اخبار

عبدالملکی: در زیست بوم اشتغال، تولیدات با اشتغالزایی بیشتر در اولویت هستند

عبدالملکی: در زیست بوم اشتغال، تولیدات با اشتغالزایی بیشتر در اولویت هستند
نشست کارگروه های تخصصی شورای عالی اشتغال با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس، نائب رئیس و اعضای کارگروه های تخصصی اشتغال برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،«حجت الله عبدالملکی» با اشاره به تاکید رئیس جمهور برای پیگیری اشتغال و رفع بیکاری گفت: پس از تورم، بیکاری،مشکل شماره دو کشور است و رییس جمهور اهتمام ویژه ای برای حل این مشکل دارند.

وی با تاکید بر ضرورت هماهنگی بین بخش های مختلف در حوزه اشتغال برای دستیابی به اهداف تعیین شده گفت: فرایندها و اقدامات در این زمینه مانند هماهنگی بازار و مسائل آموزشی و تامین مالی و ... کار دشواری است.

دکتر عبدالملکی خاطر نشان کرد: برای ایجاد هماهنگی، همدلی و  هم فکری به یک نظام واحد نیاز داریم که بر همین اساس در زیست بوم ملی جمهوری اسلامی،وظایف هر دستگاه مشخص می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این زیست بوم، دو محور اصلی تولید و اشتغال است.

وی افزود: در زیست بوم ملی به تولید از منظر اشتغال و نه رشد اقتصادی نگاه می شود، و از این منظر، اشتغال های متناسب با مزیت های ملی، محلی و منطقه ای و تولیدات با اشتغالزایی بیشتر در اولویت هستند.

دکتر عبدالملکی تصریح کرد: در تولید به پنج عامل تامین مالی، بازاریابی، فناوری، زیرساخت ها و حقوقی(مجوزها) نیاز داریم.

وی شناخت دقیق و طبقه بندی شده از جامعه بازار کار  اعم از بیکاران مطلق، نا امیدان از کار تا اشتغال ناقص، غیر رسمی و با درآمد کم  را در رسیدن به اهداف حوزه اشتغال ضروری دانست و خاطر نشان کرد: مشاوره، آموزش متناسب با گروه مخاطبان، ترویج و فرهنگ سازی از دیگر ملاحظات مربوط به نیروی کار است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: بیش از 320 گروه مخاطب داریم که در گروه های جداگانه ای مشاوره می شوند یا آموزش می بینند.

عبدالملکی با بیان اینکه سامان دادن همه این عناصر در زیست بوم ملی اشتغال بر عهده اعضای کارگروه تخصصی اشتغال است بر جزیره ای کار نکردن دستگاه ها تاکید کرد و گفت: هماهنگ عمل نکردن، هدر دادن و تضییع منابع است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رئیس هر کارگروه، موثرترین فرد دستگاه خود است افزود: اگر در کارگروهی نیاز به مصوبه، بودجه و اختیارات باشد، در شورای عالی اشتغال به ریاست رئیس جمهور قابل طرح و پیگیری است.

وی با تاکید بر اینکه هر کدام از ما باید جایگاه خود را در این زیست بوم بدانیم گفت:  اگر  یک بخش از سیستم درست کار نکند، قطعاً بقیه اعضای سیستم نیز نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند.

 عبدالملکی تصریح کرد: شناسایی مسائل، خلاء ها و ضعف ها، اولویت بندی آنها، فعال کردن و هم افزایی ظرفیت های خالی و خلق ظرفیت های جدید، انتظاراتی است که از کارگروه ها داریم.

وی افزود: فعالیت های کارگروه ها باید در سطح بالاتر با هم مرتبط و هماهنگ شود.

عبدالملکی تصریح کرد: سه محمل برای این ارتباط وجود دارد: یکی خود این جلسات است، دیگری ارتباط مستقیم اعضای کارگروه ها با یکدیگر و در مرحله بعد ارتباط با دبیرخانه این کارگروه است؛ دبیرخانه باید تمام محصولات کارگروه ها را به اشتراک بگذارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشریح کرد: نظام سازی منجر به اشتغال، کمک به موفقیت برنامه های اشتغال ملی و منطقه ای و  گره گشایی نقطه ای در مورد مسائل خاص ، از جمله خروجی های این کارگروه ها می تواند باشد.

وی تاکید کرد: اگر هم فکر و هم عقیده باشیم می توانیم مشکل بیکاری را حل کنیم، چون ظرفیت به اندازه کافی در کشور وجود دارد.

دکتر عبدالملکی از روسا و اعضای کارگروه ها خواست نظام و ساختار مشخصی برای  پیگیری مصوبات کارگروه خود داشته باشند.

در این نشست، روسای کارگروه های تخصصی توسعه بازار، فناوری و نوآوری، آموزش های مهارتی، اشتغال حمایتی و مناطق محروم، تامین سرمایه، توسعه حقوقی و فضای کسب و کار، توسعه زیر ساخت و اطلاع رسانی توسعه و ترویج فرهنگ کسب و کار و نائب رئیس آنها معرفی و از وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی حکم گرفتند.

 
۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید