اخبار

علی حسین شهریور معاون سازمان فنی حرفه ای کشور در یزد:

امروز کشور نیازمند ایجاد یک نهضت در زمینه مهارت آموزی است

امروز کشور نیازمند ایجاد یک نهضت در زمینه مهارت آموزی است
علی حسین شهریور: امروز کشور نیازمند ایجاد یک نهضت در زمینه مهارت آموزی است؛ ایجاد یک موج و نهضت بزرگ که تحقق آن نیازمند توجه به رابطه بین دانشگاه ها، صنعت و صنوف با بخش مهارت و همچنین توسعه سرمایه گذاری در بخش آموزش های فنی حرفه ای است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد؛ علی حسین شهریور معاون سازمان فنی حرفه ای کشور در نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت که در استان یزد برگزار شد گفت: توسعه پایدار هر کشور نیازمند توسعه منابع انسانی است که لازمه آن مهارت است؛ آموزش های فنی حرفه ای و مهارتی در کنار آموزش و پرورش جزو آموزش های لازم در جهت توسعه منابع انسانی است.
وی کلیدی ترین ماموریت سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور را آموزش به افراد برای ورود به بازار کار دانست و اظهار کرد: امروز کشور نیازمند ایجاد یک نهضت در زمینه مهارت آموزی است؛ ایجاد یک موج و نهضت بزرگ که تحقق آن نیازمند توجه به رابطه بین دانشگاه ها، صنعت و صنوف با بخش مهارت و همچنین توسعه سرمایه گذاری در بخش آموزش های فنی حرفه ای است.
شهریور افزود: 45 درصد از افرادی که در مراکز فنی حرفه ای آموزش دیده اند، فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی هستند.
وی ادامه داد: این آمار نشان می دهد برای ورود به بازار کار صرفاً مدرک دانشگاهی ملاک نیست و داشتن مهارت در رشته ی تحصیلی نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان سنجش 54 درصد از افراد مجاز به انتخاب رشته کنکور در سال جاری از انتخاب رشته صرف نظر کردند.
معاون سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور در ادامه با بیان اینکه این سازمان یک طرح آموزشی را پیشنهاد و مورد برسی قرار داده که به تبع آن ارتباط خوبی میان دانش و مهارت شکل خواهد گرفت افزود: سازمان فنی و حرفه ای آمادگی دارد با همکاری دانشگاه ها و مراکز آموزشی 18 واحد مهارتی و عملی را برگزار کند تا فارغ التحصیلان علاوه بر دریافت مدرک تحصیلی، مدرک مهارتی نیز کسب کنند.
علی حسین شهریور عدم تطابق مهارت با مدرک تحصیلی را باعث تاثیرات مخرب بر اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: زمانی که نیروی کار مهارت کافی را نداشته باشد شرکت ها و واحدهای تولیدی مجبور به استفاده از نیروهای ماهر غیربومی هستند؛ اینگونه است که کارگر و نسل جوان ما با توجه به نداشتن مهارت کافی باید در بخش های غیرتخصصی و با حقوق و مزایای پایین فعالیت کند.
وی ادامه داد: این سازمان برای آموزش نیروهای کار در واحدهای صنعتی و صنوف در محل کار و در قالب طرح «جوار کارگاهی» اعلام آمادگی می کند؛ سرمایه گذاری در بخش مهارت آموزی کشور یک نیاز اساسی است که اگر بخواهیم توسعه پیدا کند و رونق داشته باشد باید دولت توجه بیشتری در بخش تخصیص بودجه داشته باشد.
۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید