اخبار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از شیرخوارگاه رفیده تاکید کرد:امروز بهزیستی در دولت تدبیر و امید به گفتمان مسلط تبدیل شده است /رسانه ها کنشگران خیر جمعی هستند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از شیرخوارگاه رفیده تاکید کرد:امروز بهزیستی در دولت تدبیر و امید به گفتمان مسلط تبدیل شده است /رسانه ها کنشگران خیر جمعی هستند
دکتر علی ربیعی روز پنجشنبه از مجتمع خدمات توانبخشی و شیرخوارگاه رفیده واقع در منطقه قیطریه تهران بازدید کرد و ضمن دیدار از بخش های مختلف این مجتمع با کارکنان و نحوه نگهداری از این کودکان و همچنین شرایط کاری کارکنان این مرکز گفت وگو کرد .

وی  گفت: برای خیر جمعی همه ایرانیان به واسطه توانمندی های ملی و مذهبی می توانند مشارکت کنند .خبرنگاران رسانه های جمعی هرکدام به نوعی می توانند مشکلات اجتماعی را تصویر کنند تا بتوان حمایت های مردمی را در جهت حل مشکلات اجتماعی ساماندهی کرد.

وی با اشاره به برخی از خانواده های معلول که توانایی نگهداری از فرزندان معلول خود را ندارند و فرزندان خود را رها می کنند، گفت:این اطمینان را به خانواده هایی که دارای فرزند معلول هستند اما توانایی نگه داری از فرزندان خود را ندارند،می دهم که دولت در قبال این گونه خانواده ها مسئول است.

وی ادامه داد: مسئولان این مجتمع اعلام کرده اند برخی از کودکان معلولی که خانواده هایشان آنها را به این مجتمع سپرده اند و مرتب به دیدار آنها می آیند،نسبت به سایر کودکانی که در خیابان و یا بیمارستان رها شده اند از شرایط مطلوبتری به لحاظ روانی برخوردارند.

به گفته دکتر ربیعی، درصورتی که خانواده هایی که دارای فرزند معلول هستند به مراکزی این چنینی مراجعه کنند مجتمع حاضر به قبول مسئولیت از این کودکان است ضمن آنکه خانواده ها می توانند به طور مرتب از آنها دیدن کنند.دیدن والدین از کودکان معلولی که در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند، می تواند در آرامش روانی این کودکان موثر باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: 12هزار و 500 نفر کودک معلول سر راهی داریم که به طور عام دولت مسئولیت آنها را بر عهده دارد و از آنها به نحو شایسته ای نگهداری می کند.

وی ضمن سپاسگذاری از کارکنان زحمتکش این مجتمع گفت: خوشبختانه علیرغم اینکه بسیاری از کودکان در این مجتمع به دلیل مشکلات نخاعی بستری هستند اما به واسطه تلاش و زحمات کارکنان این مجتمع هیچگونه آثار زخم بستر در این کودکان مشاهده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه هر کودک بیمار به لحاظ دارویی و غذایی حدود 600هزار تومان است گفت: باید معلولیت را به سمت بیماریهای خاص که بتواند تحت پوشش قرار گیرد ساماندهی کنیم تا بتوان هزینه های درمانی آنها را کاهش داد.

یادآور می شود، همه کودکان این مرکز دارای دفترچه بیمه درمانی هستند اما به لحاظ پرهزینه بودن برخی از داروها و روشهای درمانی دفترچه های بیمه به تنهایی نمی تواند جوابگوی هزینه های درمان آنان باشند.

دکتر ربیعی همچنین به موضوع کمبود نیروی انسانی در مرکز بهزیستی اشاره کرد و گفت: مراکز یاد شده علیرغم همکاری و مساعدت داوطلبانه مردم با کمبود کادر مواجه است که باید این نیروی انسانی را برای این مراکز تامین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه رسانه ها می توانند سرمایه های اجتماعی را در جامعه حساس کنند، یادآور شد: خوشبختانه برون سپاری از سوی سازمان بهزیستی بالا بوده و مشارکتهای مردمی در مراکز بهزیستی مطلوب است.

وی گفت: تلاش می کنیم آنچه که در توان داریم در حمایت از شما مصروف داریم اما اگر قصوری هم در کار مشاهده می شود از همه شما پوزش می خواهم.

وی یادآور شد: امروز بهزیستی در عرصه دولت تدبیر و امید به گفتمان مسلط تبدیل شده است. رئیس جمهور برخاسته از رای مردم خود را سفیر بهزیستی می داند و تاکنون اقدامات ارزشمندی در جهت حمایت از تلاشگران این عرصه انجام داده اند.

دکتر ربیعی در گفت و گو با کارکنان این مجتمع اعلام کرد: موضوع سختی کار کارکنان مراکزی این چنینی را پیگیری می کنم.

**سالانه سه هزار کودک تحت پوشش بهزیستی به سن کار می رسند

دکتر ربیعی با اشاره به اینکه سالانه حدود سه هزار کودک تحت پوشش بهزیستی به سن کار می رسند گفت: می توان با آموزش های مهارت برای رده های مختلف معلولیت این افراد را برای حضور در بازار کار آماده کرد.

دکتر ربیعی توضیح داد: برای این مهم باید آیین نامه ای را آماده کنیم که نیاز به مصوبه شورای عالی رفاه برای کودکان بهزیستی که هیچ سرپرستی ندارند،است.

 ** مرکز رفیده

نسیم حق گو مدیر مجتمع خدمات توانبخشی و شیرخوارگاه رفیده با اشاره به فعالیت مجتمع گفت: این مجتمع از سال 1359 سابقه نگهداری و توانبخشی از کودکان معلول ذهنی و جسمی زیر 6 سال بدون خانواده را بر عهده دارد.

وی توضیح داد: مجتمع به دو شیوه خدمات روزانه و شبانه روزی را به کودکان معلول زیر 6سال ارائه می دهد.

حق گو در ادامه افزود: خدمات روزانه شامل واحد مددکاری ،روانشناسی ،گفتار درمانی،فیزیوتراپی،کار درمانی، پزشکی، تغذیه و تیم سیار توانخواهان ضایع نخاعی است.

به گفته وی، تیم سیار یاد شده شامل پزشک، پرستار، روانشناس ،مددکار، کادرمانگر و فیزیوتراپیست است که به منزل توانخواهان مراجعه و به مشکلات آنان رسیدگی می کنند .

وی در خصوص خدمات شبانه روزی اظهار داشت: در خدمات شبانه روزی کادر پزشک، پرستار، بهیار و مادریاران به شکل شبانه روزی از کودکان مراقبت می کنند .

وی توضیح داد: تیم سیار برای کودکان ضایع نخاعی که در منازل بستری هستند به طور روزانه و برای کودکانی که دارای دیگر معلولیت ها هستند هر سه روز به منازل آنها مراجعه می کند.

**کارکنان مسئول و دلسوز مجتمع رفیده

سمیرا قربانی زن جوان 23ساله که در رشته مهندسی نرم افزار فارغ التحصیل شده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: بیش از یکسال است که به عنوان یکی از پرسنل این مجتمع به کودکان معلول خدمات ارائه می دهد.

وی افزود: به دلیل علاقه ای که به کار با کودکان معلول داشتم پس از فارغ التحصیلی بدون اینکه به دنبال کار مهندسی بروم به این مجتمع مراجعه کردم.

وی توضیح داد: 12 ساعت کار می کنم و 24 ساعت مرخصی دارم به دلیل علاقه ای که به کارم دارم علیرغم دشواری کار هیچگاه احساس خستگی نمی کنم.

برخی از کارکنان دیگر این مجتمع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، یاد آور شدند: کاری دشوار بر عهده دارند و در صورتی که دستمزدشان به لحاظ سختی کار افزایش یابد از شرایط بهتری برخوردار خواهند شد.

هم اکنون حدود 30هزار کودک زیر 6سال در کشور از معلولیت ذهنی و جسمی رنج می برند.تردیدی نیست ، با اجباری کردن آزمایشات ژنتیک می توان از بدنیا آمدن کودکان معلول جلوگیری کرد که این مهم موجب محو رنج معلولیت برای انسان ها،رنج خانواده ها و در نهایت کاهش هزینه های دولت در نگهداری از این کودکان خواهد شد.

۲۸ دی ۱۳۹۳ ۰۸:۰۵
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید