اخبار

آیت‌الله جوادی آملی درانتقاد از اجرای غلط طرح هدفمندی یارانه ها : با شیوه غلط طرح هدفمندی یارانه ها در گذشته نمی توان کشور را اداره کرد

آیت‌الله جوادی آملی درانتقاد از اجرای غلط طرح هدفمندی یارانه ها : با شیوه غلط طرح هدفمندی یارانه ها در گذشته نمی توان کشور را اداره کرد
آیت‌الله جوادی آملی گفت: ‌‌‌ همان موقعی که پخش یارانه‌ها را شروع کردند گفتم که کشور را با شیوه غلط طرح هدفمندی یارانه ها که در گذشته اجرا شد نمی توان کشور را اداره کرد .
آیت‌الله جوادی آملی ظهر امروز در دیدار دکتر علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی که در موسسه علوم وحیانی اسراء در قم برگزار شد٬ با بیان اینکه کرامت انسان در سایه بزگواری اوست٬ اظهار داشت: جامعه را نمی‌شود با مزدوری اداره کرد؛ کار یا واجب است یا مستحب؛ بسیارند افرادی که مزدورند و این با کرامت انسانی سازگار نیست؛ پیامبر اسلام (ص) دست کارگر را بوسید نه دست مزدور را و همین جا است که ارزش کرامت انسانی و ارزش جایگاه کارگر مشخص می‌شود. 

وی افزود: خیلی از ما انسان‌ها فکر می‌کنیم یا مرگ وجود ندارد٬ یا اینکه چاله‌ای است که هر انسانی در آن می‌افتد اما وجود مبارک سیدالشهدا (ع) در هجوم فراوان تیرهای دشمن و در بحبوحه جنگ فرمودند مرگ به عنوان آخر راه انسان و به عنوان چاله نیست بلکه به عنوان یک پل است. 

این مرجع تقلید با بیان اینکه باید با کرامت زندگی کنیم٬ تاکید کرد: باید جامعه را از ننگ مزدوری بیرون آورد و کاری کنیم که افراد برای خود کار کنند؛ ‌باز هم اشاره می‌کنم که پیامبر دست مزدور را نبوسید و هیچ سندی برای آن وجود ندارد اما پیامبر دست کارگر را بوسید. 

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود با انتقاد از اجرای غلط طرح هدفمندی یارانه‌ها در دولت سابق و توزیع یارانه به جای هدفمند کردن آن٬ تصریح کرد: پر کردن شکم مردم هنر نیست بلکه حفظ کرامت جامعه هنر است. 

وی افزود: در کشوری که جنوب تا شمال آن پر از منابع طبیعی خدادادی است نباید وضعمان به این صورت باشد؛ ما از نظر جمعیت فقط یک‌صدم جمعیت دنیا را در کشور خود داریم٬ در حالی که ده درصد از منابع طبیعی و خدادادی دنیا در کشور ما موجود است و اگر امروز هم در کشور مشکلی هم وجود دارد ناشی از ضعف ما است. 

آیت‌الله جوادی آملی خاطر نشان کرد: ‌‌‌ همان موقعی که پخش یارانه‌ها را شروع کردند گفتم که کشور را با شیوه  غلط اجرای طرح هدفمندی یارانه ها  نمی‌شود اداره کرد؛ این گرانی لبنیات و گوشتی که امروز مشاهده می‌کنیم٬ واقعا طاقت فرساست. 

وی گفت: اگر می‌خواهید مردم ما دیندار باشند باید به مقوله اقتصاد مقاومتی توجه کنیم و کرامت انسان‌ها را مورد توجه قرار دهیم. 

وی گفت: بسیاری از گرانی‌های امروز کشور محصول و نتیجه بد کاری و بد عمل کردن از جمله اختلاس‌هاست. 

این استاد حوزه اضافه کرد: ما زمانی از نظر گندم به خودکفایی رسیدیم و واقعا هم اینطور بود و زمانی دیگر گفتند ۷ میلیون تن گندم از خارج وارد کردیم. وقتی علت آن را پرسیدیم٬ گفتند به دلیل اینکه تحریم بودیم و دام‌های ما در حال از بین رفتن بودند و از نظر علوفه دام هم تحریم بودیم٬ به همین دلیل به جای علوفه به آن‌ها گندم دادیم تا دام‌ها از بین نرود؛ تامین علف برای مصارف جامعه٬ فقط عُرضه می‌خواهد؛ علف که دیگر انرژی هسته‌ای نیست که تحریم باشد. متاسفانه در دوره‌ای علف ما را هم از برزیل وارد می‌کردند٬ اینهمه زمین و جوان جویای کار را می‌توان در این حوزه فعال کرد. 

آیت الله جوادی آملی در ادامه سخنان خود افزود: باید جامعه را از مزدوری نجات دهیم و روحیه کار و تلاش را در آن تقویت کنیم٬ چرا که معتقدیم جامعه با کرامت را ه خود را به درستی طی خواهد کرد. 

وی با انتقاد مجدد از توزیع بی‌هدف یارانه‌ها در دولت سابق گفت: ما غیر از مسئله شکم٬ چیزهای دیگر هم داریم و باید بدانیم که با کارهای کمیته امدادی و دادن یارانه٬ نمی‌شود کشور را اداره کرد و به سعادت رساند٬ بلکه باید روحیه کار و تلاش و تولید تقویت شود. 

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه بسیاری از مشکلات کشور با اشتغال حل خواهد شد٬ گفت: اگر اشتغال کشور حل شود بسیاری از معضلات اجتماعی و ازدواج نکردن‌ها حل خواهد شد و باید بدانیم که آدم بیکار حیثیتی ندارد و کار به منزله حیثیت او است. 

آیت الله جوادی آملی در پایان سخنان خود خطاب به وزیر کار گفت: شما که براساس آموزه‌های دینی فکر می‌کنید زیاد نگران عوارض اقدامات خود نباشید.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۱:۲۱
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید