اخبار

محمدرضا فلاحتی در دیدار با آیت الله اعرافی مدیریت حوزه های علمیه کشور:

برنامه ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با چهار کلان پروژه جهت رفاه و آسایش مردم

برنامه ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با چهار کلان پروژه جهت رفاه و آسایش مردم
دستورالعمل برقراری بیمه ناباروری، بیمه زنان خانه دار و بیمه تامین اجتماعی برای دانشجویان در دستور کار وزارت قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: محمدرضا فلاحتی با همراهی برخی از کارفرمایان و روسای تشکلات کارگری شهرستان میبد با آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور دیدار و گفتگو کرد.
وی در ابتدای این نشست خلاصه ای از برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بیان کرد و افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان اجتماعی ترین وزراتخانه کشور که 80 درصد جمعیت با این وزارت در ارتباط هستند، شناخته می شود.
این مقام مسئول استانی با اشاره به پروژه زیست بوم ملی اشتغال (زیبا) گفت: در این پروژه بحث طراحی، ابلاغ و رونمایی از اطلس اشتغال کشور، شناسایی و شناسنامه دار کردن 400 هزار کارآفرین حرفه ای، کاهش زمان صدور مجوزها، تصویب و آغاز اجرای سند مهارت آموزش اشتغال سربازان و برگزاری دو جلسه شورای عالی اشتغال تاکنون رخ داده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد پروژه نیما را در خصوص نظام ملی بازنشستگی تامین اجتماعی عنوان کرد و افزود: دستورالعمل برقراری بیمه ناباروری، بیمه زنان خانه دار و بیمه تامین اجتماعی برای دانشجویان در دستور کار وزارت قرار گرفته است.
وی همچنین اجرای پرداخت حقوق مرخصی زایمان بیمه شدگان تامین اجتماعی به صورت ماهانه، پوشش بیمه بیماری های خاص پس از چندین سال انتظار، افزایش 20 درصدی تسهیلات رفاهی و سهم سازمان تامین اجتماعی در بیمه تکمیلی بازنشستگان و پوشش بیمه ای 300 هزار کارگر ساختمانی را از دیگر برنامه های پروژه نیما دانست.
محمدرضا فلاحتی با بیان این که پروژه برنا به رفع فقر مطلق می پردازد خاطرنشان کرد: شناسایی فقرا و دست بندی خانوارها براساس رتبه فقر که کارگروه فقر مطلق در کشور و استان ها شکل گرفته است در این پروژه دیده شده است. پرداخت یارانه معیشتی ویژه به چهار دهه پایین جامعه که در بهمن و اسفندماه سال گذشته صورت گرفته و در حوزه سالمندی تدوین پیش نویس لایحه حمایت از سالمندان نیز از دیگر برنامه هایی است که در پروژه برنا دنبال می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد به معرفی پروژه مینا که همان مدیریت یکپارچه شرکت های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است پرداخت و تاکید کرد: به دلیل ناکارآمدی اقتصادی که برخی از شرکت ها زیرمجموعه شستا داشته اند این پروژه سیاستگذاری شده است.
وی اضافه کرد: طراحی الگوی نوین شرکت های تابعه صندوق های بازنشستگی کشور، افزایش 55 درصدی ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه لاوان، اغاز عملیات جهش در صادرات از طریق همکاری با کشورهای متعدد، تولید و بومی سازی 227 قلم دارو در شرکت های تابعه و افزایش 60 درصدی منابع صندوق روستای و عشایر از جمله اقدامات صورت گرفته در پروژه مینا است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در بخش دوم سخنان خود به اقدامات این اداره کل در سال گذشته و شرح وظایف مدیریت های تعاون، روابط کار، اشتغال و مدیریت اجتماعی پرداخت و گفت: در حوزه اشتغال، تسهیلات از طریق مجوز مشاغل خانگی، تبصره 18 و ... به متقاضیان پرداخت می شود که در اسفندماه سال گذشته آمار بیکاری استان یزد به 9 درصد رسید.
محمد رضا فلاحتی همچنین به رسیدگی نسبت به چهار هزار و ۲۲۳ دادخواست رسیده به مراجع حل اختلاف ، ۱۴ هزار و ۱۱۱ بازرسی مرتبط به ایمنی محیط کار ، پیشگیری از حوادث و بررسی مشاغل و جواب دهی به پنج هزار و ۵۷۸ درخواست بازنشستگی مرتبط به مشاغل سخت در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد.
وی ایجاد سامانه مشاغل سخت و زیان آور که به زودی شروع به کار می کند و وجود ۲۹۰ تشکل کارگری فعال در سطح استان برای روان سازی روابط کارگر و کارفرما و در دستور کار قرار گرفتن افزایش تشکل‌های کارگری و بالا بردن کیفیت عملکرد این تشکل‌ها و نیز برقراری بیمه بیکاری برای سه هزار و ۶۰۰ را نیز ذکر کرد.
وی همچنین در اولویت قرار دادن مشکلات تعاونی مسکن و تعاونی‌هایی که در حوزه نقدینگی مشکل دارند و آموزش کار گروهی برای شرکت تعاونی های فعال که در حال انجام است ، برگزاری مسابقات ورزشی در فضای کارگاهها و برگزاری دوره های آموزشی پیشگیری از آسیبهای اجتماعی را نیز برشمرد.
۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۴:۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید