اخبار

آن چه درآخرین نشست شریعتمداری با فرزندان شاهد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذشت ؛ تقویم ها گفتند و ما باور نکردیم

آن چه درآخرین نشست شریعتمداری با فرزندان شاهد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذشت ؛ تقویم ها گفتند و ما باور نکردیم
ساعت چهارعصر است، چهارشنبه بیستم مرداد، قرار است فرزندان شاهد وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با "محمدشریعتمداری" وزیرشان ،دو معاون و مشاوروزیر در مجموعه فرهنگی تلاش دیدار کنند.
از آبان ۹۷، زمانی که شریعتمداری، سکان  وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را به دست گرفت این دومین دیدار صمیمانه فرزندان شاهد با اوست.
قرار قبلی 9 ماه پیش بود.
درشرایط کووید، تعداد نفرات کمتر با فاصله گذاری اجتماعی و ماسک نشسته اند تا  آخرین حرف های دل خود را به وزیر بگویند .  
نفراول خطاب به شریعتمداری می گوید: دیشب برای تان شعری نوشتم، آن را جا گذاشته ام اما بدانید آن قدربرای ما دوست داشتنی هستید که وقتی از این وزارتخانه بروید و قرار باشد در محل دیگری خدمت کنید می توانید روی کمک تک تک ما حساب کنید،  شما برای ما فراموش نشدنی هستید.
وزیر لبخند می زند و می گوید؛ شعری را که جا گذاشته ای از نگاه مهربانت خواندم.
یکی دیگر از فرزندان شاهد می گوید :" دلم می خواهد به ما بگویند شهید زاده." کمی  از درد دل هایش می گوید.از مسائل و مشکلات اداری.
شریعتمداری، تلفن همراهش را بر می دارد ، شماره "جمشید انصاری"رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور  را می گیرد و پیگیر یکی دو مورد اداری بچه ها می شود. مسئول دیگری از زیر مجموعه وزارتخانه هم قول می دهد کمتر از یک هفته آینده موضوع های مطرح شده  را حل کند. این تماس های تلفنی برای چند ین مورد در طول نشست اتفاق می افتد.
یکی دیگراز فرزندان شاهد که طبع لطیف شاعری دارد   از "فریدون مشیری " می خواند : " سحر دیدم درخت ارغوانی
کشیده سر به بام خسته جانی
به گوش ارغوان،آهسته گفتم
بهارت خوش که فکر دیگرانی "
فضا ،فضای کارمند- وزیر نیست. همه راحت حرف می زنند،  بغض می کنند، می خندند.
یکی از بانوان همکار که پدرش شهید شده و خود مادر چند فرزند است از ارزش  این نشست  می گوید؛
اینکه در طول سالیان گذشته شریعتمداری تنها وزیری است که برای بار دوم در کمتر از سه سال، وقت گذاشته و پای حرف ها و دردهایشان نشسته است.
دختران و پسران شاهد از شریعتمداری تشکر می کنند چون  در سایه مدیریت ویژه و خلاقانه او براساس آخرین ارزیابی شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در دولت دوازدهم در بین 166 نهاد دولتی و حکومتی رتبه اول خدمات دولت الکترونیک را کسب کرده اند . رتبه سه سال پیش وزارتخانه در جشنواره شهید رجایی 73 بوده است.کسب رتبه اول شفافیت و برتر شدن وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی در دو بعد شاخص های عمومی و تخصصی میان همه وزارتخانه ها در این جشنواره  از دیگر مواردی بود که بچه ها به آن اشاره و افتخار می کنند.
از توسعه دولت الکترونیک و دیگر دستاوردها در مدت حضور او در این  دوسال و نه ماه می گویند و از چنین  نتایجی به خود می بالند.
سرحرف شان  باز شده ؛ به نوبت دست بلند می کنند. اول و آخر حرف های شان یک عبارت مشترک است :" دعای خیر ما بدرقه راه شماست."
همه دوست دارند حرف بزنند در این نشست خداحافظی .
بعضی ها یواشکی با پشت دست پلک هایشان را پاک می کنند.  بعضی ها از دیده شدن اشک های شان خجالت نمی کشند. بیش از سه ساعت  ازشروع نشست گذشته است و وزیر با احساس به تک تک حرف هایشان گوش می دهد، دریک غروب مرداد.
شریعتمداری   شعری از "قیصر امین پور " می خواند : 
عمری به جز بیهوده بودن سر نکردیم
تقویم ها گفتند و ما باور نکردیم
در خاک شد صد غنچه در فصل شکفتن
ما نیز جز خاکستری بر سر نکردیم
از دشواری های کار دراین حدود سه سال سخن می گوید و اینکه تمام توان خود را برای هرچه بهتر پیش بردن امور به کار گرفته است. 
فروتنانه  کاستی ها را برعهده می گیرد. از زحمت های بدنه کارشناسی ، مدیران و معاونین خود تشکر می کند و قاطعانه  تاکید می کند؛ اگرخلاقیت و تلاش تک تک این افراد نبود خیلی از اتفاق های خوبی  که  در این مدت افتاد، هرگز رخ نمی داد.
وزیر با خنده و مزاح و البته تلخی محسوسی در کلام می گوید:  این مجلس برای او مانند ترحیمی است که خود در آن حضور دارد.
شریعتمداری به بعضی از دستاوردهای وزارتخانه در این سه سال اشاره می کند؛ اگر خیلی از خدمات  وزارتخانه غیر حضوری نمی شد مشکلات مردم  بیشتر می شد.
او رضایت دل را مبنای محاسبه خداوند می داند و با اشاره به فایل صوتی ده دقیقه ای که از برادر شهیدش و نیز اخیراً از  سردار دلها، شهید سلیمانی دارد می گوید؛ اگر هفته ای چند بار این صداها را نشنود آن هفته برایش هفته نیست.
شریعتمداری با دشواری های خانواده ای که سرپرست خود را در دفاع مقدس از دست داده بیگانه نیست، خود ازخانواده شهداست، با رنج های شان آشناست، رنگ سختی های شان را می داند و می گوید؛  باید به داشته های خود افتخار کنید. هرچه بیشتر تواضع کنیم بیشتر تکریم می شویم.  به قول سلیمانی عزیز برای شهید شدن باید ابتدا در زندگی شهید بود تا ظرفیت شهادت ایجاد شود ، شهدای ما ابتدا در این دنیا شهید شده و بعد به مقام شهادت رسیده اند.
گفت و شنود آن قدر صمیمانه است که حاضران دوست ندارند نشست تمام شود. 
این دورهم بودن برای وزیرآن چنان ارزشمند و صمیمانه است که نشست های دیگر خود را به تاخیر می اندازد. 
در حیاط با  او عکس یادگاری می گیرند.
شریعتمداری صمیمانه در کنارشان با خوشحالی در قاب  عکاس می خندد. عکسی به یادگار گرفته می شود.
غروب مرداد است. بچه ها خداحافظی می کنند با دعای خیربرای  او، برای بازگشت سلامتی به این سرزمین و توان  خدمت هر روزه به مردم وطن شان.
 
۳۱ اَمرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید