اخبار

ضرورت توسعه بخش تعاونی با تغییر نگرش و گسترش زیرساخت

ضرورت توسعه بخش تعاونی با تغییر نگرش و گسترش زیرساخت
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد بر توسعه بخش تعاونی با تغییر نگرش و گسترش زیرساخت تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، «محمدحسین ریاحی» در دوازدهمین جشنواره تعاونی‎‎های برتر استان یزد و مراسم تجلیل از تعاونی های برتر، گفت: این جشنواره نسبت به سال گذشته با تغییر رویکرد مثبتی همراه بوده و انتخاب تعاونی‌ها بر مبنای روش‌های علمی بنا شده است.

وی با بیان اینکه این جشنواره با رقابت 260 شرکت تعاونی در 20 گرایش تخصصی برگزار شده است اظهار کرد:  پس از داوری شاخص‌‌های عمومی و اختصاصی از سوی داوران 23 تعاونی برگزیده شناخته شدند.

ریاحی با اشاره به اهداف این جشنواره بیان کرد: توسعه و ترویج فرهنگ تعاون در جامعه، معرفی توانمندی های بخش تعاون و ایجاد انگیزه و رقابت سالم در بین تعاونی های استان از اهداف برگزاری چنین جشنواره ها می باشد.

این مسئول تعاون را یکی از ارکان مهم اقتصاد عنوان کرد که برای آن سهم 25 درصدی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به ظرفیت های میراث فرهنگی و گردشگری یزد افزود: این استان از ظرفیت‎‎ها و زیرساخت‎‎های مناسبی در حوزه فناوری اطلاعات برخوردار است و تعاونی‎‎ها می‎‎توانند از این فرصت‎‎ها به منظور توسعه فعالیت‎‎های خود استفاده کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: اطلاعات مربوط به شاخص های عمومی و اختصاصی تعاونی های داوطلب به صورت الکترونیک در فرم های مربوطه به همراه مستندات به صورت خوداظهاری تکمیل شد ه است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: سپس اطلاعات و مستندات ارائه شده، از سوی شورای اجرایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بررسی و در نهایت در کمیته داوری مورد بررسی قرار گرفته و تعاونی های برتر انتخاب شدند.

آموزش و مهارت، پیش نیاز شرکت های تعاونی

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور با تأکید به لزوم آموزش در بخش های مختلف شرکت های تعاونی در کشور گفت: پیش نیاز بهای تعاونی، آموزش بوده و پیش نیاز ارایه آموزش نیز فراگیری حرفه و مهارت است تا تعاونی‌ها بتوانند به جایگاه واقعی و تعریف شده خود در قانون برسند.

«امین سازگارنژاد» به نقش آموزش در کشورهای مختلف اشاره کرد و افزود: این سازمان برای هم‎‎افزایی امکانات آموزشی آماده همکاری برای ارتقای میزان مهارت فعالان بخش تعاون برای توسعه کمی و کیفی فعالیت‎‎های حوزه تعاون است.

وی به تفاهم نامه اخیر سازمان فنی و حرفه‎‎ای با نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: براساس این تفاهم نامه علاوه بر مهارت آموزی سربازان در حرفه مورد علاقه آنها در تبصره‎‎ای، موضوع تشکیل تعاونی با عضویت سربازان به منظور تسهیل اشتغال آنها پس از دوران سربازی دیده شده است.

معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: زمانی که در نظام سرمایه‎‎داری، سرمایه به عنوان یک ارزش تلقی می‎‎شد، تعاونی‎‎ها با تاکید بر ارزش انسان‎‎ها و به عنوان یک رویکرد توسعه ای در ایران و دنیای جدید تشکیل شد.

وی افزود: با اینکه قانون اساسی ایران بر فعالیت های تعاونی به عنوان یک مجموعه دارای همکاری و همدلی، کار جمعی و تیمی تاکید زیادی دارد ولی هنوز این بخش اقتصادی تاکنون نتوانسته جایگاه رفیعی را در اقتصاد کشور به خود اختصاص دهد.

معاون وزارت تعاون، ادامه داد: نقش تعاون در برخی بخش‎‎های کشور از جمله در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مغفول و کمرنگ است در حالی که ظرفیت های این بخش بسیار بالاست و باید استفاده کرد.

سازگارنژاد با بیان برخی ظرفیت های استان یزد در بعد تعاونی به فعالیت های گسترده شرکت تعاونی پیشگامان یزد اشاره کرد و گفت: با الگو قرار دادن این مجموعه می توان در مسیر رشد و گسترش فعالیت های تعاونی و تاثیر در اقتصاد ملی تلاش بیشتری کرد.

وی با مفید دانستن برگزاری جشنواره ‎‎ تعاونی های برتر اظهار امیدواری کرد تا این جشنواره ها به عنوان آیینه‎‎ای بتواند نقاط قوت و ضعف تعاونی‎‎ها را شناسایی کند و برای توسعه و رونق بیشتر این حوزه مورد استفاده قرار داد.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌‌ای در ادامه با اشاره به ظرفیت گردشگری یزد یادآور شد : این استان کانون جهانگردی، کار و اشتغال و توسعه نیروی انسانی است و باید با همکاری شهرداری ، شورای شهر و تعاونی ها زمینه تایید صلاحیت بخش های خدماتی فراهم شود .

وی تأکید کرد: از سوی دیگر باید با شناسایی آسیب تعاونی ها از ظرفیت‎‎های مجازی موجود در استان به عنوان یک فرصت مناسب برای توسعه و رونق بخش تعاون استفاده کرد.

تعاونیهای استان در عرصه های بین المللی افتخار آفرینی کنند

استاندار یزد در ادامه این مراسم گفت: باید از فرصت وجود تعاونیها در استان بیشترین بهره را ببریم و به این نکته ایمان داشته باشیم که کار مبتنی بر مشارکت عمومی که در قالب تعاونیها صورت میگیرد، میتواند منشاء خیر و اثر بسیار باشد.

«سید محمد میرمحمدی» به ظرفیتهای بسیار بالای بخش تعاونی در استان اشاره کرد و از دست اندرکاران این بخش خواست تا همه توان خود را برای نقش آفرینی بیشتر در عرصه تولید و اشتغالزایی در استان به کار گیرند.

وی اظهار کرد: باید از فرصت وجود تعاونی‌ها در استان بیشترین بهره را ببریم و به این نکته ایمان داشته باشیم که کار مبتنی بر مشارکت عمومی که در قالب تعاونیها صورت میگیرد، میتواند منشاء خیر و اثر بسیار باشد.

این مقام مسئول ابراز کرد: خوشبختانه در استان یزد و در حوزه کار تعاونی، از ظرفیت بالایی برخوردار هستیم و باید بتوانیم از این وضعیت با بهره گیری از روشهای مختلف بیشترین بهره برداری را بنماییم.

میرمحمدی ضمن قدردانی از تلاشهای همه دست اندرکاران تعاونیهای استان و تجلیل از افتخار آفرینی آنها در سطح ملی، ابراز امیدواری کرد: با تلاش و برنامه ریزی مناسب، تعاونیهای استان بتوانند در عرصه های بین المللی نقش آفرینی نموده و افتخار آفرین باشند.

در پایان این مراسم از شرکت‎‎ تعاونی پیشگامان کویر یزد، شرکت‎‎ تعاونی همیاران روستایی شهرستان اردکان، شرکت‎‎ تعاونی کامیونداران مهریز، شرکت‎‎ تعاونی پیشگامان رسانه و آگهی زبده(پرواز)، شرکت‎‎ تعاونی خاتم رز کویر، شرکت‎‎ تعاونی چینی بهداشتی ایساتیس، شرکت‎‎ تعاونی باشگاه مشتریان پیشگامان کویر یزد، شرکت‎‎ تعاونی اعتبار فرهنگیان شاغل و بازنشسته یزد، شرکت‎‎ تعاونی مصرف کارگران مجتمع معدنی سنگ آهن چادرملو تجلیل شد.

شرکت‎‎ های تعاونی خدمات فنی فولاد، اتحادیه مصرف کارمندان دولت، اتاق تعاون استان یزد، ریحانه کویر یزد، مسکن جامعه فرهنگیان یزد، گارگران یزدباف، زیلوبافان میبد، تهیه و توزیع در و پنجره سازان میبد، ‎‎ تعاونی آموزشی و آزمون فن گستر میبد، شرکت‎‎ تعاونی معدنی پی جویان یزد، شرکت‎‎ تعاونی فراگیر دهستان غدیر علی آباد، فنی و مهندسی وطن سازه، دام و کشت و صنعت دشت چم و نیز شرکت‎‎ تعاونی نرگس پلیمر از دیگر تعاونی‎‎های برتر استان در سال 1396 بود.

۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ۱۲:۰۱
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید