اخبار

در برنامه میز اقتصادی(۲):

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: بیانات رهبری در ارتقای فرهنگ کار راهبردی بود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: بیانات رهبری در ارتقای فرهنگ کار راهبردی بود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تأکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص وظایف دولت در توسعه آموزش های فنی‌و‌حرفه‌ای، رونق فرصت‌های شغلی، تنظیم روابط کار و امنیت شغلی راهگشا بود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر «حجت‌الله عبدالملکی» با حضور در برنامه تلویزیونی میز اقتصادی اظهار داشت: رهبری در دیدار امروز با جامعه کارگران نکاتی در خصوص وظایف دولت در توسعه آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای، زمینه‌سازی فرصت‌های شغلی، تنظیم روابط کار و امنیت شغلی بیان کردند که راهگشا بود.
وی با بیان اینکه یکی از ثمرات افزایش دستمزد، افزایش جمعیت فعال کشور است، گفت: در این شرایط، افراد جویای کار و متقاضی بر اساس جهشی منطقی افزایش می‌یابد.
عبدالملکی خاطرنشان کرد: تحول در آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بود، از راهبردهای کلان وزارت مردم در سال جاری است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رشد تعداد واحدهای آموزشی جوارکارگاهی گفت: با همکاری واحدهای تولیدی، این کارگاه‌ها در کنار واحدها شکل می‌گیرد و بر این اساس در دولت سیزدهم ۶۰۰ واحد جدید جوارکارگاهی راه‌اندازی شده، این در حالیست که از سال های ۱۳۷۰ تا ۱۴۰۰ کلا ۶۰۰ واحد در کشور فعالیت داشته است.
وی گفت: کارفرمایان به شکل گیری واحدهای آموزشی جوار کارگاهی کمک کردند که این امر بر افزایش بهره‌وری نیروی کار اثر می گذارد ضمن اینکه کارگران به خاطر تخصص و افزایش دستمزد، مایل به این آموزش‌ها هستند در همین راستا نظام ارزیابی و تشخیص صلاحیت سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای ارتقای قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از توسعه آموزشگاه‌های آزاد فنی‌و‌حرفه‌ای خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم صدور مجوزها از هفت ماه به سه روز رسید که در نیمه اول سال گذشته ۴۰ تا ۵۰ مجوز صادر شده بود این در حالیست که در نیمه دوم سال چهار هزار و ۵۰۰ مجوز صادر شد و یک هزار مجوز شروع به کار کردند.
وی یادآور شد: آموزش‌ها اشتغال‌آفرین است و امیدواریم امسال ۳۰ درصد رشد آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و مهارتی داشته باشیم تا کارگر ماهر و جویای کار به سادگی در بازار کار جذب شوند.
عبدالملکی با تأکید بر اینکه ۵۰ درصد بیکاری با ارائه آموزش‌های مهارتی حل می‌شود، گفت: یکی از علت‌های بیکاری به خاطر نداشتن آموزش است در صورتی که نیروی کار یا جویای کار مهارت یاد بگیرد، می‌تواند از فرصت‌های شغلی بهره ببرد ضمن اینکه اکنون تعداد زیادی از واحدهای اقتصادی به نیروی متخصص نیاز دارند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار خبر داد و افزود: تمام ارکان فرهنگی کشور اعم از ائمه جمعه، رسانه ها، دستگاه های فرهنگی، هنرمندان و مفاخر در خصوص تبیین ارزش های کار وارد میدان می شوند.
وی تاکید کرد: در سال جاری ایجاد یک میلیون شغل هدف گذاری شده است که در این بستر برای تحقق آن تلاش می کنیم.
 
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰۸:۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید