اخبار

سیداحمد علائی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران میبد:

تعداد جویندگان کار در سال‌های اخیر در شهرستان میبد کاهش یافته است.

تعداد جویندگان کار در سال‌های اخیر در شهرستان میبد کاهش یافته است.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان میبد همزمان با هفته کار و کارگر با اصحاب رسانه این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد: سید احمد علائی در جمع خبرنگاران میبد با اعلام این خبر افزود: با توجه به رشد صنعتی شهرستان میبد و توسعه صنایع در این شهرستان، فرصت‌های شغلی بوجود آمده در حوزه مشاغل مربوط به قانون کار با رشد فزاینده‌ای روبرو بوده که این امر باعث شده این شهرستان با کمبود نیروی کار بومی مواجه شود.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد یادآور شد: بر اساس پیگیری‌های به‌عمل آمده مشخص شد در سال 1400 تعداد 18 نفر با مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم که 10 نفر زن و 8 نفر مرد و 51 نفر با مدرک لیسانس که 27 نفر زن و 24 نفر مرد و 5 نفر با مدرک کارشناسی ارشد که 3 نفر زن و 2 نفر مرد می‌باشند و بومی شهرستان نیز هستند در کاریابی‌ جهت پیدا کردن شغل و یا شغل بهتر ثبت‌نام کرده‌اند.
علائی ضمن اشاره به طرح مشوق بیمه‌ای کارفرمایان گفت: افراد دارای مدرک کارشناسی و بالاتر در صورتی که سن آنها کمتر از ۳۵ باشد و دارای دو ماه سابقه بیمه باشند، می‌توانند به عنوان کارورز در واحدهای تولیدی مشغول به‌کار شوند و دولت نیز حق‌الزحمه‌ای بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان به آنها پرداخت می‌کند و این فرد پس از سه ماه آموزش، می‌توانند جذب کارگاه یا واحد تولیدی شود و کارفرما نیز تا دو سال از پرداخت حق بیمه معاف است.
وی با اشاره به اینکه در میبد، 235 نفر از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند گفت: در این شهرستان قریب 26 هزار نفر بیمه‌شده تامین اجتماعی هستند که از این تعداد 22 هزار و 947 نفر بیمه‌شده اجباری می‌باشند که قریب به‌اتفاق مشمول قانون کار هستند و با احتساب 40 هزار و 24 نفر افراد تحت تکفل این عزیزان، حدود 70 درصد جمعیت شهرستان را کارگران و خانواده آنها تشکیل می‌دهند.

میبد
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد با اشاره به فعالیت این اداره در بخش‌های تنظیم روابط کار کارگر و کارفرما، شرکت‌های تعاونی، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی، بیمه بیکاری، بازرسی از کارگاه‌ها و صیانت از نیروی انسانی، بررسی درخواست بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور، امور اجتماعی و ورزشی کارگران و اشتغال و مشاغل خانگی، گفت: تاکنون به 163 طرح روستایی مبلغ 22 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل روستایی پرداخت شده و در بخش مشاغل خانگی نیز با صدور 687 مجوز مشاغل خانگی و پرداخت بیش از 40 میلیارد ریال تسهیلات، زمینه اشتغال 596 نفر بصورت مستقل، تحت پوشش و پشتیبان فراهم شده‌است.
علائی با بیان اینکه مسائلی چون حقوق و مزایای کارگران و رعایت مسائل ایمنی و حفاظت از جان کارگران از خطوط قرمز بازرسان میبد است تصریح کرد: در سال 1400 بررسی 28 مورد حادثه، 592 مورد بازرسی ادواری و 928 بازرسی موردی در بخش‌های حفاظت فنی و ایمنی، حقوق و مزایا و بیمه، طبقه‌بندی مشاغل، مقاوله‌نامه کار کودک و کارشناسی سخت و زیان‌آور در سطح کارگاه‌های شهرستان صورت گرفته که منجر به صدور 1499 مورد ابلاغ رفع نقص شده است.
وی افزود در سال 1400: بیش از 800 مورد درخواست بازنشستگی در کارهای سخت و زیان‌آور به این اداره واصل شده که در حدود 600 مورد از آنها آخرین محل کار متقاضی شهرستان میبد بوده‌است که از این تعداد 572 مورد در کمیته بدوی تطبیق مشاغل بیمه‌شده در کارهای سخت و زیان آور رسیدگی و منجر به صدور رأی شده‌است.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد در ادامه با اعلام اینکه کمترین زمان رسیدگی به پرونده شکایات کارگران از کارفرمایان در استان مربوط به شهرستان میبد است گفت: در سال 1400، 235 پرونده شکایت به این اداره ارسال شده که با تشکیل 350 جلسه در هیأت تشخیص، رأی 230 پرونده صادر و به طرفین ابلاغ شده است.
علائی با اشاره به اینکه حوزه تعاون شهرستان میبد از بخش‌های شاخص و به روز تعاون در استان یزد است خاطر نشان کرد: در سال 1400 به منظور آموزش شرکت‌های تعاونی شهرستان و نهادینه کردن فرهنگ تعاون، قریب به 6000 نفر ساعت آموزش تخصصی در بخش تعاون صورت گرفته و سال گذشته نیز مقام اول آموزش تعاون مربوط به میبد بوده است.
وی افزود: هر ساله در جشنواره تجلیل از تعاونی‌های برتر استان، شرکت‌های تعاونی میبد حضوری چشم‌گیر دارند و امسال نیز از 15 تعاونی برتر استان، 4 تعاونی مربوط به میبد بوده که از این نظر بیشترین تعداد تعاونی‌های برتر مربوط به میبد است همچنین علاوه بر انتخاب این تعداد شرکت‌های تعاونی میبد به عنوان برتر استانی، یک شرکت تعاونی میبد نیز به عنوان تعاونی برتر ملی انتخاب شد.
علائی از تشکیل 4 تعاونی در سال 1400 خبر دارد و افزود: با تشکیل این شرکت‌های تعاونی زمینه اشتغال 152 نفر در حوزه تعاون شهرستان فراهم شده است.
وی در پایان با اشاره به اینکه مقام اول تشکیل تشکلات کارگری و کارفرمایی استان مربوط به میبد است گفت: در حوزه فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی نیز طی سال‌های اخیر شهرستان میبد جزء شهرستان‌های برتر استان بوده و از جمله فعالیت‌های شاخص میبد، کسب نیمی از مقام‌های اولین دوره المپیاد ورزشی کارگران استان توسط کارگران شرکت‌های میبد، برگزاری اولین دوره المپیاد ورزشی کارگران استان در 9 شرکت شهرستان میبد از مجموع 21 شرکت استان که المپیاد در آنجا برگزار گردیده‌است، برگزاری 10 دوره مسابقات جام فوتسال کارگران، مسابقات تنیس روی میز، دارت، کشتی کارگران شهرستان می‌باشد و در حوزه فعالیت‌های اجتماعی نیز برگزاری دوره‌های آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ویژه کارگران و خانواده آنها، دوره‌های آموزشی سلامت روان، آئین همسرداری و فرزندپروری، مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد از جمله فعالیت‌های اجتماعی این اداره می‌باشد.

میبد

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۶:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید