اخبار

معاون رییس جمهوری: زنان در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی دارند

معاون رییس جمهوری: زنان در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی دارند
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: نقش زنان در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا در اقتصاد دانش بنیان و توسعه دانایی محور نباید نسبت به زن و مرد قائل به تفکیک باشیم.
شهیندخت مولاوردی عصر سه شنبه در همایش روز کارگر، زنان و خانواده که با عنوان 'رشد فردی، تعادل خانوادگی و ارتقاء اجتماعی زنان' برگزار شد، با تبریک حلول ماه رجب و هفته بزرگداشت مقام کارگر اظهار داشت: بخش اعظم جامعه کارگری را زنان تشکیل می دهند لذا نباید صرفا به بزرگداشت این قشر در حرف و شعار اکتفا کنیم.
وی افزود: زمانی می توانیم ادعا کنیم که مقام کارگر گرامی داشته شده که بتوانیم در عمل و با اراده جدی به حل مشکلات اقدام کنیم و تلاش خود را برای برون رفت از وضعیت موجود انجام دهیم.
ملاوردی ادامه داد: اکنون بنا به دلایلی در شرایطی متاثر از تحولات و تغییرات جمعیتی، فرهنگی، اقتصادی، افزایش تعداد روزافزون دختران فارغ التحصیل دانشگاهی، بالا رفتن سن ازدواج و افزایش نرخ طلاق قرار داریم که با زنانه شدن بسیاری از پدیده ها از فقر گرفته تا سرپرستی خانوار و سالمندی مواجه هستیم.
وی گفت: باید مواظب باشیم این پدیده ها منجر به پدیده های دیگری نشود و همچنین مواظب باشیم پدیده هایی مانند اعتیاد و ایدز، زنانه نشود البته توانمند سازی، توان افزایی و مهارت افزایی راهبرد مقابله با این پدیده هاست که در دستور کار بسیاری از دستگاههای اجرایی قرار دارد اما هنوز نتوانستیم به وضعیت مطلوب دست یابیم و شرایط مناسبی را برای دسترسی به منابع و فرصت ها ایجاد کنیم. 
مولاوردی تصریح کرد: باید به سمت سیاست های دوستدار خانواده و توانمندسازی زنان حرکت کنیم تا زنان بتوانند نقش های چندگانه خود را به درستی ایفا کنند و توازن لازم را بین کار و زندگی خود ایجاد کنند و زنان نباید بر سر دو راهی انتخاب بین کار و زندگی قرار بگیرند و مجبور باشند یکی را انتخاب کنند به خصوص اگر نیاز مبرم به شغل و فعالیت اقتصادی داشته باشند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اظهار امیدواری برای مشارکت دستگاههای مختلف برای ایجاد شرایط کار شایسته با اتکا به حقوق بنیادین کار، گفت: بدون مشارکت زنان به خصوص در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان نمی توانیم به اهداف مورد نظر برسیم بنابراین باید از سرمایه بسیار بزرگ دانش آموختگی دختران فارغ التحصیل دانشگاهی بهره گرفته شود زیرا وقتی اقتصاد دانش بنیان و توسعه دانایی محور است، نباید نسبت به زن و مرد قائل به تفکیک باشیم و اقتصاد دانش بنیان زن و مرد نمی شناسد لذا این موضوع باید مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد تا بتوانیم با بررسی مشکلات موجود از پدیده زنانه شدن بخش غیر رسمی اقتصاد جلوگیری کنیم و شرایط و مزایای بخش عمومی و رسمی اقتصاد را به بخش خصوصی منتقل کنیم تا به نقش زنان در خانواده و جامعه کمک کنیم.
در پایان این نشست با حضور معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از بانوان نمونه کارگری، مدیران واحدهای نمونه تولیدی و گروههای موفق کارگری تقدیر شد.
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۹:۵۴
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید