اخبار

وزرای کار ایران و مکزیک یاداشت تفاهم همکاری امضا کردند

وزرای کار ایران و مکزیک یاداشت تفاهم همکاری امضا کردند
آقای آلفونسو ناوارته پریدا وزیر کار و رفاه اجتماعی مکزیک که به دعوت دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تهران سفر کرده است ضمن دیدار و گفتگو با همتای ایرانی خود یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور را امضا کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیدار  همتای مکزیکی خود  از جمهوری اسلامی ایران را نقطه عطفی در گسترش همکاری های دو کشور دانست.
 وزیر کار و حمایت های اجتماعی مکزیک نیز با  ابراز خرسندی از دیدار خود از جمهوری اسلامی ایران و گفتگو با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد :  کشورش برای رابطه با جمهوری اسلامی ایران نقش و اهمیت زیادی قائل است و مکزیک علاقه دارد تا علاوه بر گسترش روابط سیاسی همکاری ها در زمینه های اقتصادی و اجتماعی نیز گسترش یابد. 
برپایه این گزارش در این دیدار دو طرف یادداشت تفاهم همکاری  امضا کردند. بر همین اساس دو طرف توافق کردند تا کمیته مشترکی به ریاست معاونین هر دو وزیر در امور بین الملل تشکیل دهند تا  از این طریق اجرای  مفاد این یادداشت تفاهم را پیگیری کنند.
دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این دیدار  با اهمیت خواندن سفر وزیر کار مکزیک به جمهوری اسلامی ایران گفت: رسانه ها نیز پیگیر این سفر می باشند. 
وی ضمن اعلام آمادگی جهت توسعه همکاری ها با کشور مکزیک اظهار داشت: انعقاد یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور علامت و شروع  خوبی برای توسعه همکاریها  است. 
دکتر  ربیعی گفت: جمهوری اسلامی ایران و مکزیک همواره روابط خوبی با یکدیگر داشته اند و انتقال تجربیات بین دو کشور در زمینه های حمایت های اجتماعی این همکارها را بیشتر تقویت می کند.
 وی تصریح کرد:  در این زمینه گفتگوها و توافقات خوبی را با طرف مکزیکی داشته است.
وی خاطر نشان کرد :  در نشست امروز در خصوص توانمندی ها و تجربیات دو کشور در زمینه روابط کار، مهارت آموزی و تامین اجتماعی و امکان تبادل تجربیات گفت و گو شد. 
دکتر ربیعی افزود:  ایران در زمینه روابط کار، ایمنی و بهداشت کار و تامین اجتماعی و نیز آموزش های فنی و حرفه ای تجارب ارزشمندی دارد که قرار شد این تجربیات در اختیار طرف مکزیکی قرار گیرد.
وزیر کار افزود: همچنین در این نشست آمادگی شرکتهای ایرانی وابسته به صندوقهای بیمه ای در زمینه ساخت و ساز، معادن، پتروشیمی، درمان و دارو  سرمایه گذاری های مشترک در مکزیک اعلام شد. 
دکتر ربیعی  به تجربیات خوب کشور مکزیک در زمینه اصلاح نظام صندوق های بیمه ای و بازنشستگی اشاره نمود و بیان داشت این تفاهم نامه زمینه ای برای انتقال این تجربیات فراهم می کند. 

در ادامه این مراسم، آلفو نسوناوارته تریدا وزیر کار و حمایت های اجتماعی  مکزیک با اشاره به اینکه امروز صحبت کردیم تا پس از انجام توافق هسته‌ای در ایران همکاری‌های خوبی در زمینه‌های مختلف اقتصادی داشته باشیم افزود: در سال 1999 اولین وزیر وارد ایران شد و تاکنون هیچ وزیری نیامده امروز مقرر شد بعد از رفع تحریم‌ها در ایران روابط هرچه بیشتر و بهتر دنبال شود.

وی ادامه داد: بالا بردن ارتقای آموزش کارگران، آموزش پرسنل، کمک به افراد معلول، کمک به صندوق بازنشستگی زمینه‌هایی بود که مقرر شد در همکاری با ایران مدنظر قرار گرفته شود.

وزیر کار و حمایت های اجتماعی  مکزیک با اشاره به اینکه سیستم تأمین اجتماعی مکزیک قدیمی‌ترین در آمریکای لاتین است گفت: به طور مستقیم این سیستم از احکام نوآورانه اجتماعی برافراشته شده که هدف آن محافظت از ضعیف‌ترین و آسیب پذیرترین بخش‌های جامعه از طریق اعطای دسترسی به آموزش و پرورش رایگان، امداد پزشکی و کار با دستمزد منصفانه است.

تریدا ادامه داد: در حال حاضر نظام تأمین اجتماعی مکزیک متشکل از نهادهای محلی و فدرال فراوانی است که هدف آن بیشترین تعداد پوشش مردم بوده و برنامه‌های آن به صورت مشارکتی و غیرمشارکتی است.

وی تأکید کرد: این بازدید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که اولین سفر یک وزیر دولت مکزیک در 14 سال گذشته می‌باشد و این منعکس کننده درجه توافق دو کشور برای تقویت روابط دو جانبه در امور مشترک برای توسعه هردو جامعه است.

لازم به توضیح است در تفاهم نامه یادشده زمینه های انتقال تجربیات و همکاری های مشترک در زمینه های ایمنی و بهداشت کار به ویژه در صنایع شیمیایی، نساجی و فلزی، طبقه بندی مشاغل، ارائه خدمات اشتغال عمومی با محوریت گروه های در معرض آسیب های اجتماعی، قوانین و مقررات روابط کار و نظام های آموزش های فنی و حرفه ای، توانمندسازی معلولین، خدمات رفاهی به گروه های هدف و قوانین و مقررات تامین اجتماعی و بازنشستگی و نیز مطالعات مشترک در خصوص نقش مراکز کاریابی خصوصی در بازارکار و استخدام نیروی کار وجود دارد.
۲۱ شهریور ۱۳۹۴ ۰۸:۰۰
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید