اخبار

دکتر ربیعی اعلام کرد : 90 درصد وسایل کمک توانبخشی مددجویان بهزیستی در سال جاری تامین می شود

دکتر ربیعی اعلام کرد : 90 درصد وسایل کمک توانبخشی مددجویان بهزیستی در سال جاری تامین می شود
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی خبرداد : با بودجه درنظرگرفته شده در سازمان بهزیستی کشور درسال جاری 90 درصد وسایل کمک توانبخشی مددجویان تامین می شود.
به گزارش مرکزروابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی دکترعلی ربیعی امروزدرمراسم افتتاح کلینیک توانبخشی نابینایان درمرکزجامع توانبخشی "خزانه" با تبریک میلاد امام علی (ع) و روزپدر افزود : در سال گذشته نیز در 7 استان 90 درصد وسایل توانبخشی مددجویان تامین شد.  
وی اضافه کرد : غربالگری شنوایی و بینایی نیز برای کمک به دونوع معلولیت یاد شده    از برنامه های بسیارمهم ما به شمارمی رود تا  بتوانیم  کمک کنیم که افراد کمتر به حد نهایی معلولیت برسند  و توانمند شوند وزندگی راحت خود را داشته باشند .
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی تصریح کرد : یکی از برنامه های ما در سازمان بهزیستی  به نوعی  به برنامه های پیشگیری متصل است چرا که  اگر دراین سنین قدرت بینایی بچه هایی که در معرض نابینایی هستند افزایش پیدا  کند ازوابستگی آنان کاسته می شود و می توانند خودکفاترشوند .
دکترربیعی افزود : با مطالعات علمی انجام شده مرکزی که دید کم (low vision)  خطاب می شود وهزینه بالایی هم ندارد  بیشتر مرکزی دانش بنیان به شمارمی رود ودراین مرکز با آموزش به کودکان  قدرت تشخیصی آنان از اشیاء و پدیده های مختلفی که بعدها در زندگی خود با آن مواجه می شوند افزایش پیدا می کند . 
وی دربخشی دیگر از سخنان خود درخصوص لایحه حمایت از معلولان ادامه داد : با بررسی انجام شده این لایحه به مجلس این دوره نمی رسد اما با تمهیدات اندیشیده شده با نمایندگان مجلس جدید که خوشبختانه چند همکاربهزیستی نیز درآن حضور دارند بادرخواست تعدادی از نمایندگان این لایحه دوباره به جریان خواهد افتاد . 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اضافه کرد : این بارلایحه حمایت از معلولان  تحت عنوان قانون به مجلس تقدیم می شود و امروز نیزدرجلسه شورای اجتماعی دولت درکمیسیون اجتماعی دولت تصمیم گرفته شد که درمجلس آینده با کمک نمایندگان این لایحه مجدد به جریان  بیفتد چون کارهای کارشناسی آن انجام شده بنابراین باسرعت بیشتری در مورد آن آن تصمیم گیری می شود. 
برای فائق آمدن به آسیب های اجتماعی خانواده را کانون قراردهیم 
دکترربیعی اظهارکرد: خانواده مهد مقابله با آسیب های اجتماعی وتوانبخشی افراد است و برای فائق آمدن به آسیب های اجتماعی باید خانواده را کانون قراردهیم وبر این اساس بهزیستی درخانه مورد توجه جدی قرار دارد . 
وی با اشاره به آغاز هفته سلامت گفت : در قبال سلامت ایرانیان وظایف گسترده ای داریم .درمان  نیزبخشی از زنجیره سلامت است ، مراقبت بهداشتی به علاوه پیشگیری  قبل از درمان بخش اعظمی از وظایف سلامت است و پس از درمان توانبخشی وتوانمند سازی درسلسله زنجیره سلامت به شمار می رود که باید برای آن برنامه ریزی شود . 
جامعه نیازمند سلامت اجتماعی و روان است 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی ادامه داد : بسیاری از دستگاه ها درموضوع کلان سلامت دخیل هستند . اما توجه به سلامت اجتماعی و روان نیزبسیار مهم است . 
دکترربیعی تصریح کرد : براساس مطالعات انجام شده تنها علل سنتی دلیل بسیاری از آسیب های اجتماعی امروزی نیست بلکه ناامنی روانی ، ناامیدی از آینده ، فقدان سرمایه اجتماعی و کانون نبودن خانواده ها منجر به بسیاری از آسیب های اجتماعی شده است . 
وی سلامت اجتماعی وروان را موضوعی بسیارمهم دانست وگفت : با برگشت به کانون خانواده به عنوان کانون اعتماد وسرمایه اجتماعی می توان به سلامت روان دست یافت . 
وزیرتعاون،کارو رفاه اجتماعی همچنین در این مراسم با تبریک مجدد میلاد امام علی (ع) و روزپدر، محله خزانه (محل مرکزجامع توانبخشی نابینایان و کم بینایان ) را یادآورخاطرات دوران کودکی خود و میراث های فکری به جای مانده از پدرش دانست و با ذکرخاطراتی جذاب برای مخاطبان این روز را گرامی داشت  و گفت: ارزشهای ملی اسلامی ما در محور بودن پدر و مادر و اهمیت کانون خانواده باید بیشتر احیا شود. 
گفتنی است این مراسم باحضور رئیس سازمان بهزیستی کشورودیگر معاونان و مدیران کل وزیرتعاون،کارروفاه اجتماعی برگزاروازدست اندرکاران راه اندازی این مرکزتقدیرشد . 
شایان ذکراست این کلینیک با در خدمت گرفتن متخصصان بیماری های چشمی  به توانمندی کودکان کم بینا کمک می کند و تمام افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی دارای اختلالات بینایی می توانند از امکانات آن بهره مند شوند و اتاق های مرکزرشد کودکان  کم بینا،اتاق معاینه ، اتاق تاریک و ...از بخش های مهم آن به شمارمی رود .
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۴۵
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید