اخبار

چکشیان:

برگزاری اختتامیه سی‌و‌سومین جشنواره امتنان با حضور رئیس جمهور/ آغاز نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار در سال ۱۴۰۱ / مردمی‌سازی هفته کارگر برنامه اصلی وزارت مردم

برگزاری اختتامیه سی‌و‌سومین جشنواره امتنان با حضور رئیس جمهور/ آغاز نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار در سال ۱۴۰۱ / مردمی‌سازی هفته کارگر برنامه اصلی وزارت مردم
معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سی‌و‌سومین اختتامیه جشنواره امتنان با تقدیر از جامعه کارگری ۶ اردیبهشت‌ماه با حضور رئیس جمهور در یکی از کارخانه‌های شهر تهران برگزار می‌شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد چکشیان» در نشست خبری هفته کارگر با اشاره به برنامه‌های هفته کارگر و جشنواره امتنان از ۵ تا ۱۱ اردیبهشت‌ماه اظهار داشت: سی‌و‌سومین دوره این جشنواره بر اساس ماده ۱۹۵ قانون کار با موضوع تشویق نیروهای کار و مولد در سال گذشته فراخوان شد که سه نوع ارزیابی در این جشنواره صورت گرفت.
وی افزود : امسال ۳۰ هزار و ۶۳۵ نفر در جشنواره شرکت کردند که از این تعداد ۲۴ هزار و ۳۶۳ کارگر خلاق به صورت انفرادی، یک هزار و ۴۰ گروه کاری مشتمل با چهار هزار و ۵۶ کارگر، یک هزار و ۹۴۳ واحد صنعتی و خدماتی در بخش واحدهای نمونه هستند.
معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هشت ماه این جشنواره به طول انجامید و در نهایت چهار گروه داوری در حوزه صنعت، کشاورز، خدمات و واحدهای نمونه به داوری پرداختند و موفق شدند، ۲۹ کارگر را به عنوان منتخبان ملی این جشنواره انتخاب کنند که شامل ۱۰ نفر از کارگران خلاق و مبتکر، سه گروه کاری (۹ نفر)، پنج واحد نمونه کارگاه‌های صنعتی و خدماتی هستند.
وی با اشاره به معیارهای انتخاب کارگران نمونه ملی گفت: در این جشنواره شیوه‌های نوین در کار، اختراع، راه‌اندازی سیستم‌ها، افزایش بهره‌وری، افزایش راندمان، مسئولیت‌پذیری، وجدان کاری، حضور به‌موقع در محل کار، رعایت اصول بهداشتی و ایمنی، کسب مهارت‌ها و انتقال دانش به دیگران و سایر موارد مورد تأکید قرار گرفت.
چکشیان خاطرنشان کرد: مردمی‌سازی هفته کارگر با محوریت تشکل‌ها برنامه اصلی وزارت مردم است.
 چکشیان از تشکیل شورای سیاست‌گذاری هفته کارگر به ریاست وزیر کار خبر داد و گفت: روز جهانی کارگر مصادف با ۱۱ اردیبهشت‌ماه است و به خاطر اهمیت این روز در کشورمان از پنجم تا ۱۱ اردیبهشت، هفته کارگر نام‌گذاری شده است که در همین راستا شورای سیاست‌گذاری و ستاد اجرایی برای برنامه‌ریزی و انجام برنامه‌ها تشکیل شد.
وی افزود: یازده کمیته اجرایی طراحی و برنامه‌ریزی تشکیل شد، یکی از ابتکارات این جشنواره تشکیل کمیته تشکل‌ها، بسیج مردمی، خانواده و استانی بود تا برنامه‌ها در همه استان‌ها برگزار شود.
نائب رئیس شورای سیاست‌گذاری هفته کاگر بیان کرد: با نام‌گذاری روزهای هفته کارگر تمرکزها و اولویت‌ها را مطرح کرده‌ایم که بر این اساس دوشنبه ۵ اردیبهشت: روز کارگر، تجدید میثاق با امام، رهبری و شهدا، سه‌شنبه ۶ اردیبهشت‌ماه: کارگر و کارفرما، گام دوم انقلاب و فرهنگ کار، چهارشنبه ۷ اردیبهشت: کارگر، تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین، پنجشنبه ۸ اردیبهشت: کارگر، سلامت و تحکیم‌بنیان خانواده، جمعه ۹ اردیبهشت: کارگر، تشکل‌ها بسیج و همبستگی، شنبه ۱۰ اردیبهشت: کارگر، مهارت‌آموزی و تأمین اجتماعی تکریم بازنشستگان و یکشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه: روز جهانی کارگر و تمدن نوین اسلامی و آینده کار است.
به گفته چکشیان، حضور در مرقد مطهر امام راحل، دیدار با خانواده کارگر شهدا، دیدار مجلس شورای اسلامی با کارگران، تقدیر از جامعه زنان، زنگ کار در مدارس، استقرار پایگاه سلامت، خانه‌های بهداشت کارگری و فرهنگ کار، افتتاح مراکز آموزش جوار کارگاهی، تقدیر از مربیان کار، برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارت افزایی از مهمترین برنامه‌های هفته کارگر سال ١۴۰۱ است.
معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه هفته کارگر در «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» دارای اهمیت بسیار است، گفت: امسال مانند سال‌های گذشته تولید، اشتغال و مؤلفه‌های اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است از این رو ارج نهادن به خدمات کارگران، کارفرمایان، جامعه کار و تولید، تکریم کار و رزق حلال و ارتقای فرهنگ کار ارزشمند است.
وی افزود: یکی از مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم، فرهنگ کار است، کار در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما بسیار ارزشمند است و شهید مطهری یکی از عوامل مؤثر تربیت افراد را کار عنوان می‌کند در همین راستا نیاز است تا به بیان ارزش کار پرداخته و مؤلفه‌های ارتقای فرهنگ کار را ترویج کنیم.
چکشیان تأکید کرد: اگر فرهنگ تعاون، مهارت‌آموزی، مشارکت اجتماعی و کارآفرینی را در جامعه آغاز کنیم، نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار به راه افتاده و تحول ایجاد می‌شود.
معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای ما مردمی سازی، نقش گروه‌ها و تشکل‌ها در برگزاری برنامه‌های هفته کارگر است که پاسخ به دغدغه رهبری در جهت مشارکت مردمی و کنشگری مردم است بر این اساس، نمادسازی و ضریب دادن به برنامه‌ها با حضور تشکل‌ها، رویکرد دولت مردمی سیزدهم است.
وی با بیان اینکه دولت سیزدهم اولین دولت گام دوم انقلاب است، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم نگاهی را منتقل می‌کنند که ناشی از چند بخش ازجمله اهداف، مأموریت و فلسفه وجودی انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن است که در این مسیر موفقیت‌ها و ضعف‌ها را بیان می‌کنند که باید با توجه به دستاوردهای گذشته نگاه امیدوارانه به آینده داشت.
معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طبق فرمایش رهبری، نگاه خوش‌بینانه به آینده کلید اساسی قفل‌هاست که این نگاه یک مفهوم غیرواقعی نیست بلکه با تکیه بر واقعیت‌ها و ظرفیت‌های کشور است ضمن اینکه مهمترین ظرفیت امیدبخش کشور، نیروی انسانی کارآمد است.
وی بیان کرد: این نگاه مبنای رویکرد وزارت مردم در هفته کارگر امسال است، مهم‌ترین عامل و اصلی‌ترین عامل تأثیرگذار در توسعه و پیشرفت و حرکت همه‌جانبه کشور نیروی کار است از این رو بزرگداشت کارگر به عنوان نیروی انسانی در صنعت و اقتصاد کشور باید در این هفته مورد توجه قرار گیرد، اگر نیروی انسانی با نشاط، سالم، امیدوار، رشد یافته و انگیزه‌مند باشد حتماً بخش اقتصادی و اجتماعی کشور با توان بیشتری حرکت خواهد کرد.
 
۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید