اخبار

مشکل قراردادهای سفیدامضا کارگران حل می شود/ کارفرمایان، در آینده نزدیک موظف به ثبت قراردادهای کارگری خود می شوند

مشکل قراردادهای سفیدامضا کارگران حل می شود/  کارفرمایان، در آینده نزدیک موظف به ثبت قراردادهای کارگری خود می شوند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد از حل مشکل کارگران در راستای قراردادهای سفید امضا به منظور حمایت از جامعه کارگری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «محمدحسین ریاحی» در نخستین جلسه بررسی مشکلات جامعه کارگری در دولت دوازدهم که با حضور جمعی از مدیران و روسای این اداره کل و نمایندگان تشکلات کارگری اعم از خانه کارگر و مجمع نمایندگان و کانون شوراهای کار برگزار شد، گفت: از مطالباتی که در گذشته در جامعه کارگری بسیار مطرح می شد، مبحث قراردادهای سفید امضا بود که به عنوان آفت و معضل برای نظام کارگری مطرح بوده است.

ریاحی اظهار کرد: بر همین اساس درصدد یافتن راهکارهایی به منظور رفع مشکلات موجود در این زمینه بوده ایم.

وی افزود: طی روزهای اخیر از سوی وزارت متبوع سایتی رونمایی شده است که تمامی کارفرمایان سراسر کشور را در آینده ای نزدیک مکلف به ورود تمامی قراردادهای کارگری و پرسنلی در این سامانه می کند تا اطلاعات مربوطه به طور متمرکز ثبت شود.

این مسئول در خصوص مزیت این راهکار ارائه شده گفت: مشخص بودن آغاز و پایان قرارداد منعقد شده از محاسن این راهکار خواهد بود؛ به طوری که کارگر با خیال راحت نسبت به ادامه کار، به فعالیت می پردازد. در صورت بروز مشکل، مطالبات کارگر نیز شفاف خواهد بود؛ به طوری که حتی در قالب مشاغل سخت و زیان آور نیز مسائل قابل رصد می باشد.

ریاحی یادآور شد: در راستای توسعه و بهبود وضعیت اشتغال و برنامه ریزی لازم در زمینه پایداری شغل، تفکر خوب و جامعی در سطح وزارت متبوع وجود دارد.

مشکل قراردادهای سفیدامضا کارگران حل می شود

تشکلات؛ موتور محرکه نظام تعاملی در جامعه کار و تولید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، تشکلات به عنوان موتور محرکه نظام تعاملی در جامعه کار و تولید و مطالبه گر برنامه و حقوق کارگری و نیز برنامه مناسب از سوی کارفرکایان در استان  می باشد که در حال حاضر در این زمینه شاهد حرکت هایی در استان هستیم که جای خوشحالی دارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مباحثی که در حوزه کارگری رخ می دهد را می توان در قالب شناخت موضوعی و خواست تشکلات کارگری انعکاس داد افزود: همچنین می توان مطالبات را پیگیری کرد و در نهایت بهترین و موثرترین روش را برای توسعه و ارتقای نظام کارگری پیش برد.

ریاحی به افزایش تشکلات کارگری به ویژه در حوزه شوراهای اسلامی کار در واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: شرکت های مربوطه آنچنان که باید واقف به این مسئله که امروز در دستور کار ما قرار گرفته است، نبوده اند. این در حالی است که مقرر گردیده اقدامات خوبی در این زمینه انجام شود.

وی ادامه داد: در استان یزد این چنین مشارکت جویی و مشارکت خواهی را در قالب کمیسیون کارگری و شورای تامین، به اهل خود بازگشته است.

ریاحی گفت: افزایش تشکلات، موجب ارتقای عدالت اجتماعی و مردم سالاری خواهد شد. چراکه افزایش تصمیم سازی و تصمیم گیری از سوی جامعه کارگری موجب بهتر شدن تولید و بهبود شرایط اقتصادی و رفاه اجتماعی می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: در صورت فراهم شدن ابزار و شرایط مناسب، طرح های اشتغالزایی در قالب برنامه اشتغال فراگیر با سهولت بیشتری برنامه ریزی شود.

ریاحی با اشاره به طرح کارورزی گفت: این طرح، پیوندی بین جامعه کارفرمایی و بدنه فارغ التحصیل دانشگاهی بدون مهارت است.

وی افزود: از مشکلات موجود در جامعه این است که فارغ التحصیلان دانشگاهی ما آنچنان که باید در قید و بند مهارت آموزی و تجربه داشتن نبوده اند.

این مسئول ادامه داد: بنابراین طرح کارورزی بستری را فراهم می آورد که هم کارفرما و هم کارجو با یکدیگر آشنا شده و طرفین از ظرفیت های موجود و پتانسیل و توانایی یکدیگر آگاهی لازم را بیایند؛ در نهایت شغل پایدار و ماندگار به ارمغان خواهد آمد.

وی با بیان اینکه به دانش در کشور آنچنان که باید بها داده نشده است گفت: دانش عبارت از علم و مهارت توام با یکدیگر است. ایجاد علم و آگاهی بر عهده مدارس و دانشگاه ها است؛ این در حالی است که از آموزش های مهارتی طفره می روند.

ریاحی افزود: دانشگاه های مهارتی و کارآفرین به تعداد انگشت شمار مشغول فعالیت هستند. بر همین اساس نیاز به عزمی همگانی است تا به صورت متمرکز در افزایش مهارت اقداماتی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: باید علاوه بر تکیه بر وضع موجود و داشته هایمان اعم از نهاده های تولید و مراکز صنعتی و خدماتی، نسبت به سرمایه گذاری در این حوزه نیز توجه و اهتمام لازم صورت گیرد.

مشکل قراردادهای سفیدامضا کارگران حل می شود

لزوم حمایت از حقوق کارگران

دبیر خانه کارگر در ادامه این جلسه با بیان اینکه قانون ما، قانون حمایتی است گفت: ما باید از حقوق کارگران حمایت کنیم.

«علی محمد دهقانی» افزود: اگر بخواهیم در توسعه تشکیلات، قدم برداریم باید به تشکلات کارگری بهای بیشتری داده شود.

وی افزود: در این زمینه مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند با ضمانت اجرایی، اقدامات لازم را انجام دهد.

۲۸ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۱۶
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید