اخبار

تخصیص تسهیلات 160 میلیارد ریالی به مشاغل خانگی در سال 96

تخصیص تسهیلات 160 میلیارد ریالی  به مشاغل خانگی در سال 96
مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد اعلام کرد: با توجه به ابلاغ سهمیه تسهیلات قرض الحسنه سال 96 مشاغل خانگی استان به میزان 160میلیارد ریال به عاملیت بانک های صادرات و رفاه کارگران، این اداره کل آمادگی دارد تا نسبت به معرفی متقاضیان مساعدت کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «فریبا آیت اللهی» در جلسه تشریح «الگوی توسعه مشاغل خانگی و سهمیه تسهیلات قرض الحسنه سال 96 مشاغل خانگی استان» گفت: دارندگان مجوز فعالیت در صورت نیاز به وام با اعلام دستگاههای اجرایی ذیربط از سوی این اداره کل به یکی از بانک‌های عامل دارای سهمیه معرفی می شوند.

وی ضمن بیان این مطلب افزود: متقاضیان طرح‌های مستقل مشاغل خانگی تا سقف 50میلیون ریال و طرحهای پشتیبان مشاغل خانگی به ازای 15 نفر تحت پوشش تا سقف 750میلیون ریال می توانند تسهیلات قرض الحسنه دریافت کنند.

آیت اللهی با اشاره به اینکه در حال حاضر مجوز فعالیت مشاغل خانگی برای متقاضیان در قالب 305رشته صادر شده است اظهار کرد: این رشته ها در زمینه فعالیت‌های صنایع دستی، فرش دستباف، تولیدی (صنعت و خدمات)، تجارت الکترونیک، امور تولیدات دامی، شیلات، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، عشایری، امور تولیدات گیاهی، فعالیت های فرهنگی و هنری به صورت مستقل و پشتیبان می باشد.

وی در ادامه این جلسه به رشد منابع قرض الحسنه در سال جاری اشاره و بیان کرد: سهمیه تخصیصی بابت تسهیلات قرض الحسنه ساماندهی شده و حمایت از مشاغل خانگی از سقف کلی یکهزار میلیارد ریال در سال گذشته به مبلغ 8 هزار میلیارد ریال در سال 96 افزایش یافته است.

این مسئول با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار افزود: بر همین اساس سقف فردی تسهیلات در سال جاری از مبلغ 50 میلیون ریال به مبلغ 200 میلیون ریال افزایش یافته است.الگوی توسعه مشاغل خانگی

 تعیین رشته های اولویت دار دستگاه ها و سقف تسهیلات

مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در ادامه این جلسه که با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی برگزار شد، عنوان کرد: دستگاه ها در وهله اول رشته فعالیت های اولویت دار را از بین 305 رشته معین، مشخص کنند.

وی افزود: براساس تحلیل صورت گرفته از سوی دستگاه های اجرایی، سقف تسهیلات هر یک از رشته ها مشخص و به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اعلام شود.

آیت اللهی همچنین تاکید کرد: دستگاه های اجرایی طی مدت یک ماه آینده، 100 متقاضی تحت پوشش خود را به این اداره کل معرفی کنند.

الگوی توسعه مشاغل خانگی

وضعیت فعلی مشاغل خانگی و رفع مشکلات موجود با الگوی توسعه

کارشناس اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، با اشاره به وضعیت فعلی مشاغل خانگی گفت: شرایط و شیوه کنونی، اقدام موثری به منظور هدایت، مشاوره متقاضیان و همسویی طرح های آنان با اقتصاد منطقه صورت نمی گیرد و اغلب پدیده ناپایداری اشتغال، انحراف تسهیلات و درآمد ناکافی مشاهده می شود.

«مجید هزاردستان» با اشاره به چالش های پیش روی مشاغل خانگی در شرایط کنونی گفت: عدم توجه کافی به مزیتها و ظرفیت‌های مناطق در پیشبرد برنامه مشاغل خانگی، فقدان برنامه ریزی آموزشی مناسب برای توانمند سازی متقاضیان، کمرنگ بودن فعالیت های پشتیبانی به نسبت فعالیت های مستقل، عدم توجه کافی به بازار و آمادگی نداشتن اغلب متقاضیان برای حضور در بازار از جمله چالش های مذکور است.

هزاردستان، فراهم نبودن بستر فرهنگی کار برای شکل گیری و توسعه فعالیت های پشتیبانی مشاغل خانگی، عدم شناسایی رشته های جدید مشاغل خانگی در حوزه های صنایع و تولید بدون کارخانه و فناوری اطلاعات را از دیگر چالش های پیش روی مشاغل خانگی در شرایط کنونی عنوان کرد.

وی با اشاره به مشاغل خانگی در وضعیت توسعه یافته گفت: در الگوی توسعه مشاغل خانگی، شناسائی پتانسیل ها و مزیتهای نسبی و رقابتی مناطق و جلب مشارکت فعالین و اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی و غیردولتی که توان مشارکت در اجرای الگو توسعه مشاغل خانگی را دارند و مداخله توسعه ای دستگاههای اجرائی، از نکات مهم و کلیدی است.

این مسئول ادامه داد: در الگوی یاد شده دیگر تمرکز صرف بر اعطای وام کم بهره نبوده و مشاوره و توانمندسازی افراد، قبل از معرفی به نهادهای مالی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: موضوعاتی همچون تأمین مواد اولیه مناسب، کیفیت، مهارت و... محورهایی است که از این پس، تسهیلات و وام ها در چارچوب آن و در قالب اتصال به بازار بزرگتر و با ارزش تر ارائه خواهد شد تا بتوان به نحوه هزینه کرد آن نظارت داشت.

هزاردستان اضافه کرد: در این الگو، نظارت عالیه بر فرآیند اجرا بر عهده کارگروه اشتغال استان است.

وی با اشاره به اجرای الگوی توسعه مشاغل خانگی ابراز کرد: بررسی اولویت و پتانسیل منطقه، بررسی و تأیید طرح ها، توانمندسازی متقاضیان و اتصال به بازار از مراحل اجرای این الگو است.

کارشناس اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، حمایت مالی و غیرمالی، فروش و بازاریابی و نظارت را از دیگر مراحل اجرایی این الگو خواند.

الگوی توسعه مشاغل خانگی

الگوی توسعه مشاغل خانگی

الگوی توسعه مشاغل خانگی

 ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ۱۴:۱۸
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید