اخبار

دکتر ربیعی رییس نشست وزرای کار کشورهای جنبش عدم تعهد اعلام کرد : تدوین برنامه‌های عملیاتی توسعه همکاری‌های جنوب – جنوب

دکتر ربیعی رییس نشست وزرای کار کشورهای جنبش عدم تعهد اعلام کرد : تدوین برنامه‌های عملیاتی توسعه همکاری‌های جنوب – جنوب
نشست وزرای کار کشورهای جنبش عدم تعهد به ریاست دکترربیعی و با حضور گای رایدر مدیر کل سازمان بین المللی کار برگزار شد .

دکتر علی ربیعی رییس نشست وزرای کار جنبش عدم تعهد گفت : بسیار خرسندم که بار دیگر در کنار هم در سایه جنبش عدم تعهد قرار گرفته‌ایم و ضمن دیدار، مواضع روشن خود را تبیین می‌نماییم. این نشست مهم، فرصتی برای مبادله تجربیات وتبادل نظرات درباره مهمترین موضوعاتی است که بر دنیای کار، بویژه آینده کسب و کار تاثیر می گذارند. جنبش عدم تعهد و اعضای آن نقشی اساسی در این پارلمان سه جانبه جهانی کار دارند و می‌باید منادی عدالت برای استفاده از فرصت‌های برابر جهانی و مبارزه با فقر و نابرابری تحمیلی باشند.  
جنبش عدم تعهد، فرصت مناسبی برای گفت و گوی اجتماعی است
وی افزود : جنبش عدم تعهد، با ظرفیت گفتگوی میان دولت‌ها و گفتگوی اجتماعی نهادهای مدنی فرصت مناسبی برای مفاهمه، بررسی و اتخاذ مواضع مشترک و تأثیرگذاری در روندهای جهانی است.
دکتر ربیعی تصریح کرد:همانگونه که مدیر کل محترم ILO در سخنان افتتاحیه نشست جاری کنفرانس بین المللی کار به درستی اظهار داشتند، ما در این پارلمان سه جانبه جهانی کار، فرصت داریم که به مسائلی رسیدگی نماییم که بر زندگی کاری میلیونها انسان در اقصی نقاط جهان تاثیر خواهند گذاشت، بدین معنی که هر دستاوردی که ما در این نهاد کسب می نماییم، می تواند تغییرات قابل ملاحظه، مهم و مشخصی در پی  داشته باشد.
تاکید بر رعایت حقوق نیروی کار و  کارگران مهاجر در جوامع مهاجر‌پذیر
وی افزود : ما با طیفی از مسائل موثر بر کار روبرو هستیم. یک دسته از آن مسائل، در کشورهای توسعه‌یافته، در حال توسعه و عقب‌مانده به طور مشترک در جریان هستند. من فکر می‌کنم کنفرانس و سازمان بین المللی کار بیشتر معطوف به آن موارد است، اما من معتقدم دنیای کار بسیاری از کشورهایی که در اینجا جمع شده‌اند با چالش‌های مضاعفی درگیر است که طرح و بحث پیرامون این مسائل ضروری است.
دکتر ربیعی گفت: از جمله این مسائل می‌توان به روند مهاجرت کارگران، انزوای آنان در جوامع مهاجر‌پذیر، خشونت نژاد‌پرستانه علیه آنها و در نظر گرفته نشدن حقوق آنها اشاره کرد. این نیروهای کار، عمدتاً از کشورهایی هستند که عضو این جنبش می‌باشند.

مداخلات گسترده کشورهای توسعه‌ یافته منجر به بیکاری بیشتر شده است
رییس نشست وزرای کار جنبش عدم تعهد یادآور شد : خشونت و تنش تحمیلی، جنگ و کشتار در تعدادی از کشورهای عضو ما، گسترش افراطی‌گری، جنگ‌های قومی و حتی اقداماتی برای بر هم زدن مرزهای سیاسی، مداخلات گسترده کشورهای توسعه‌یافته که در مجموع منجر به بیکاری گسترده‌تر، فقدان سرمایه‌گذاری و عدم امنیت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران شده است. 
دکتر ربیعی گفت : وزرای عدم تعهد نیز در آخرین کنفرانس وزرای خارجه جنبش که در الجزایر برگزار گردید مراتب نگرانی خود از چالشهای جدی در عرصه اشتغال و کمبود گسترده کار شایسته با آثار ویژه بر جوانان که جهان با آن روبرو است را اعلام نمودند. به دلایل پیش‌گفته، سرعت اشتغال‌زایی در کشورهای ما به اندازه ای نیست که بتواند پا به پای نیروی کار در حال رشد پیش برود. اگر این روند به همین روال باشد شرایط به تدریج وخیم تر شده و من معتقدم پایه بسیاری از نا‌آرامی‌ها و نارضایتی‌ها، بر اساس بیکاری‌های گسترده، گریبان برخی کشورها را خواهد گرفت. با توجه به این موضوع هر چند قویاً از سازمان ملل متحد خواسته شده تا مسأله چالش جهانی بیکاری جوانان را از طریق توسعه و اجرای راهبردهایی مرتفع نمایند که به جوانان در سراسر دنیا فرصتی واقعی برای داشتن یک کار شایسته و مولد داده شود .
تدوین برنامه‌های عملیاتی توسعه همکاری‌های جنوب – جنوب
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما ناچاریم و راهی به جز این نداریم که این کنفرانس‌ها را از نشستی ساده به تدوین برنامه‌های عملیاتی توسعه همکاری‌های جنوب – جنوب متکی سازیم. در این زمینه ارتقای ظرفیت مولد، اشتغال و کار شایسته، جهت فقرزدایی و رشد اقتصادی فراگیر، پایدار و برابر در تمامی سطوح، از جمله اصول اساسی جنبش عدم تعهد محسوب می‌گردد که باید در سایه همکاری‌های منطقه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های دانش و سرمایه‌گذاری یکدیگر به آن کمک نمائیم.
دکتر ربیعی گفت: عدم انتقال تکنولوژی و دانش حتی تحریم‌های ظالمانه برای دسترسی به دانش، استفاده از نیروی کار ارزان و نگهداشتن کشورها در وضعیت خام‌فروشی منابع بین نسلی، چشم انداز مناسبی برای گسترش کار در میان این کشورها را به دست نمی‌دهد. 

موضوع کار به عنوان مشغله ای اساسی در دنیای معاصر همچنان وجود دارد
رییس نشست وزرای کار جنبش عدم تعهد تاکید کرد:  در واقع برای ما اشتغال جهت  نیل به عدالت اجتماعی بسیار اساسی است.  بدون کار شایسته برای همه، و توجه مناسب به جایگاه و عملکرد اشتغال در جامعه، می توان ادعا نمود که تحقق توسعه پایدار تقریباٌ ناممکن است. علی رغم توسعه خارق العاده تولید که طی چندین انقلاب پیاپی در فناوری رخ داده است، موضوع کار به عنوان مشغله ای اساسی در دنیای معاصر همچنان با ماست.
نشست وزرای جنبش عدم تعهد مسیر پیشرفت اهداف مشترک
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود : اینجانب بسیار امیدوارم که  نشست جاری در راستای تعهد استوار و دیرپای نم ، در یافتن راهها و ابزارهای لازم برای غلبه بر مشکلات مشترک کمک کند، مسیر پیشرفت اهداف مشترکمان را هموار نماید و همکاری ما با یکدیگر در مسیر مقابله با چالشهای جهانی را هماهنگ و منسجم تر نماید.در خاتمه، مایلم ابراز نمایم که با مشارکت قوی و برنامه ریزی صحیح، داشتن آینده ای بهتر و جامعتر برای همه، امکان پذیر خواهد بود.

۲۱ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۱۷
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید