اخبار

دکتر ربیعی خبر داد : "اشتغال بزرگ، بنگاه کوچک" سیاست جدید دولت برای مهار بیکاری / تشکیل بانک توسعه شرکتهای کوچک و متوسط

دکتر ربیعی خبر داد : "اشتغال بزرگ، بنگاه کوچک" سیاست جدید دولت برای مهار بیکاری / تشکیل بانک توسعه شرکتهای کوچک و متوسط
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مهیا بودن زیرساخت‌های اصناف برای ایجاد شغل در حل مشکلات بیکاری گفت: سیاست "اشتغال بزرگ، بنگاه کوچک"می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دکتر علی ربیعی  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در امضای تفاهم‌نامه همکاری بین وزارت تعاون و اتاق اصناف با تأکید براینکه بحث اصلی رئیس جمهور در کشور اشتغال و رونق اقتصادی است، گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم با کسری 5.6 درصدی از رشد اقتصادی روبرو بودیم و تلاش کردیم علاوه بر واقعی کردن آمار اشتغال با از بین بردن تحریم‌ها بتوانیم شرایطی را برای ایجاد اشتغال مهیا کنیم.
وی ادامه داد: برای رسیدن به وضعیت مطلوب در اشتغال باید سالیانه 800 هزار تا یک میلیون شغل ایجاد کنیم. البته خروج از رکود نیازمند زمان است. امروزه با رشد 4 درصدی توانستیم بخشی از رکود را بهبود بخشیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر می‌گوییم تورم کاهش پیدا کرده است به این معنی است که به طور مثال اگر ارزش پول 40 درصد کاهش یافته بود، با کاهش تورم این 40 درصد به 20 درصد رسیده است، یعنی وضعیت اقتصادی مردم بهبود یافته است.
ربیعی با اشاره به اینکه دو عامل در تحقق رشد اقتصادی موثر بود، افزود: از بین بردن بی‌نظمی‌های اقتصادی و برقراری نظم در سیستم‌های مختلف و ارتقای سطح امید مردم برای زندگی دو عامل احیاکننده رشد اقتصادی بود.
وی با تأکید براینکه بیش از 90 درصد مشاغل در بنگاه‌های کوچک است، اظهار کرد: بنگاه‌های کوچک به سرعت آسیب می‌بینند و در درازمدت آسیب‌شان ترمیم می‌شود. مهمترین اقدامی که طی مدت گذشته توانستیم انجام دهیم جلوگیری از ریزش 240 هزار شغل در واحدهای کوچک بود.
دکتر ربیعی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم به رشد دو و نیم درصدی دیگری دست یابیم، افزود: دو نکته در برنامه‌ریزی‌های اشتغال در اصناف می‌تواند مدنظر قرار گیرد اولین مسئله وجود زیرساخت‌های لازم در اصناف است در حال حاضر زیرساخت‌ها برای ایجاد شغل در اصناف محیا است.
وزیر تعاون با اشاره به گفتمان "اشتغال بزرگ، بنگاه کوچک" گفت: اکنون این طرح را در راستای توسعه اشتغال در دستور کار داریم و پیش بینی می‌شود بتوانیم در آینده با همکاری اصناف با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و توسعه کارآفرینی بخشی از مشکلات بیکاری را حل کنیم.
دکتر ربیعی با تأکید براینکه هر یک واحد رشد اقتصادی می‌تواند یجاد بیش از صدهزار شغل را به دنبال داشته باشد، گفت: اینکه در بازار اشتغال منتظر بحث عرضه و تقاضا باشیم و در ایجاد شغل مداخله نکنیم سیاست نادرستی است باید با حمایت از کارآفرینان حفظ و ایجاد اشتغال در کنار آموزش‌های تخصصی و مهارتی بازار اشتغال را مدیریت کنیم.
وی افزود: بهتر است خصوصی سازی به صورت رایگان به 5 صنف داده می‌شود و در مقابل از آنها درخواست حفظ مشاغل موجود را می‌کردیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های بخش خصوصی در این زمینه بهره لازم را ببریم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در بحث بیمه بیکاری سیاست‌های جدیدی را دنبال می‌کنیم، گفت: حدود دو هزار میلیارد تومان در سال برای بیمه بیکاری هزینه می‌شود که قصد داریم به جای پرداخت مقرری بیکاری آن را به کارفرمایان دهیم و در حمایت از فعالان واحدهای تولیدی افرادی که مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند در واحدها مشغول به کار شده و حقوق را به ازای فعالیت خود دریافت کنند.
ربیعی افزود: 50 درصد افرادی که در بنگاه‌ها مشغول فعالیت می‌شوند بتوانند با امنیت شغلی به کار خود ادامه دهند.
وی با اشاره به فعالیت هشت هزار و 300 اتحادیه صنفی، تصریح کرد: شبکه مویرگی اصناف که تحت نظارت اتاق اصناف فعالیت می‌کنند می‌تواند در راستای حمایت از برنامه‌های توسعه اشتغال وزارت کار نقش موقر داشته باشند.
وی از طراحی  تشکیل بانک توسعه شرکتهای کوچک و متوسط خبر دادو گفت: برای اینکه بنگاههای کوچک و متوسط مورد حمایت قرار گیرند تا از قید و بندهای مرسوم در سیستم بانکی رها شوند بانک توسعه شرکتهای کوچک و متوسط تکیل می شود . 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برای اولین بارسال آینده سهم اشتغال را از محل هدفمندی یارانه‌ها در بودجه دریافت خواهیم کرد، گفت: طی مدتی که طرح هدفمندی اجرا می‌شد تاکنون سهم اشتغال پرداخت نشده بود. امسال این امر می‌تواند با اختصاص بودجه مشخص شده گام موثری در حمایت از مشاغل و واحدهای تولیدی ابشد.
ربیعی با بیان اینکه در حوزه فرش کفش و لباس تحرک خوبی در جهت افزایش تولید و کاهش واردات صورت گرفته است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با یک تحرک ساده در حوزه کفش و لباس صدهزار شغل ایجاد شود.
وی تغییر نگرش در ایجاد شغل را امری مهم دانست و بیان کرد: عده‌ای شغل را با استخدام یکی می‌دانند این در صورتی است که یک فرد که در پشت چراغ قرمز روزنامه می‌خواند صاحب یک شغل تلقی می‌شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بحث استانداردسازی مشاغل تأکید کرد و افزود: طرح سبد بیمه‌ای ارزان را در دستور کار داریم یعنی به سمتی پیش می‌رویم که افراد با داشتن بیمه ارزان شغلشان رسمیت پیدا کند.
ربیعی با اشاره به اینکه درحال حاضر 240 هزار نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری هستند، گفت: تلاش می‌کنیم تا با زیرساخت‌های محیا در اصناف مشکلات اشتغال کشور را تسهیل بخشیم. 
دکترربیعی خود را معتقد به کار با اتاق اصناف ایران عنوان و اضافه کرد : 8300 اتحادیه صنفی که هریک چند واحد را در برمی گیرد مانند شبکه ای به برنامه های ما در حوزه اشتغال کمک می کند . 
وی تفاهم نامه امضاء شده امروز با اتاق اصناف ایران را به قوت نهادهای مدنی وبخش خصوصی بسیار مهم دانست و گفت : بدون شک در این زمینه از آموزش های فنی نیزنباید غافل باشیم .
دکترربیعی افزود : در بودجه سال آینده سهم اشتغال دیده شده است و برای اولین بار از بخش هدفمندی یارانه ها بودجه اشتغال در نظر گرفته شده است . 
وی اظهار کرد : با یک تحرک ساده می توان درحوزه کفش و لباس 500 هزارشغل ایجاد کرد و دراین زمینه باید به برند سازی توجه ویژه شود چرا که این موضوع پدیده ای فرهنگی و تجاری است و با استفاده از نظرهای کارشناسان باید به برند سازی دست یابیم . 
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی به هزینه 2هزار میلیارد تومانی در بخش بیمه بیکاری اشاره کرد و گفت : 230 تا 240 هزار نفر از این بیمه استفاده می کنند که می توانند جذب اصناف شوند .
۱۱ دی ۱۳۹۳ ۱۱:۰۳
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید