اخبار

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

حل مسئله بیکاری نیازمند بسیج همگانی همه دستگاه های دولتی و نهادهای مردمی است

حل مسئله بیکاری نیازمند بسیج همگانی همه دستگاه های دولتی و نهادهای مردمی است
کریمی بیرانوند:حل مسئله بیکاری نیازمند بسیج همگانی همه دستگاه های دولتی و نهادهای مردمی است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: محمود کریمی بیرانوند معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شرکت سی نور یزد بازدید کرد. 
وی در این بازدید یکی از مشکلاتی که استان یزد با آن روبرو هست را مهاجرت افراد دارای مهارت و نخبگان دانست و گفت: اگر فضای کسب و کار در استان یزد با پشتیبانی که در سطوح حاکمیتی صورت می گیرد بهتر شود مساله مهاجرت کمتر اتفاق می افتد. 
کریمی بیرانوند معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اگر مراکز پشتیبانی که در زمینه کارآفرینی وجود دارند فعال تر شود می توان امیدوار بود که مهاجرت نخبگان کمتر اتفاق بیفتد تصریح کرد: وقتی نرخ بیکاری استان را تجزیه و تحلیل کنیم، می بینیم که معضل اساسی یزد بیکاری جوانان تحصیل کرده است. 
وی گفت: افراد تحصیل کرده انتظاراتی در ذهنشان شکل می گیرد که بالاخره سطح سوادی دارند ولی از طرف بازار، سطح درآمد و جایگاه شغلی به آن انتظارات پاسخ داده نمی شود و از طرفی متاسفانه دانشگاه ها مهارت متناسب با بازار را به دانشجویان کمتر عرضه می کنند.
معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کم کردن فاصله انتظارات ذهنی و واقعیات عینی بازار را با استفاده همزمان از ابزارهای اقتصادی کمک کننده، مسائل فرهنگی، علمی و آموزشی ممکن دانست.
وی در ادامه با اشاره به طرح «زیست بوم ملی اشتغال» گفت: حل مسئله بیکاری نیازمند بسیج همگانی همه دستگاه های دولتی و نهادهای مردمی است.
کریمی بیرانوند اشتغال را امری اجتماعی تعریف کرد و گفت: ایجاد اشتغال وابسته به بخش های فرهنگ، آموزش و کسب مهارت های نیازمند بازار و... است.
وی تاکید کرد: در زیست بوم اشتغال حرف ما بسیج همه ظرفیت ها، دستگاه ها و نهادهای مردمی برای حل مساله بیکاری با اولویت مناطق محروم و افراد تحصیل کرده است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اشتغال در رابطه با لایحه بودجه سال آینده گفت: در لایحه بودجه سال آینده چند برنامه‌ی خوب در حوزه اشتغال پیش بینی شده است. میزان تسهیلات در نظر گرفته شده بیشتر از سال های گذشته است. اجماعی که بر مدیریت تسهیلات اشتغال در بودجه وجود دارد نسبت به گذشته پیشرفت قابل ملاحظه ای دارد. در صورت تصویب بودجه حتما سال آینده جهش قابل توجهی در مبارزه با معضل بیکاری داشته باشیم.
وی در جواب سوال اینکه آیا سیاست های اجرا شده برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها موفق بوده است یا نه گفت: دغدغه همه دولت ها این بوده که این مهاجرت اتفاق نیفتد و تلاش های زیادی در این زمینه صورت گرفته است ولی نتیجه دلخواه به دست نیامده است. 
این مقام مسئول مباحث اقتصادی و فرهنگی را از عوامل مهاجرت روستائیان به شهرها عنوان کرد وادامه داد: در استان های برخوردار به لحاظ اقتصادی که کسب و کارهای روستائیان نیز رونق دارد در صورتی که افراد مهاجرت داشته باشند حتما متغیر فرهنگی اثرگذارتر از متغیر اقتصادی است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: کارگروه اشتغال روستایی در سطح وزارت برگزار شده و منابع خوبی نیز تزریق خواهد شد که نرخ مهاجرت روستائیان به شهرها را کاهش و یا متوقف می کند.
۲۶ آذر ۱۴۰۰ ۱۹:۰۷
Loading

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید