اخبار

در دیدار دکتر ربیعی با وزیر بهداشت عراق تاکید شد: گسترش همکاری های ایران وعراق در زمینه دارو، ساخت بیمارستان و درمان

در دیدار دکتر ربیعی با وزیر بهداشت عراق تاکید شد: گسترش همکاری های ایران وعراق در زمینه دارو، ساخت بیمارستان و درمان
وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و بهداشت عراق با یکدیگر دیدار و در زمینه توسعه روابط در زمینه ساخت کارخانه داروسازی از سوی ایران، انجام درمان، ساخت بیمارستان، توریسم درمانی و غیره گفت و گو کردند.

دکتر علی ربیعی یکشنبه شب در دیدار با وزیر بهداشت عراق که در محل هتل هما برگزار شده بود، گفت: دو ملت ایران و عراق دارای سرنوشت مشترکی هستند.

وی اظهار امیدواری کرد که دیدار وزیر بهداشت عراق از ایران دستاوردهای خوبی در زمینه انعقاد تفاهمنامه همکاری در زمینه مسائل دارو و درمان داشته باشد زیرا دو کشور می توانند همکاری های خود را در زمینه های یادشده توسعه دهند.

وزیر کار زمینه های همکاری در این نشست مشترک را حول محورهای تولید دارو، تجارب بیمه ای، آموزش مهارت در زمینه بهداشتی و همچنین تجربه ارزشمند ایران در زمینه بهزیستی عنوان کرد.

دکتر ربیعی توضیح داد: سازمان تامین اجتماعی که سهم عمده تولید دارو در کشور را برعهده دارد، می تواند تجارب ارزشمند خود را در این زمینه را در اختیار کشور عراق قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی کارخانه تولید دارو در جمهوری آذربایجان تاسیس کرده است، گفت: تفاهمنامه هایی نیز با برخی از کشورهای دیگر در خصوص ایجاد کارخانه داروسازی امضا کرده ایم. در زمینه تولید دارو در عراق می توانیم با این کشور همکاری های خوبی داشته باشیم.

وی همچنین به تجارب ارزشمند ایران در زمینه اکچوئری بیمه اشاره کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه ای در ایران است که بیش از 35 میلیون نفر را تحت پوشش دارد.

وی با بیان آنکه در پی تلاش های صورت گرفته از سوی دولت تدبیر و امید در 17 ماه گذشته هم اکنون همه ایرانیان تحت پوشش بیمه درمانی قرار دارند، پیشنهاد کرد: هیات عراقی از بیمارستان میلاد سازمان تامین اجتماعی دیدن کنند تا از نزدیک با توانمندی های ایران در زمینه ساخت بیمارستان آشنا شوند. ایران می تواند تجربه خود در زمینه ساخت بیمارستان را که پیشرفت قابل توجهی نیز در این امر داشته را در اختیار عراقی ها قرار دهد.

دکتر ربیعی با اشاره به توانمندی ایران در زمینه مهارت آموزی، گفت: ایران در زمینه مهارتهای فنی و حرفه ای توانایی های بالایی دارد که می تواند این توانایی را در حوزه های بهداشت و درمان در اختیار شما قرار دهد.

وی در خصوص توانایی های سازمان بهزیستی گفت: این مجموعه از جمله دستگاه هایی است که زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت می کند. این سازمان کودکان بی سرپرست، زنان سرپرست خانوار و معلولان را پوشش می دهد، ایران می تواند تجارب ارزشمند خود در زمینه حمایت از معلولان در اختیار عراقی ها قرار دهد.
در ادامه ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در حوزه بیمه‌ای، درمانی، ساخت بیمارستان و تبادل تجربیات در این حوزه‌ها می‌توانیم با کشور عراق تفاهمنامه‌هایی داشته باشیم که ملزم به برگزاری جلسات تخصصی و مشترک در این خصوص است.
وی تأکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی با حدود 39 میلیون و 700 هزار نفر بیمه شده نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد و به آنها خدمات بیمه‌ای و درمانی ارائه می‌دهد لذا در این زمینه تجربیات خوبی کسب شده است که می‌توانیم از این تجربیات استفاده کنیم.
در ادامه ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: با توجه به اینکه شرکت‌های هواپیمایی هما و قطارهای رجا و هتل‌های هما در اختیار سازمان تأمین اجتماعی است می‌توانیم پکیج مناسبی را در راستای توریسم‌درمانی ارائه دهیم و بیماران عراقی با این امکانات به راحتی بتوانند در ایران از خدمات درمانی استفاده کنند.
در ادامه سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیز به توریسم‌درمانی تأکید کرد و گفت: سازمان تأمین اجتماعی بیش از 370 مرکز درمانی در کشور در اختیار دارد که می‌تواند علاوه بر تبادل تجهیزات پزشکی و دارو در توریسم درمانی نیز تأثیرگذار باشد.

عدلیه حمود حسین وزیر بهداشت عراق در این دیدار دوستانه گفت: ایران و عراق می توانند همکاری های خود را در زمینه های مختلف افزایش دهند.

وی توضیح داد: برخی از عراقی ها و ایرانی ها در جنوب دو کشور با یکدیگر دارای روابط نزدیک فامیلی هستند لذا دو طرف می توانند همکاری های خود را در بخش های دارویی و درمانی توسعه دهند و دیدار دو روزه هیات عراقی به ایران با تاکید بر همین موضوع است.

وی میزان بودجه در بخش دارو در عراق را 1.2 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: این میزان 20 درصد از بودجه بهداشت عراق است که باید از این میزان بخوبی بهره مند شویم.

وی گفت: در زمینه ثبت داروهای ایرانی با مشکل مواجه هستیم که باید این مشکلات را از پیش پای برداریم، سطح روابط دو کشور باید بیشتر ارتقا یابد.

وزیر بهداشت عراق با اشاره به همکاری های دو کشور در زمینه سرمایه گذاری در زمینه دارو، گفت: درهای همکاری در این زمینه باز است و شرکتهای ایرانی می توانند در عراق در این زمینه سرمایه گذاری کنند. تسهیلات وزارت بهداشت عراق در این زمینه وجود دارد که باید گام های بیشتری در این بخش برداریم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه ایران کارخانه ای برای تولید دارو در عراق احداث کند، گفت: این کارخانه می تواند در جنوب عراق که امنیت بیشتری دارد احداث شود.

وی اضافه کرد: دو کشور می توانند در بخش های پرستاری، جراحی، بیماریهای قلبی و عروقی و برخی دیگر از زمینه ها با یکدیگر همکاری کنند. به عنوان وزیر بهداشت عراق تاکید می کنم که نیازمند تخصص و توانمندی نیروهای ایرانی در زمینه دارو و درمان هستیم.

حمود حسین خواستار توسعه روابط دو کشور در زمینه تامین اجتماعی شد و گفت: این موضوع در مجلس نمایندگان عراق بررسی خواهد شد تا بتوانیم همکاری های خود را در این بخش نیز افزایش دهیم.

در این دیدار قرار شد نشست های مشترکی از سوی هیات همراه وزیر بهداشت عراق که متشکل از پزشکان متخصص بود با مسوولان ایرانی در زمینه های تولید دارو، توریسم درمانی، ساخت بیمارستان و برخی زمینه های دیگر گفت و گو کنند.

همچنین در این نشست تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گزارشی در خصوص توانمندی های تامین اجتماعی ارائه داد و گفت: آمادگی داریم در زمینه توریسم درمانی، محاسبات اکچوئری و تبادل دارو و تجهیزات پزشکی با عراق همکاری کنیم.

وی پیشنهاد کرد در هر سه زمینه یادشده کمیته های مشارکی ایجاد شود و زمینه های همکاری را مورد بررسی قرار دهند.
در این جلسه عدیله حمودحسین وزیر بهداشت عراق گفت: بعضی از خانواده‌های ایرانی و عراقی در جنوب کشور ایران با هم رابطه و تعامل خوبی را دارند و سفر ما نیز به تهران در راستای ارتباط و تعامل بیشتر در حوزه‌های مختلف با جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر بهداشت عراق یادآور شد: یادداشت و تفاهمنامه‌هایی در گذشته با جمهوری اسلامی ایران منعقد شده است که باید در این زمینه و فعال شدن این تفاهمنامه‌ها نیز گام‌هایی برداشته شود.
در ادامه وزیر بهداشت عراق بیان داشت: تأمین دارو از مسایل بسیار مهمی است که باید به آن پرداخته شود و در حال حاضر یک میلیارد و 200 میلیون دلار از بودجه وزارت بهداشت عراق به تأمین دارو اختصاص پیدا کرده است که این مبلغ 20 درصد از بودجه وزارت بهداشت را در بر می‌گیرد.
وی بیان داشت: ما در زمینه ثبت داروهای ایرانی با مشکلات زیادی مواجه هستیم که باید جلسات تخصصی نسبت به رفع این مشکلات نیز اقدام شود.
وزیر بهداشت عراق افزود: شرکت‌های ایرانی می‌توانند در زمینه تولید دارو در عراق سرمایه‌گذاری کنند و تسهیلات وزارت بهداشت عراق در این خصوص ایجاد می‌کند و از ایجاد کارخانه تولید دارو در کشور عراق استقبال می‌کنیم.
عدیله حمودحسینی بیان داشت: ما می‌توانیم در زمینه‌های دیگری از جمله پرستاری و پیراپزشکی نیز با یکدیگر تعامل داشته باشیم و پزشکان فوق تخصص جمهوری اسلامی ایران نیز تجربیات خود را در زمینه‌های تخصصی از جمله جراحی قلب و عروق در اختیار پزشکان عراقی قرار دهند.
وی با تأکید بر اینکه ما نیازمند تخصص و توانمندی‌های شما هستیم گفت: در مجلس نمایندگان عراق مصوبه تأمین اجتماعی مورد تصویب قرار گرفته و در این خصوص نیز می‌توانیم همکاری‌های لازم را داشته باشیم.
وزیر بهداشت عراق گفت: این گام بزرگی است که عراق و جمهوری اسلامی ایران برداشته است و باید با صداقت و تعامل مثبت نسبت به تحقق اهداف هر دو کشور اقدام شود.
وی تأکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر 70 درصد از مواد دارویی کشور را تأمین می‌کند.

۱۶ دی ۱۳۹۳ ۱۰:۵۴
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید