اخبار

دکتر ربیعی در هفتمین نشست شورای مدیران کل دفاتر و حوزه های وزارتی دستگاهها اعلام کرد: طراحی سبد بیمه ای حمایت اجتماعی جدید

دکتر ربیعی در هفتمین نشست شورای مدیران کل دفاتر و حوزه های وزارتی دستگاهها اعلام کرد: طراحی سبد بیمه ای حمایت اجتماعی جدید
وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت: فقر درمان ، فقر آموزشی و فقر غذایی را هدف گذاری کرده ایم و علاوه بر این فقر دیگری را نیز هدفگذاری کرده ایم که فقر بیم از آینده در قالب تامین اجتماعی است. که در این رابطه نوعی سبد بیمه ای حمایت اجتماعی را طراحی می کنیم که بتوانیم همگان را بیمه کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفتمین نشست شورای مدیران کل دفاتر و حوزه های وزارتی دستگاهها و سازمانها مهمترین برنامه های دولت در حوزه رفاهی را تشریح کرد و گفت: دولت تدبیر و امید سه سیاست معین ، مرتبط و مکمل را با هم دنبال کرده است. اول اینکه در سیاست های اقتصادی به ویژه در مهار تورم موفق عمل کرده است . البته منفی 56 درصد رکود انباشته شده هم داشتیم  و نمی توانیم کتمان کنیم که 700 تا 800 میلیلارد دلار درآمد نفتی در دولت گذشته نتیجه اش نه عدالت اجتماعی و نه کاهش فقر و نه ضریب جینی موثر است.
وی افزود :در بحث اشتغال هم با توجه به اینکه اشتغال یک موضوع فرابخشی است و  آمار مرکز آمارهم بیرون آمده که نشان می دهد  در حدود 100 هزار نفر از تعداد بیمه بیکاری کسر شده است. همچنین همکاریهای خوبی را هم با یونیدو در زمینه اشتغال شروع کرده ایم و کارهای مناسبی  در این خصوص صورت گرفته است.
وی تصریح کرد:با تحرکی که در بخش صنعت رخ داده رشد 4 درصد را شاهد هستیم که البته  رشد این بخش ، رشد سرجمع و پایان سال نیست.از همین رو ما نیز در وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی شعار اشتغال بزرگ در بنگاههای کوچک را دنبال می کنیم.
وی خاطر نشان کرد: جنبه دیگر موفقیت دولت در زمینه سیاست خارجی است. اکنون کشورها با ما به گفت و گو نشسته اند و با آنان در حال مذاکره هستیم . این مسیر نیز بازگشت به عقب ندارد و حرکت رو به جلو است. و با تدابیر مقام معظم رهبری مسیر حرکت را ادامه خواهیم داد.
دکتر ربیعی افزود: در حوزه رفاهی در یک دوره در گذشته سیاست جبرانی را دنبال کردیم و در دوره ای دیگر در گذشته سیاست صدقه ای را پی گیری کردیم،  اما سیاست این دولت در حوزه رفاهی که اتفاقا" فصل ممیز این دولت نیز هست سیاست رفاهی با کرامت را برای مردم دنبال کردیم.
وی گفت: کاری که در زمینه بیمه سلامت همگانی انجام شد  و 8 میلیون نفرتوانستند دفترچه بیمه سلامت همگانی بگیرند دستاورد قابل توجهی است. این در حالی است که گفته می شد حتی 200 هزار دفترچه بیمه نیز توزیع نخواهد شد. حتی برخی از کشورهایی که این کار را با ما شروع کردند یک پروسه ده ساله را برای آن تعیین کردند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه هماهنگی تنگاتنگی میان وزارت کار و بهداشت وجود دارد و توانسته ایم هم افزایی خوبی ایجاد کنیم. همچنین در زمینه مقابله با گرسنگی نیز موفق بودیم و به صورت هدفمند و شناسایی شده در مسیر کم کردن فقر غذایی حرکت کردیم و در نیمه سال 94 می توانیم جشن اینکه سفره خالی از پروتئین و کالری را نداریم بگیریم.
وی افزود: البته فقر درمان ، فقر آموزشی و فقر غذایی را هدف گذاری کرده ایم و علاوه بر این فقر دیگری را نیز هدفگذاری کرده ایم که فقر بیم از آینده در قالب تامین اجتماعی است. که در این رابطه نوعی سبد بیمه ای حمایت اجتماعی را طراحی می کنیم که بتوانیم همگان را بیمه کنیم.
وی ادامه داد: الزامی داشتیم که در این دولت سعی کنیم اخلاقی عمل نماییم  و نباید به خوداجازه دهیم که بخواهیم آمار غلط به مردم ارایه نماییم و باید رفتارمان با مردم با کرامت انسانی باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود : البته مشکلاتی نیز در وظایف و ماموریت های دولت وجود داشت و با پیچیدگی در وظایف و ماموریت ها مواجه بوده ایم  که این مسیر تصحیح شده و به مسیر خود بازگشته است.
وی تصریح کرد: برای ایجاد فضای اجتماعی باید برنامه داشته باشیم و گروههای اجتماعی را برای ارتباط با وزارتخانه ها ساماندهی کنیم که در این خصوص دفاتر وزارتی دستگاهها نقش موثری را می توانند  ایفا کنند. 
تقویت شبکه های اجتماعی متصل به هریک از وزارتخانه ها
دکتر ربیعی تقویت شبکه های اجتماعی متصل به هریک از وزارتخانه ها را با اهمیت دانست و گفت: شبکه های اجتماعی  میانجی های افکار عمومی هستند و بین رشد اقتصادی و توجیه افکار عمومی یقینا رابطه معنا داری وجود دارد . بنابراین به گروههای میانجی مانند رسانه ها و شبکه های اجتماعی نیاز داریم .
وی تسهیل افکاری عمومی را جزو برنامه های دفاتر وزارتی دستگاهها برشمرد و خاطر نشان کرد: باید آمادگی لازم را در ساختارها ایجاد کنیم و گردش کارها را سرعت ببخشیم.
وی همچنین احیای نظام خلاقیت و نوآوری را از مهمترین برنامه هایی عنوان کرد که دفاتر وزارتی دستگاهها  می توانند نسبت به آن اهتمام داشته باشند .
دکتر ربیعی تقویت فرهنگ را نیز با اهمیت دانست و گفت: تغییر نوع نگاه به کار و تقویت شایسته گزینی و نخبه پروری از جمله مواردی است که در این مسیر مورد تاکید است.
وی تصریح کرد: این دولت مردم را سرمایه اجتماعی خود می داند و معتقدم که افزایش سرمایه اجتماعی باید توام با رفتارهای اداری باشد.
وی خاطر نشان کرد: اعتماد اصلی ترین عنصر در سرمایه اجتماعی که مردم هستند می باشد و باید به ایجاد روح خیر جمعی در وزارتخانه ها اهتمام داشت .
دکتر ربیعی ادامه داد: برای اینکه روح خیر جمعی و جریان خیر جمعی ایجاد شود لازم است که گفت و گوی اجتماعی با کارکنان و نهادهای اجتماعی و مدنی سامان یابد.
۲۸ دی ۱۳۹۳ ۰۸:۱۰
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید