداف کمی ایجاد شغل برای کلیه دستگاه های اجرایی تعریف شده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «محمدحسین ریاحی» در کارگروه تخصصی اشتغال با اشاره به برنامه های اشتغال دولت، به تشریح «قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق ملی» و نیز «برنامه اشتغال فراگیر سال جاری در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» پرداخت و بیان کرد: در قالب برنامه اشتغال پایدار، «اشتغال فراگیر» به عنوان یک طرح عام و «اشتغال روستایی» به عنوان طرحی خاص مدنظر است.

وی با بیان اینکه برنامه اشتغال روستایی و عشایری در کارگروه ملی با ریاست معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح و برخی موسسات  مالی و صندوق توسعه ملی منابع آن را تامین می کنند، افزود: به منظور اشتغال روستایی و عشایری از سوی بانک ها، تامین مالی صورت گرفته که با همکاری سازمان مدیریت استان‌ها، سازمان برنامه و بودجه به لحاظ یارانه ای حمایت لازم صورت می گیرد.

کارگروه اشتغال

ایجاد 971 هزار شغل در گرو اجرای طرح اشتغال فراگیر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: در طرح اشتغال فراگیر اهداف کمی ایجاد شغل برای کلیه دستگاه های اجرایی تعریف شده که در قالب این طرح، در کشور باید 971 هزار شغل ایجاد شود.

وی با اشاره سه بخش اقتصادی، اشتغالزایی در حوزه مداخلات سیاستی و نیز اشتغال حمایتی مربوط به طرح اشتغال فراگیر اظهار کرد: بخش های اقتصادی این طرح مبتنی بر رسته های منتخب همچون بخش های صنعت، معدن و بازرگانی، ساختمان، خدمات گردشگری و صنایع دستی، حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات و خدماتی مانند سلامت و خدمات فرهنگی و هنری می باشد.

ریاحی پیش بینی کرد: 651 هزار شغل از اعتبارات بودجه ای 2 هزار میلیارد ریالی، تسهیلات بانکی 20 هزار میلیارد ریالی و نیز تسهیلات صندوق توسعه ملی 8 هزار میلیارد ریالی ایجاد شود.

وی در ادامه با اشاره به طرح های اشتغالزایی در حوزه مداخلات سیاستی اعلام کرد: این طرح ها شامل مهارت آموزی، کارورزی، مشوق های بیمه ای و روستاتعاون می باشد که پیش بینی می شود در این حوزه نیز 228 هزار شغل صرفا از اعتبارات بودجه ای به میزان 3 هزار میلیارد ریال ایجاد گردد.

این مقام مسئول به بخش سوم طرح اشتغال فراگیر اشاره و عنوان کرد: این طرح نیز شامل طرح توسعه مشاغل خانگی و محلی، کسب و کارهای اشتغالزایی نهادهای حمایتی، طرح توسعه اشتغال روستایی عشایری، طرح هم افزایی نهادهای حمایتی و عمومی غیردولتی در ایجاد اشتغال برای گروه های هدف می باشد که پیش بینی می شود می شود در این حوزه 91 هزار شغل از مخل تسهیلات صندوق توسعه ملی به میزان 2 هزار میلیارد ریال ایجاد شود.

وی با اشاره به طرح مشاغل خانگی و محلی که بر عهده مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است گفت:  در این زمینه یکهزار و 200 شغل در استان ایجاد خواهد شد.

ریاحی با بیان اینکه شیوه نامه اعتبار 200 هزار میلیارد ریالی تسهیلات اشتغال زا در حال تدوین است گفت: این شیوه نامه در قالب کمیته فنی استان، ذیل کارگروه اشتغال بررسی طرح ها اجرایی خواهد شد.

وی افزود: بر همین اساس سامانه ای با عنوان «کارا» به منظور اجرای این طرح، طراحی شده است که بین 2 تا 5 درصد نیز براساس آیین نامه اجرایی تبصره 18 قانون بودجه توافق شده به طرح های اولویت دار یارانه پرداخت شود.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد: بر مبنای برش های استانی ابلاغی نسبت به ایجاد اشتغال در قالب برنامه اشتغال فراگیر ذیل ستاد فرمادهی اقتصاد مقاومتی اقدام کنیم.

کارگروه اشتغال

طرح تکاپو، طرح بهسازی دینامیک اشتغال

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به طرح تکاپو یا طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار گفت: رویکرد این طرح بهسازی دینامیک اشتغال در سطح استان‌ها و توسعه رسته های کسب و کاری با ظرفیت بالای اشتغال در مناطق می‌باشد.

وی افزود: در این راستا، دینامیک اشتغال و ظرفیت های اولویت دار هر استان برای ایجاد اشتغال به طور جداگانه و در ارتباط با یکدیگر مورد تحلیل قرار گرفته و سپس منجر به شناسایی و بهسازی دینامیک اشتغال استان و مداخله برای فعالسازی ظرفیت اشتغال رسته فعالیت های اولویت دار هر استان می شود.

ریاحی با بیان اینکه نظام نامه اجرایی طرح تکاپو در خردادماه سال 95 به استانها ابلاغ شده که مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای عالی اشتغال می باشد اعلام کرد: این طرح برای توسعه کسب و کارهای منتخب و افزایش اشتغالزایی، دو حوزه  کسب و کارهای خرد و کوچک  و نیز  کسب و کارهای متوسط و بزرگ را در دستور کار خود دارد که مسئولیت هماهنگی بین برنامه های اجرایی و عملیاتی طرح در استان‌ها را ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عهده دارند.

کارگروه اشتغال

استاندار یزد: ضرورت ایجاد تولید محتوای بیشتر در سطح ملی و جهانی

استاندار یزد در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس با بیان اینکه در استان یزد که سرشار از منابع انسانی و استعدادهای ناب خدادادی است و تیزهوشی و فرهیختگی از خصایص جوانان این استان است، زمینه برای خلق فرصتهای تازه و تولید محتوی و کسب درآمد و ایجاد اشتغال فراهم است گفت: قطعا دستیابی به رتبه نخست بازار تولید محتوای کشور برای استان، امر محالی نیست و باید برای آن هدف گذاری شود و این موفقیت به دست آید.

«سید محمد میرمحمدی» در خصوص استراتژی و رویکرد استان در حوزه اشتغال اظهار کرد: در استان یزد با توجه به مجموعه شرایط طبیعی، انسانی و امکانات و ظرفیتهای موجود، به رویکرد و استراتژی نیاز داشتیم تا بتواند از منابع موجود حداکثر بهره‌وری را داشته باشد و به همین خاطر ضمن شناسایی چالشها، منابع و ظرفیتها، تمرکز خود را بر خلق ظرفیتهای جدید معطوف کردیم و رقابت پذیری و بازار هدف را نیز مد نظر قرار دادیم.

وی افزود: به عنوان مثال وجود بافت تاریخی در یزد یک ظرفیت است اما تلاش ما در جهت ثبت جهانی این بافت ارزشمند، خلق ظرفیت بود و به همین شیوه در دیگر عرصه ها نیز اقدامات لازم صورت گرفته است.

مقام ارشد استان با بیان اینکه در استان یزد و در عرصه اشتغال و تولید، این تغییر استراتژی، عمدتا در ارتباط با صنایع صورت گرفت اعلام کرد: معمولا در گذشته به این حوزه نگاه سخت افزاری می شده است در حالیکه دنیا به سمت غلبه نگاه نرم افزاری در حوزه صنعت حرکت می کرد و با اقدامات انجام شده، استان نیز به این سو گرایش پیدا کرده و این تغییر رویکرد اینچنین هدف گذاری شد.

وی ادامه داد: نگرش نرم افزاری به حوزه صنعت در استان، دستاوردهایی چون ایجاد ارزش افزوده بیشتر، گسترش تسهیلات و رفاه عمومی و رونق حوزه خلاقیت و نوآوری را به همراه داشته که از اهمیت بسباری برخوردار است و خوشحالم که بخشی از این چشم انداز محقق شده و بخشی دیگر نیز در آینده باید دنبال شود.

میرمحمدی با بیان این موضوع که همواره با لحاظ ظرفیتهای بومی و محلی، به همه امور با نگاه ملی نگریسته ایم تاکید کرد: هر چه بتوانیم در عمل، میدان را برای نقش آفرینی و تحول زایی مدیران گسترده تر کنیم و از تنگ نظری فاصله بگیریم، نتیجه بهتری به دست می آید و عرصه برای تولید و اشتغال و رونق اقتصادی و اجتماعی نیز فراهم می شود.

وی سپس به موضوع سهم گذاری تسهیلات برای اختصاص به استانها جهت رونق فعالیتهای تولیدی و اشتغالزایی اشاره کرد و تاکید نمود: باید با برنامه ریزی، حداکثر ظرف دو ماه آینده این تسهیلات به طرحهای دارای تفاهم نامه در استان تعلق گیرد و در اجرای این فرایند نیز، سختگیری ها جای خود را به تساهل بدهد تا هر چه سریعتر زمینه برای به کارگیری تسهیلات و بازدهی آنها تا پایان سال فراهم شود.

عالی ترین مقام اجرایی استان در ادامه ابراز کرد: لازم است تا با نگاه به آینده عمده برنامه ریزی ها در استان را به بحث ایجاد بازار کار معطوف نمود و به عنوان مثال امروز در استان ظرفیتهای بالایی در حوزه آی تی و آی سی تی، گردشگری، مباحث فرهنگی و مذهبی و صنایع دستی داریم که باید از آن حداکثر استفاده را بنماییم.

کارگروه اشتغال  

عالی ترین مقام اجرایی استان، تولید محتوی را از عرصه های بسیار گسترده جهت اشتغالزایی دانست و گفت: وقتی تنها ۵ درصد بازار تولید محتوای در اختیار ماست، با توجه به این مسئله چگونه میتوانیم تاثیر گذار باشیم؟!

وی از همه مدیران خواست تا با همکاری و برنامه ریزی و بهره گیری از روشهای خلاقانه، به گسترش تولید محتوی در استان در عرصه های مختلف کمک کنند و خاطر نشان نمود: در استان یزد که سرشار از منابع انسانی و استعدادهای ناب خدادادیست و تیزهوشی و فرهیختگی از خصایص جوانان این استان است، زمینه برای خلق فرصتهای تازه و تولید محتوی و کسب درامد و ایجاد اشتغال فراهم است و قطعا دستیابی به رتبه اول بازار تولید محتوای کشور برای استان، امر محالی نیست و باید برای آن هدف گذاری شود و این موفقیت به دست آید.

استاندار در پایان ابراز امیدواری کرد: با همکاری و همفکری و تلاش همه مدیران، استان یزد در زمینه خلق فرصتهای تازه  در امر تولید و اشتغال، همچون گذشته موفق بوده و سرامد همه استانها در کشور باشد.

۳۰ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۴۸
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید