اخبار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان کشوری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان کشوری
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بحث افزایش حقوق بازنشستگان کشوری با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی مورد مطالعه قرار گرفت و شیوه افزایش پلکانی برای بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری انتخاب شد .
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر علی ربیعی در حاشیه نشست تخصصی رفاه و توانمندسازی که در محل اجلاس سران برگزار شد، گفت: این روش به منظور رفع تبعیض به کار گرفته شده است و به این ترتیب افرادی که دریافتی پایین تری دارند می توانند به یک نسبت مناسبی به دریافتی بالاتر دست پیدا کنند که این موضوع را از سال آینده از طریق سازمان بازنشستگی عملیاتی و اجرایی خواهیم کرد .
وی درباره شایعه حذف 15 میلیون نفر از یارانه بگیران گفت: هیچ سندی مبنی بر حذف 15 میلیون یارانه بگیر وجود ندارد. این موضوع شایعه است که در روزهای نزدیک به انتخابات برای بهره برداری های خاص مطرح می شود؛ با وجود کاهش قیمت نفت، پرداخت یارانه نقدی در دولت یازدهم همچنان ادامه دارد.
دکتر ربیعی تعداد افرادی که باید تا پایان سال جاری بر اساس مصوبه مجلس از دریافت یارانه نقدی حذف می شدند را 6 میلیون نفر ذکر کرد و گفت: به دلیل اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بانک اطلاعات کاملی در خصوص وضعیت اقتصادی این افراد دسترسی نداشت و می توانست مشکلاتی را ایجاد کند نصف این تعداد را حذف کرد.
وی همچنین از اضافه شدن  یک میلیون و 100 هزار کودک به تعداد دریافت کنندگان یارانه نقدی کشور در سال جاری خبر داد.
دکتر ربیعی درباره مسکن اجتماعی گفت: از دیگر اقدامات دولت یازدهم ایجاد مسکن اجتماعی است که وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه وزارت مسکن و شهرسازی این مهم را پیگیری می کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی دیگر از برنامه های ششم توسعه را پیگیری «سیاست های رفاهی » از طریق نهادهای مدنی در کشور نظیر دهیاری ها و یا سازمان های غیردولتی ذکر و تصریح کرد: همچنین طرح خوشه بندی مشاغل از مواردی است که در برنامه ششم توسعه پیگیری خواهد شد. در این طرح مشاغل خرد و کوچک به شکل زنجیره در مناطق روستایی کشور با توجه به قابلیت های اقتصادی و اجتماعی این مناطق تنظیم می شود.

وی ضمن اشاره به توزیع بسته امنیت غذایی از هفته آینده و اینکه در برنامه ششم توسعه این بسته به شکل هدفمندتر توزیع می شود، گفت: به غیر از زدودن فقر غذایی باید در جهت فقر آموزشی اقدام کنیم،  هم اکنون 9 میلیون نفر در کشور بیسواد مطلق هستند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  تاکید کرد: مهم ترین اولویت ما در برنامه ششم سیاست های رفاهی مبتنی بر توانمند سازی خواهد بود که در این نوع سیاست های رفاهی گروه های هدف مورد توجه قرار می گیرند و نه عموم و متناسب با نیاز های گروه های هدف افراد توانمند سازی خواهند شد.
وی افزود: من معتقدم روح سیاست رفاهی توانمند سازی است و لذا با ورود به زمینه اشتغالزایی های خرد و کوچک و طرح هایی مثل بیمه سلامت این سیاست ها را دنبال می کنیم.
دکتر ربیعی خاطر نشان کرد: در بیمه فراگیر هر فردی دارای یک دفترچه بازنشستگی است که دارای سطوح متفاوت است. بیمه تکمیلی هم می تواند با توجه به تمکن افراد، آنان را تحت پوشش قرار دهد و بر این اساس یکی دیگر از موضوعاتی که در برنامه ششم مورد توجه قرار گرفته است .
وی خاطر نشان کرد: یکی از مسائل مهم در برنامه ششم بحث پایداری صندوق های بازنشستگی درسه بخش اصلاحات ساختاری، اصلاحات پارامتریک و تامین مالی و پرداخت بدهی های دولت است که در سند برنامه  ششم پیش بینی های لازم  در این خصوص صورت گرفته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی دیگر از مباحث مطرح شده در برنامه ششم گسترش لایه های حمایتی است که بر اساس آن  گروه هدف کمیته امداد و بهزیستی در برنامه ششم به صورت هدف دار تری دیده شده اند که در این رابطه تقویت دریافتی افراد معلول که هیچ گونه کاری نمی توانند مد نظر قرار گرفت و تلاش می شود حقوق آنها به حدود حداقل دستمزد نزدیک شود.
وی تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه  یک اتصالی از گسترش تعاونی ها، سیاستهای رفاهی و اتصال آنها به مهارت افزایی  پیش بینی شده است که همه اینها در کنار هم به سمت توانمند سازی خواهند رفت.
دکتر ربیعی گفت: سیاست های رفاهی نه صدقه ای و نه جبرانی است، بلکه این سیاست ها باید مبتنی بر اجرای سیاست های حمایتی و توانمندسازی باشد.

به گفته وی، توسعه فقط ساخت آسمانخراش کارخانه های بزرگ و دودکش های بزرگ نیست. توسعه رنگین تر شدن سفره های مردم و نشاندن خنده بر چهره کودکان در دورترین مناطق مرزی نیز است.
به گفته وزیر کار، آنچه بر زندگی مردم تاثیر دارد اتخاذ سیاست های رفاهی دولت در جهت توانمند سازی مردم است.
دکتر ربیعی تصریح کرد: دیدگاهی مبتنی بر اینکه قایقی حرکت می کند و عده ای در آن غرق شوند، دیگر نظریه ای پذیرفته شده در توسعه نیست .حتی این گونه نیست که عده ای در قایق بنشینند و عده ای دیگر آنان را بکشند، این نظریه هم مورد وثوق نظریه پردازان توسعه نیست.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم سیاست های رفاهی را اجرا کنیم، به دو دوره اجرای سیاست های رفاهی در کشور اشاره کرد و گفت: دهه 1350 قیمت نفت در کشور افزایش یافت و بار دیگر این افزایش قیمت را در دهه 1380 شاهد بودیم. در دهه 1380 از این افزایش قیمت نفت چیزی حاصل مردم نشد. برنامه های رفاهی که بر مبنای افزایش قیمت نفت تنظیم شود، راه به جایی نمی برد .در چنین برنامه هایی از سیاست های رفاهی، عدالت و زدودن فقر و نابرابری خبری نیست.
دکتر ربیعی معتقد است، برنامه پنجساله ششم توسعه کشور بر مبنای عقلانیت و سخت کوشی و در زمان پایین بودن قیمت نفت و گاز در بازارهای جهانی تنظیم شده است.
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ۱۰:۲۹
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید