اخبار

معاون فرهنگی- اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: اشتغال، نقشی تعیین‌کننده‌ در عدم وابستگی و گرایش به مصرف مواد مخدر دارد

معاون فرهنگی- اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: اشتغال، نقشی تعیین‌کننده‌ در عدم وابستگی و گرایش به مصرف مواد مخدر دارد
معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اشتغال، نقشی تعیین‌کننده‌ در عدم وابستگی و گرایش به مصرف مواد مخدر دارد.

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان این مطلب در نشست هم‌اندیشی شرکت رویال آسایش گفت: یکی از مشکلات اصلی ما در حوزه آسیب‌های اجتماعی، ارائه پاسخ‌های ساده برای مسائل پیچیده است.
وی با اشاره به این‌که، اعتیاد، موضوعی چند وجهی و چند عاملی است و نگاهی جامع و همه‌جانبه را می‌طلبد، تصریح کرد: حل این مسئله، نیازمند تولیدات وزین فرهنگی و پیشگیرانه است.
چکشیان، به شناخت دقیق مخاطبان، محیط و عوامل مؤثر بر آنان، ساحت‌های وجودی انسان در هر دو بعد دانشی و گرایشی در حل مسائل و معضلات تاکید کرد و گفت: صرف توجه به بعد دانشی(علم) بدون توجه به بعد گرایشی(احساسات و عواطف) راه به جایی نخواهد برد.   
وی، ضمن اشاره به اهمیت شغل، به عنوان یکی از عوامل تربیتی مهم در  پیشگیری و درمان اعتیاد، افزود: کار و اشتغال، نقش بی‌بدیلی در مدیریت قوه خیال داشته و مانع از پرداختن افراد به کارهای بیهوده و مضر مانند مصرف مواد مخدر می‌شود.
چکشیان، مسئولیت مهم معاونت فرهنگی - اجتماعی را در ارتباط با جامعه کار و تولید؛ ایجاد نشاط، سلامت و رشد و تعالی زحمت‌کشان این حوزه و کمک به افزایش بهره‌وری و رضایت شغلی آنها دانست.
 وی، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، ورزش و تفریح، نهادینه کردن فرهنگ کار، تعاون و مشارکت اجتماعی، تقویت باورهای دینی و بهبود نگرش‌های اصلی به زندگی را از لوازم این مهم برشمرد.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: نقش‌آفرینی عناصر و مجموعه‌های مردمی، در حل عموم مسائل  از جمله مسئله اعتیاد، ضروری است.
وی تاکید کرد: بدون کمک، نقش آفرینی و آمدن مردم در میدان، کار ابتر خواهد بود.
چکشیان توضیح داد: هر کجا مردم وارد میدان شدند کار به نحو احسن پیش رفته است؛ دفاع مقدس، جهاد اقتصادی و جهاد فرهنگی نمونه‌هایی از این موضوع هستند،حضور مردم با محوریت جریان‌های میانی و به مدد ذهن پویا و زبان گویای آنها باید به حرکت عمومی مردم در همه عرصه‌ها و موضوعات منتهی شود، حرکتی که همه ابعاد برنامه‌ریزی، اجرا تا نظارت را در برگیرد.
وی، در دیدار با کارگران و مدیران و بازدید از شرکت رویال آسایش با قدردانی از تفکر حاکم بر این مجموعه ناظر به بازپروری افراد بازگشته از دام اعتیاد، گفت: اعتیاد دغدغه مشترک همه جوامع، از جمله کشور ماست؛ موضوع مهم‌تر نحوه برخورد با افرادی است که در دام اعتیاد گرفتار شده‌اند و توسط عناصر و مجموعه‌های مردمی از آن رهایی پیدا می‌کنند، شرکت رویال آسایش یکی از این مجموعه‌هاست.
  وی، یکی از شیوه‌های موثر پیشگیری از اعتیاد را، آگاه‌سازی گروه‌های مختلف مردم از خطرات و مضرات مصرف مواد دانست و تاکید کرد: اگر هر فرد از تأثیر نامطلوب مصرف مواد، بر سلامت جسمانی، روانی و کارکرد شغلی خود و خانواده‌اش مطلع باشد و آن را باور کند، کمتر به سمت آن کشیده خواهد شد.
به گفته وی، علت اعتیاد بعضی از افراد، ناتوانی آنان در رویارویی با سختی‌ها و مشکلات زندگی است.
چکشیان ادامه داد: نا آشنایی با روش‌های مناسب مقابله، موجب شکنندگی و در نتیجه پناه بردن آنها به اعتیاد می شود، بنابراین آموزش برخی مهارت‌ها موجب افزایش قدرت دفاعی افراد، در برابر گرایش آنها به اعتیاد خواهد شد.   
وی با اشاره به اهمیت و تقدم پیشگیری و استحکام پایه‌‌های روابط اجتماعی، خانوادگی و کاری افراد مبتنی بر روابط سالم برای جلوگیری از افتادن در دام اعتیاد، افزود: وظیفه داریم از نهادهای مردمی که به افراد بهبود یافته برای بازگشت به جامعه و زندگی کمک می‌کنند حمایت کنیم.
 وی  افزود: مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تدابیر و حمایت‌های مادی و معنوی لازم را برای جذب بیشتر معتادان بهبود یافته انجام خواهد داد.
معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از حمایت محمد جمالو، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین نقش‌آفرینی ستاد در پیشگیری و درمان معتادان، به ویژه اهتمام  در راستای سالم سازی محیط های کاری قدردانی کرد.
 نوراله زاده، مدیرعامل صندوق کارافرینی امید،  رضوان مدنی، رئیس مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور و  آذرپناه، مشاور معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و تعدادی از هنرمندان کشور مانند سالار عقیلی، مهران رجبی، امید زندگانی،  فریبا کوثری و....به عنوان سفیران زندگی نیز در این نشست و بازدید از شرکت حضور داشتند.

 

 
۹ آبان ۱۴۰۰ ۱۳:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید