اخبار

در اولین جلسه اتاق فکر کارآفرینی استان یزد مطرح شد:

سهم خدمات در اشتغال استان 48 درصد است/17 درصد از شاغلین استان را زنان تشکیل می دهند/ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و راهکارهای برون رفت از آن

سهم خدمات در اشتغال استان 48 درصد است/17 درصد از شاغلین استان را زنان تشکیل می دهند/ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و راهکارهای برون رفت از آن
علی رغم اینکه استان یزد زیرساخت های ویژه ای برای ایجاد اشتغال در مقایسه با سایر استان ها دارد متاسفانه در سال‌های اخیر نرخ بیکاری استان روند صعودی به خود گرفته و حتی از میانگین کشوری نیز فراتر رفته و استان را درگیر معادله دو مجهولی نموده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: اولین جلسه اتاق فکر کارآفرینی با موضوع تدوین مدلی جهت رفع مشکل بیکاری و کمبود نیروی انسانی بخش صنعت استان با حضور کارآفرینان، نخبگان، صاحبنظران و اساتید مراکز آموزش عالی در سالن شهید دهقان این اداره کل برگزار شد.
فلاحتی سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: علی رغم اینکه استان یزد زیرساخت های ویژه ای برای ایجاد اشتغال در مقایسه با سایر استان ها دارد متاسفانه در سال‌های اخیر نرخ بیکاری استان روند صعودی به خود گرفته و حتی از میانگین کشوری نیز فراتر رفته و استان را درگیر معادله دو مجهولی نموده است.
وی به موضوع مهاجرت نیروی کار غیربومی از دیگر استان ها به یزد اشاره نمود و گفت: حضور فرهنگ های مختلف در استان در نهایت مسبب افزایش آسیب های اجتماعی و حاشیه نشینی و نا امنی می شود.
این مقام مسئول استانی هدف از تشکیل این جلسه را همفکری و هم اندیشی در خصوص تشخیص درست و دقیق جهت حرکت استان به سمت ایجاد فرصت اشتغال برشمرد و افزود: در اینجا جمع شده ایم تا با خردجمعی بتوانیم بحران بیکاری را در استان به حداقل برسانیم و مدلی استخراج کنیم تا از طریق آن مشکل صنعتگر استان، فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار و اشتغال بانوان استان مرتفع گردد.
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گفت: براساس امارها 62 درصد از بیکاران مرد استان دیپلم و زیر دیپلم بوده که نسبت به فرصت های شغلی موجود بی تفاوت هستند. حدود 7 هزار نفر از بیکاران زن استان نیز دیپلم و زیر دیپلم هستند و 75درصد بیکاران زن معادل 19 هزار نفر فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس دارند و 85 درصد شاغلان در مناطق شهری و 15 درصد در مناطق روستایی سکونت دارند.
وی با بیان اینکه 82.8 درصد شاغلان استان را مردان و 17.2 درصد را زنان تشکیل می دهند تاکید کرد: از مجموع 43 هزار و 171 نفر بیکار استان، 90.9 درصد در مناطق شهری و 9.1 درصد در مناطق روستایی سکونت دارند که 42.6 درصد بیکاران استان را مردان و 57.4 درصد را زنان تشکیل می دهند.
فلاحتی عنوان کرد: بررسی سهم اشتغال بخش های مختلف اقتصادی استان یزد نشان می دهد که در سال گذشته، بخش خدمات با 48.5 درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و بخش‌ صنعت با 43.7 درصد و کشاورزی با 7.9 درصد در ردیف های بعدی قرار دارند.
وی با اشاره به طرح «زیست بوم ملی» اشتغال گفت: در صورت نهایی شدن و اجرایی شدن این طرح، نقشه راه هر استان براساس پتانسیل ها و ظرفیت های آن استان و مناطق اش برنامه ریزی می شود و با برنامه ریزی اصولی می توان معضل اصلی استان که بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است را مرتفع کرد.
در این نشست حاضران با بیان اینکه تکیه بازار کار صرفا به موضوع صنعت می تواند خطرناک باشد به مباحثی چون انتقال نیروی کار به مرکز استان و آسیب های آن، ارتباط بین کسب و کارها و مراکز آموزشی، توجه ویژه به موضوع آموزش، کسب مهارت و تنظیم کارگروه جهت هماهنگی موضوعات اموزشی، توجه ویژه به انجام کار های پژوهشی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با تضمین اجرا در سطح استان اشاره شد.
تغییر نگاه سنتی به موضوع اشتغال، اهمیت آسیب شناسی تصمیم و طرح سوال مطروحه در جلسه در خصوص مهاجرت بین استانی جهت رفع نیاز نیروی کار کارفرمایان، توجه ویژه به سند آمایش سرزمین و ایجاد نگاه متوازن به توسعه متوازن، بررسی موضوعات فرهنگی در استان، تشکیل بانک اطلاعاتی بیکاران، استفاده درست و دقیق از ظرفیت های موجود در استان از قبیل کارورزی، تبصره 18، رونق تولید، مشاغل خانگی، مهارت آموزی نیرو های مسلح و ... از دیگر مباحثی بود که در این نشست چندین ساعته بر روی آنها صحبت شد.

2
2


۲ دی ۱۴۰۰ ۱۲:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید