اخبار

دکتر ربیعی: آنچه ما را به عدالت اجتماعی نزدیک می کند سواد مهارتی است / راه حل مبارزه با فقر توانمند سازی نیروی کار است

دکتر ربیعی: آنچه ما را به عدالت اجتماعی نزدیک می کند سواد مهارتی است / راه حل مبارزه با فقر توانمند سازی نیروی کار است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سواد مهارتی اساس پیشرفت کشور را تشکیل می دهد و سوادی است که ما را به عدالت اجتماعی نزدیک می کند .
در سومین همایش بین المللی و چهارمین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد، دکتر ربیعی  با تفکیک سه سطح سواد مدرسه ای، دانشگاهی و مهلرتی بر لزوم افزایش سواد مهارتی در جامعه تئسط سازمان فنی و حرفه ای تاکید کرد و افزود:  سواد مهارتی به موضوع مبارزه با فقر کمک جدی می کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه این همایش فرصتی را ایجاد می کند که با بررسی مسائل پیش روی کشور پیرامون نیروی انسانی به موضوع دیپلماسی مهارتی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد .
دکتر ربیعی  افزود: من به شعار قدیمی جنوب – جنوب اعتقاد دارم و معتقدم اگر بتوانیم نوعی گفتگو پیرامون رشد اقتصادی منطقه داشته باشیم می توانیم رشد بهتری را در منطقه ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه در سالهای اخیربه رغم تحریم های ظالمانه که حتی در زمینه های علمی نیز وجود داشت  گفت: توانستیم بر این تحریم ها پیروز شویم و روند رشد علمی خوبی را داشته باشیم .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از نهاد های مدنی، دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و شخصیت های مستقل خواست که در زمینه آینده کار، رشد و توسعه کشور، توانمند سازی افراد در جامعه تحقیق و پژوهش کنند و خاطر نشان کرد: این تحقیقات باعث می شود که نیروی انسانی را توانمند تر کنیم.
دکتر ربیعی  با اعلام اینکه رقم بیکاری در سطح جهان  200 میلیون نفر است گفت: این به معنی آن است که از سال 2008 ، 30میلیون به آن اضافه شده است و اگر به این رقم افراد از کار رانده شده را اضافه کنیم این آمار به 62 میلیون نفر می رسد. 
وی یادآور شد: آمار بیکاری جوانان در دنیا نیز بیش از آمار جهانی است و همچنین شکاف بیکاری جنسیتی بیش از 20 درصد در آمارهای جهانی است.
وی با بیان اینکه هر ساله 40 میلیون نفرروانه  بازار کار جهانی می شوند و این یعنی تا سال 2030، جهان به 60 میلیون شغل نیاز دارد که بیشتر آنها خدماتی هستند.
دکتر ربیعی  تصریح کرد:  با ترسیم شرایط جهانی بیکاری باید گفت کشور ما نیز همین شرایط را دارد .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: در سال گذشته از ریزش بیش از 240 هزار نیروی کار جلوگیری شد و برای رسیدن به نرخ رشد بیکاری یک رقمی به سالانه بیش از 800 هزار شغل نیاز داریم.
وی گفت: سال گذشته رشد 3 درصدی اقتصاد را تجربه کردیم و در صورتی که سالانه 6 درصد رشد اقتصادی داشته باشیم باز این رشد منتج به اشتغال مورد انتظار نخواهد شد.
دکتر ربیعی همچنین به مهاجرت نیروی کار اشاره کرد و گفت : مهاجرت نیروی کار در جهان از سال 1990 تا کنون بیش از 50 درصد رشد داشته است که این نیروهای مهاجر اغلب به علت نداشتن مهارت های لازم با ناامنی شدید روبرو هستند و زندگی تلخی را پس از مهاجرت تجربه می کنند که مسئله نژاد پرستی بر تلخی آن می افزاید.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از 22 میلیون شاغل در کشور 15 میلیون نفر بیمه هستند که این ارقام نشان می دهد  7 میلیون نفر در مشاغل غیر رسمی فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: مسئله صندوق های بازنشستگی  و قوانین حمایتی از بازنشستگی زودهنگام از دیگر مسائل  است که باید مورد توجه قرار گیرند.
وی خاطر نشان کرد: من کار را اضافه کردن بر تولید ملی می دانم و معتقدم ثروت ملی نفت نیست بلکه افزایش تولید ملی در اثر تلاش نیروی کار با مهارت است.
راه حل  مبارزه با فقر توانمند سازی نیروی کار است
دکتر ربیعی تاکید کرد: راه حل  مبارزه با فقر توانمند سازی نیروی کار است که این توانمند سازی با مهارت افزایی از طریق آموزش های فنی و حرفه ای ایجاد می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تغییر نگرش نیروی کار اشاره کرد و گفت: سال گذشته 300 هزار شغل از طریق مراکز کاریابی شناسایی شد ومعرفی شد که از این تعداد 100 هزار نفر عدم تمایل خود را برای ماندن در شغل اعلام کردند.
وی افزود: این بدان معناست که ما باید نگرش و ذهنیت افراد بیکار و جویای کار را برای پذیرش شغل آماده کنیم و در این زمینه به  یک استراتژی مهارت نیازمندیم که این استراتژی بتواند به عنوان میانجی بین عرضه و بازار کار عمل کند.
آموزش فنی و حرفه ای از دانشگاه تا روستا
وی بر شعار آموزش فنی و حرفه ای از دانشگاه تا روستا و مناطق محروم تاکید کرد و افزود: استراتژی ما برای سال جاری آموزش فنی و حرفه ای به روستاها و محله ها است و امیدوارم بتوانیم افزایش ظرفیت های استانی، محله گرایی و منطقه گرایی را هر چه بهتر پیش ببریم.
۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ۱۲:۱۶
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید