اخبار

معاون امور تعاون از شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو بازدید کرد

معاون امور تعاون از شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو بازدید کرد
مهندس کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو بازدید کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهندس حمید کلانتری معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از  شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو بازدید کرد  و ضمن بازدید از تعاونی خاص ، با مدیران این تعاونی دیدار و گفتگو کرد.

مهندس کلانتری در دیدار با مدیر عامل تعاونی خاص، معاونین وی و جمعی از مدیران عامل شرکت های تابعه، اظهار داشت: شرکت تعاونی خاص جزو پنچ تعاونی بزرگ کشور است که  با خدمات بزرگ این تعاونی می توان گفت، تعاونی خاص پرچم دار تحول در بخش تعاون است.
کلانتری در جمع مدیران و معاونین تعاونی خاص با اشاره به نام گذاری سال 94 با عنوان « دولت و ملت همدلی و همزبانی» گفت: همه تلاش دولت تدبیر و امید بر این است که با اهتمام و یکپارچگی در بین بخش خصوصی و دولتی، وضع معیشتی و اقتصادی خانواده های ایرانی را بهبود بخشد.
کلانتری ادامه داد : تعاونی خاص یکی از بزرگترین هلدینگ های اقتصادی از لحاظ سرمایه، بُعد گردش مالی و دارایی و امکانات در ایران است .
وی افزود: دغدغه هر شرکت دو چیز است اول سرمایه وامکانات اولیه جهت فعال شدن و در مرحله بعد بازار فروش محصول است که تعاونی خاص مانند هر شرکت دیگری  با پشتوانه سرمایه اعضاء و حمایت ایران خودرو، با تمام ظرفیت ها فعال شد و این باعث امید است که بعد از گذشت این چند سال هم اکنون می تواند به عنوان بازوی توانمند شرکت ایران خودرو، به یاری گروه صنعتی بیاید.
وی ادامه داد : باتوجه به بازار مصرف بالقوه گروه صنعتی، تعاونی خاص می تواند از تمام امکانات موجود مانند خدمات، حمل و نقل، لیزینگ، ایاب و ذهاب و نیروی انسانی استفاده بهینه کند و تمام شصت هزارنفر که بعنوان سهامدار هستند ازفعالیت های تعاونی بهره مند شوند.
کلانتری توسعه بخش تعاون را مستلزم همتی بلند دانست و گفت: سازماندهی مردمی در قالب یک تشکل به عنوان تعاونی نیازمند برنامه ریزی، ترویج و حتی پژوهش و برقراری ارتباط و تعامل بین عناصر مربوطه است تا بتوان در این بخش به موفقیت دست یافت.
معاون وزیر تعاون افزود: مطابق قانون اساسی، بخش  تعاون به عنوان یکی از سه رکن اقتصاد کشور است که می تواند نقش موثرتری در این زمینه ایفا کند. وی  ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب اعطای تسهیلات از طریق صندوق توسعه ملی، بانک توسعه تعاون و صندوق امید و کارآفرینی به دنبال تقویت و حمایت تعاونی ها است و از طریق برنامه ریزی های آموزشی توانمندسازی بخش تعاون در اولویت است.

تعاونی خاص الگوی تعاونی ها
کلانتری  با اشاره به توانمندی های منحصر به فرد مجموعه تعاونی خاص گفت:  تعاونی خاص الگوی خوبی برای همه تعاونی های کشور است . وی ادامه داد: تعاونی خاص در خارج از گروه صنعتی ایران خودرو هم عملکرد موفقی دارد و این نشان دهنده کارآمدی مجموعه است .
وی  ادامه داد : تعاونی خاص شرکتی است که 4500 میلیارد تومان گردش مالی دارد و مسلماً از  یک برنامه ریزی  استراتژیک و گروه های مشاوره ای قوی بهره مند است.
کلانتری با اشاره به کاهش نرخ بهره وری در کشور در چند سال اخیر گفت : نرخ بهره وری مطابق با برنامه چهارم توسعه می بایست رشد داشته باشد که نه تنها این اتفاق نیافتاده بلکه کاهش نیز یافته است.
مهندس کلانتری با برشمردن عوامل موثر در رشد و توسعه شرکت ها گفت: موفقیت یک شرکت در وهله اول نیاز به سرمایه گذاری جدید دارد و در مرحله بعد باید از همان امکاناتی که دارد تولیدات جدید و با کیفیت بوجود آورد و بهره وری را بالا ببرد. وی توصیه کرد: به منظور افزایش بهره وری در مجموعه تعاونی خاص از تجربیات مدیران جدید وخوب که توقع بهره وری بالا دارند استفاده کنید زیرا  این مدیران، نه از کتاب و نوشته بلکه از تجربیات خودشان استفاده می کنند و همین امر موجب می شود راندمان و سوددهی به حداکثر خود برسد.

شایسته سالاری  و بهره وری
کلانتری به موضوع شایسته سالاری اشاره کرد و گفت: شایسته سالاری در مجموعه تعاونی خاص بسیار مشهود است و موفقیت های شما نشان دهنده این است که از تمام توان خود جهت بالا بردن بهره وری استفاده می کنید .
کلانتری به مدیران تعاونی خاص توصیه کرد : از چرخه بهره وری بیشتر استفاده کنید زیرا حسن چرخه بهره وری این است که با پرسنل هر مجموعه سر و کار دارد کار می کند و اطلاعات را از صاحب نظران می گیرد و شاخص ها را اندازه گیری می کند و راهکارهای بهبود را ارائه می دهد پیشنهاد من این است که آموزش بهره وری برای مجموعه پرسنل برای مدیران و همینطور اجرای طرح ها را با رویکرد جدید در برنامه کارتان قرار دهید.
حضور در عرصه بین الملل
معاون وزیر تعاون با اشاره به جایگاه مناسب تعاونی خاص در اقتصاد کشور گفت: هلدینگ تعاونی خاص با پشتوانه تجربه ی زیاد به یک شرکت بزرگ در کشور تبدیل شده است و باید کاربزرگ خود را بین المللی کنید.
وی در زمینه توانایی های تعاونی خاص و تجربه این شرکت برای تبدیل شدن به یک تعاونی فراملی گفت: شما می توانید با استفاده از تجربیات به یک سازمان فراملی تبدیل شوید و کالا و خدماتی با کیفیت استاندارد جهانی عرضه کنید البته در کلیه کارها می توانید از تجربیات بازنشستگان و مدیران قدیم و با سابقه نیز استفاده کنید و با یک کار نوآورانه و جسورانه در عرصه بین المللی ورود کنید و این شعار مد نظرتان که «ما موفقیم چون با هم هستیم» را به تحقق کامل برسانید و حتی این خدمات فنی خود را به کشورهای اطراف که نیازمند تخصص شما هستند صادر کنید.
وی با اشاره به لزوم توسعه دامنه فعالیت تعاونی ها در کشور و استفاده از ظرفیت های موجود گفت: تنوع در فعالیت های تعاونی در کشور پائین است و به همین دلیل بخش زیادی از فعالیت در حوزه تعاونی تکراری است که به همین دلیل یکی از برنامه های وزارت تعاون حمایت از تنوع در فعالیت تعاونی هاست. کلانتری بخش بسته بندی را مثال زد و اظهار داشت: به عنوان مثال صنعت بسته بندی در کشور می تواند نقطه ورود جدیدی برای تعاونی ها باشد.
معاون وزیر تعاون با اذعان به مشکلات در راه چابک سازی سازمانی گفت: شما توانستید چابک سازی سازمانی را در تعاونی خاص بوجود آورید و نشان می دهد که جسارت ریسک در انجام کلیه امور را دارید و سهل تر تصمیم می گیرید و نیازی به کمک دولت در کارتان نیست. وی از همت والای مدیران مجموعه تقدیر کرد و به آنها توصیه کرد که تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهند . وی تاکید کرد: باید تعاملی بین همه تعاونی ها ایجاد کنید شما ایده بدهید تا آنها از تجربیات شما استفاده کنند و یا حتی بالعکس، تا به سود آوری خوب برسید . کلانتری تصریح کرد: باید فعالیت تعاونی ها را بصورت شبکه نگاه کرد و ارتباط های مختلف را حفظ و تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و یک تحول خاص در تعاونی ها به وجود آورد.
معاون وزیر تعاون با بر شمردن محاسن همکاری بین تعاونی های کشور گفت: فرهنگ کار، تولید و همکاری و احساس مسئولیت متقابل در اعضای تعاونی ها بالا است و چنانچه این همکاری بین تعاونی ها نیز ایجاد شود، اتفاق بزرگی رخ می دهد.
وی ادامه داد: به طور طبیعی تعاونی ها دارای یک بازار داخلی هستند . به این معنا که کسانی که تولید کننده هستند می توانند تولیدات خودشان را به تعاونی ها ی مصرف یا  توزیع تحویل دهند و تعاونی خاص می تواند با ایجاد تعامل بین تعاونی های سطح کشور، منشاء تحول باشد.
وی به مدیران هلدینگ تعاونی خاص توصیه کرد: یک شرکت مخصوص خدمات فنی ـ مهندسی راه اندازی کنید و از همه پتانسیل خود که شامل بازنشستگان و افراد با تجربه است در این زمینه استفاده کنید و خدمات خود را صادر کنید و تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهید.
وی با اشاره به رقابت شدید جهانی و لزوم بهره گیری تعاونی ها از خلاقیت، نوآوری گفت: ازحضور مدیران خلاق، مبتکر و آینده نگر و توانمند بهره ببرید و این تلاش و پشتکار در عرصه حاضر نشان دهنده تحقق پیام امام راحل ره مبنی بر شعار « ما میتوانیم» است وتمام هدف دولت این است که بتواند بستری مناسب برای رشد اقتصادی فراهم کند.
  افزایش خدمات  
در ادامه جلسه، ابراهیم غلامی مدیر عامل تعاونی خاص در تأیید سخنان معاون وزیر تعاون گفت: با توجه به جایگاه تعاونی خاص در بین تعاونی های کشور و لزوم حفظ این جایگاه، می توان گفت که هدف ما فقط خدمات یا سود رسانی نیست بلکه باید در اندیشه افزایش دامنه خدمات  باشیم و به سمتی برویم که در ارائه خدمات به اعضای خود تنوع بیشتری ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: تمام هدف تعاونی خاص این است که بتواند اطمینان و اعتماد در بین اعضای این شرکت  را زیاد کند و شاهد رشد اقتصادی کشور باشیم.
غلامی تصریح کرد بازخوردی که از اعضای محترم تعاونی خاص رسیده نشان دهنده رضایتمندی آنان از فعالیت های تعاونی است و سعی ما این است که بتوانیم در قبال سهامداران خود که از قشر زحمتکش کارگر هستند، خدمات مناسبی را ارائه دهیم و سربلند باشیم.
وی با اشاره به حمایت مدیریت ارشد گروه صنعتی ایران خودرو، از فعالیت های تعاونی خاص گفت: مهندس یکه زارع به تمام شرکتهای تابعه ایران خودرو توصیه کردند از ظرفیت ها و توانمندی شرکت تعاونی خاص در زمینه خدمات، پشتیبانی تولید، تامین مواد اولیه، حمل و توزیع کالای تولید شده و ...  استفاده شود که مصداق آن نیز ابلاغیه ای بود که به تمام شرکتهای گروه صنعتی ارسال کردندو  اینجا لازم می دانم اعلام کنم که حمایت های دلگرم کننده و اثربخش مدیریت ارشد ایران خودرو، پشتیان قوی  شرکت تعاونی خاص برای ارائه خدمات مناسب به گروه صنعتی ایران خودرو بوده و هست.
غلامی تصریح کرد: این تعامل یکسویه نبوده و تعاونی خاص نیز در قبال این حسن نیت، به ارائه خدمات منحصر به فرد برای گروه صنعتی ایران خودرو پرداخته است.
مدیرعامل تعاونی خاص با برشمردن مشکلات موجود در سیستم بانکی گفت: همانطور که اشراف دارید پشتوانه هر بنگاه اقتصادی، مسائل مالی است و ما وقتی به سیستم های بانکی مراجعه می کنیم، ضمانت هایی که  توسط سیستم بانکی مطالبه می شود باعث شده سیستم مالی قفل و بی تحرک شود در سالیان گذشته شرکت های تابعه ایران خودرو می توانستند با ضمانت شرکت ایران خودرو به فعالیت مالی  بپردازند ولی در حال حاضر، رویه اخذ ضمانت ها عوض شده  و باید یا بخشی از سهام شرکت و یا سند ملک موجود در یک شرکت بعنوان ضمانت نزد بانک قرار گیرد.
پس از سخنان غلامی،  مهندس کلانتری  به وجود مشکلات ضمانت بانکی اشاره کرد و گفت: صندوق ضمانت تعاون تشکیل شده و شما می توانید با عقد قرارداد و پس از مصوب شدن آن، از پشتوانه صندوق مذکور، برای تضمین تسهیلات بانکی بهره مند شوید. وی  اظهار امیدوای کرد که  این مشکلات به زودی از چرخه جامعه تعاون کشور رخت بردارد و با اقدامات مناسبی که درحال انجام است، آینده ای روشن در انتظار بخش تعاونی است.
اولین نشست تعاونی های برترکشور  به میزبانی تعاونی خاص
مهندس کلانتری  با توجه به ظرفیت های موجود درشرکت  تعاونی خاص، به ابراهیم غلامی مدیرعامل این شرکت  پیشنهادکرد تا  اولین نشست تعاونی های برتر کشور، به میزبانی تعاونی خاص در آینده ای نزدیک برگزار شود و شرکتهای تعاونی برتر در سطح کشور، بتوانند از تجربیات تعاونی خاص در زمینه ایجاد کسب و کار، توسعه فعالیتهای جاری، برندسازی، تولید، خدمات و ... استفاده کنند.ژ

 پس از اتمام جلسه، مهندس کلانتری به اتفاق هیئت همراه و جمعی از مدیران تعاونی خاص از شرکت قالب های پیشرفته ایران خودرو ( از شرکت های زیرمجوعه تعاونی خاص) بازدید و با مدیریت و کارکنان آن شرکت نیز گفتگو کرد.

۹ خرداد ۱۳۹۴ ۰۸:۲۱
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید