اخبار

دکتر ربیعی: برای تحقق کامل طرح تحول سلامت باید به پزشکی اجتماعی و جامعه شناسی سلامت توجه کنیم

دکتر ربیعی: برای تحقق کامل طرح تحول سلامت باید به پزشکی اجتماعی و جامعه شناسی سلامت توجه کنیم
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز بحث پزشکی اجتماعی و جامعه شناسی سلامت دارای اهمیت است و اگر می خواهیم طرح تحول سلامت موفق شود باید مسئله اجتماعی شدن سلامت و مسئله فرهنگ و رفتار و تغییر در سبک زندگی و موضوع مهم خود مراقبتی را به عنوان یک مولفه بنیادین در حوزه فرهنگ سلامت را هم مورد توجه قرار دهیم .
دکتر ربیعی در مراسم رونمایی از پانصدمین شماره روزنامه سپید و هفته نامه سلامت  که در سالن همایش های برج میلاد و با حضور مسئولین و دست اندرکاران حوزه سلامت برگزار شد گفت : امروز از سه جهت  وظیفه داشتم که در این نشست حضور داشته باشم. از آنجاییکه  روزنامه نگار بودم و نیز و تکریم از رسانه ها  و همچنین احترام  به انسانی که به جامعه خود خدمت کرده است.
وی به معیار  تاثیر گذاری فعالیت افراد در جامعه اشاره کرد و گفت : مرحوم علامه جعفری می فرماید که انسانیت ما به اندازه تاثیری است که در زندگی دیگران داریم  و  انسانیت ما به اندازه اثری است که بر جامعه خود می گذاریم .
وی افزود : ترازوی سنجش انسانیت یک انسان ،  در آن است که چقدر از رنج مردم کم کنیم . امروز هم مفتخرم به اینکه برای بزرگداشت یک انسان شریف که به جامعه خود خدمت کرده است اینجا هستم .
وی تصریح کرد: امروز  رسانه یک جامعه  است . امروز با مفهوم رسانه شهروندی و ...  مواجه هستیم  و رسانه فقط فرستنده یک پیام پیام نیست و یک تبلیغات در اختیار دولتها نیست.
وی افزود: مسئله امروز ما ارتباطات سلامت است . بحث ارتباطات سلامت امروز یک موضوع بسیار مهم است  از سوی دیگر  ارتباط بین ذی نفعان جامعه سلامت و فرهنگ سلامت نیز دارای اهمیت  است .
وی افزود : معتقدم بهداشت اجتماعی ، به مفهوم جامعه توجه دارد و بحث مطبوعات و رسانه نیز یک مبحث اجتماعی است و تنها یک ناقل ساده پیام نیست .
وی خاطر نشان کرد: :مفهوم ارتباطات سلامت ، امروز می تواند مفهومی گسترده و از مفاهیم سلامت و فهم مشترک جامعه از این مفاهیم و ارتباطی که بین حوزه های مختلف وجود دارد باشد .
دکتر ربیعی گفت: بیش از 70 درصد پیامدهای نظام سلامت خارج از نظام سلامت و به تعبیری خارج از حوزه درمان است .
وی افزود : امروز با مباحث مختلفی مانند بحث تغذیه ، بحث فقر ، سبک زندگی ،  آسیب های محیط کار و دیگر موضوعات   مواجه هستیم که همه اینها امری اجتماعی و موثربر حوزه سلامت  هستند . به همین منظور باید مفهوم اجتماعی شدن  حوزه سلامت بیشتر مورد تاکید رسانه های این حوزه  قرار گیرد.
وی تصریح کرد: برخی از بیماریها با مسایل اجتماعی گره خورده است و بسیاری از حوزه ها وجود دارند که با حوزه سلامت مرتبط هستند که باید با رویکرد اجتماعی  برای آنها نیز چاره جویی کرد.
وزیر رفاه افزود: بسیاری از واقعیت های اجتماعی وجود دارند که باید  برای آنها در جامعه برنامه داشته باشیم . بطور مثال ما برای فقر غذایی با برنامه عمل کردیم . همچنین در زمینه فقر آموزش نیز  ما امسال برنامه های خود را  برای اینکه هیچ کودکی از تحصیل بازنماند معطوف کرده ایم .
دکتر ربیعی گفت: امروز بحث پزشکی اجتماعی و جامعه شناسی سلامت دارای اهمیت است . در طرح تحول سلامت هم که از آرزوهای امام راحل و مقام معظم رهبری بود امروز بیش از 7 میلیون نفر از فقرا ،  حاشیه نشینان شهر ها و افراد خاموش جامعه  توانسته اند دفترچه بیمه دریافت کنند . اما معتقدم با پاشیدن پول مشکل سلامت حل نمی شود . اگر می خواهیم طرح تحول سلامت موفق شود  باید  مسئله اجتماعی شدن سلامت و مسئله فرهنگ و رفتار و تغییر در سبک زندگی و موضوع مهم خود مراقبتی را به عنوان یک مولفه بنیادین در حوزه فرهنگ سلامت را  هم مورد توجه قرار دهیم .
وی با تقدیر از خدمات ارزنده خدمات دکتر ملک افضلی  و نیز اهتمام وی به امر پزشکی اجتماعی گفت: نیم قرن تلاش وی به جامعه و محرومان و بویژه طرحهایی که در زمان جنگ اجرا کردند قابل تقدیر است . همچنین در  شورای راهبردی بهزیستی  از تجربیات  دکتر ملک افضلی استفاده می کنیم  . معتقدم که جامعه ما پر از ملک افضلی ها است که آنان نیز باید بروز و ظهور پیدا کنند . 
۹ دی ۱۳۹۳ ۰۹:۰۷
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید