اخبار

رفاه اجتماعی در گرو اشتغالزایی و یاری رسانی مراکز مشاوره کارآفرینی

رفاه اجتماعی در گرو اشتغالزایی و یاری رسانی مراکز مشاوره کارآفرینی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد بیان کرد: ظرفیتی به نام اشتغال باید به وجود بیاید و شرایط اقتصادی مطلوب شود تا به سمت رفاه اجتماعی قدم برداریم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانی یزد «محمدحسین ریاحی» از توجه اعضای هیات فنی استان به منظور استفاده بهینه از ظرفیت های موجود ابراز خرسندی کرد و با اشاره به رویکرد جدید مراکز مشاوره کارآفرینی اظهار کرد: داشتن مراکز شتاب دهنده به عنوان یک فرصت و پتانسیل برای مراکز خدمات کارآفرینی جای تامل دارد؛ هر چند در این زمینه رویکردها در این زمینه متفاوت است.

وی ادامه داد: ما به دنبال مجوزدهندگان نیستیم و تنها هدف صدور مجوز و واحدهای تولید، کارگاه ها و مراکز خدماتی است که از این فرصت شتاب دهندگی استفاده کرده و در کسب و کارهای شتاب دهنده پیش قرم باشند.

ریاحی با بیان اینکه نگاهمان این است که مراکز مشاوره صرفا به دنبال کسب مجوز و یا داشتن گواهینامه انجام فعالیت اکتفا نکنند، توصیه کرد: این مراکز به صورت پویاتر حضور یابند و مطالعات و فعالیت های پژوهشی در این حوزه بیش از پیش صورت گیرد و در نهایت تنگناها و نقاط ضعف احتمالی موجود در این حوزه ها شناسایی شود.

این مقام مسئول با اشاره به وجود حدود 14 مرکز مشاوره فعال گفت: با وجود فعالیت این تعداد مراکز طی سال گذشته، متاسفانه تاکنون هیچ خروجی از این مراکز دریافت نکرده ایم.

وی با تاکید بر رصد فعالیت این مراکز مشاوره اظهار کرد: باید بررسی شود که این مراکز کاربرد لازم را دارند  و اینکه می توانند مشکلی از مجموعه کسب و کار در حوزه اقتصادی را مرتفع کنند؟!

ریاحی افزود: اگر به نتیجه ای در این زمینه رسیدیم، به نظر می رسد مراکز مشاوره می توانند به عنوان یک ابزار و یک فرآیند قدرتمند برایمان محسوب می شود که در نهایت منجر به بهره وری و انجام امور لازم خواهد شد.

وی با اشاره به حضور اعضای هیات علمی و معاونین پژوهشی و تحقیقاتی و رئوسای مراکز کارآفرینی دانشگاه ها، دلیل قابل قبول و توجیه پذیر مبنی بر علمی بودن فرآیند است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان معتقد است: امور انجام شده باید با همکاری دانشگاه ها صورت گیرد؛ چراکه دانشگاه ها موتور محرکه پژوهش ما هستند.

رفاه اجتماعی در گرو اشتغالزایی و یاری رسانی مراکز مشاوره کارآفرینی

سوق پایان نامه های دانشجویی به سمت فضای کسب و کار

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد با تاکید بر اینکه بهتر است پایان نامه های دانشجویی را به سمت موضوعات کسب و کار و کارآفرینی سوق دهیم گفت: کاربردی سازی پایان نامه ها چه در بخش خدمات و چه در بخش کمک به صنعت باید صورت گیرد.

«نوید نصیری زاده» در ادامه این جلسه اظهار کرد: بهره جستن از ایده‌ها و تفکراتی که در حوزه بازاریابی صنایع در قالب پایان نامه ها، نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی ندارد.

وی با بیان اینکه همسان سازی تعاریف در حوزه شتاب دهنده‌ها باید صورت گیرد اعلام کرد: با بررسی تاریخچه شتاب دهنده در کشورهای دیگر، کمک بزرگی به بخش صنعت و خدمات خواهد شد که نباید نادیده گرفته شود.

نصیری زاده افزود: در این زمینه پس از بررسی، می توان الگوبرداری و پس از آن بومی سازی کرد.

عملکرد کارآفرینی استان در سال 95

گفتنی است برگزاری هفته کارآفرینی در دانشگاه ها و مراکز علمی در آبان ماه 1395، امضای تفاهم نامه همکاری با آموزش و پرورش و برگزاری اولین رویداد کارآفرینی دانش آموزی حمایت اتاق بازرگانی در آذرماه سال گذشته و برگزاری سمینار کارآفرینی با همکاری کمیته امداد امام خمینی ( ره ) استان یزد در آذرماه 1395 از جمله اقدامات حوزه کارآفرینی استان است.

تشکیل کارگاه‌های انگیزش کارآفرینی در شهرستان های مهریز، ابرکوه، خاتم و بافق و نیز همکاری با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در انتخاب کارآفرینان برتر و برگزاری جشنواره کارآفرینان برتر استان با حمایت اتاق بازرگانی از دیگر اقدامات حوزه کارآفرینی می باشد.

گفتنی است از دیگر موارد عملکردی این حوزه، برگزاری کارگاه های تخصصی کارآفرینی روستایی در شهرستان های تفت، بافق، اردکان، ابرکوه و خاتم با همکاری دفتر توسعه روستایی استانداری، همکاری با شرکت آب و فاضلاب روستایی در تعریف فرصت های کارآفرینی و سرمایه گذاری در حوزه های آب و فاضلاب و همچنین تعامل با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در جهت جذب سرمایه گذاران حوزه گردشگری است.

۹ شهریور ۱۳۹۶ ۱۲:۵۳
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید