اخبار

معاونت امور اقتصادی با انتشار گزارشی بررسی کرد؛

شناسایی موانع موجود در مسیر جهش تولید

شناسایی موانع موجود در مسیر جهش تولید
معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گزارشی با عنوان «مهم‌ترین موانع و پشتیبانی‌های ضروری تولید» تلاش کرده است در راستای تحقق شعار سال 1400، موانع موجود هر کدام از بخش های این وزارتخانه را شناسایی و راهکارهای پیشنهادی در این زمینه ارائه کند.

به گزارش مرکز روابط‌عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روابط کار، صندوق‌های بیمه‌گر، بنگاه‌های اقتصادی تابعه و تسهیلات اشتغال‌زا محورهای نقش آفرینی وزارتخانه عنوان شده و در هر کدام از این محورها نیز موانعی شناسایی  و به آن‌ها  پرداخته شده است.
 بر اساس این گزارش در حوزه روابط کار، «نبود یک نظام یکپارچه برای شناسایی و حمایت از بنگاه‌های مشکل‌دار» و «ضرورت تأمین متقابل حقوق کارگر و کارفرما در محیط کار» دو مقوله اساسی است که مرتفع ساختن آنها گام بزرگی در بهبود محیط عمومی کسب‌و‌کار خواهد بود.
این گزارش تاکید می کند: به عبارت بهتر تعدد نهادها و سازمان های مختلف در محیط کسب‌و‌کار در کشور نه‌تنها به هم افزایی در راستای شناسایی و حمایت از بنگاه‌های اقتصادی در مسیر توسعه تولید کمک نکرده، بلکه تا اندازه‌ای تداخل وظایف و اقدامات آن‌ها با یکدیگر به یکی از مهم‌ترین مشکلات محیط کسب‌وکار تبدیل شده است.
این گزارش می افزاید: در رابطه با حقوق متقابل کارگر و کارفرما نیز این گزاره را باید مطرح کرد که تأمین منافع دو طرف جز از طریق بهبود روابط کار میان کارگر و کارفرما و بهبود محیط عمومی کسب و کار در مسیر تولید میسر نیست.
بر اساس این گزارش؛ ذیل تسهیلات اشتغال‌زا نیز همه برنامه‌های اشتغال وزارتخانه که در چهار برنامه کلی دسته‌بندی می‌شوند، بیان شده است.
برنامه‌های فعال بازار کار، برنامه تولید با اولویت ایجاد اشتغال یا تثبیت اشتغال موجود، برنامه‌های اشتغال حمایتی و خرد و توسعه کسب‌وکارهای پراشتغال روستایی و عشایری، چهار برنامه اصلی اشتغال را تشکیل می‌دهند که به تفکیک هر کدام از برنامه‌ها، موانع و راهکارهای پیشنهادی تدوین شده است.
بنگاه‌های اقتصادی تابعه نیز بخش دیگری است که گزارش بدان پرداخته و به بخش‌های فعالیتی مختلفی دسته‌بندی شده‌است، از هرکدام از شرکت‌ها که ذیل یکی از بخش‌های فعالیتی قرار می‌گیرند موانع و راهکارهای پیشنهادی آنها احصا و همچنین دستگاه مربوطه برای رفع مشکل موجود نیز شناسایی شده است.
علاقمندان می توانند برای دریافت کامل گزارش اینجا کلیک کنند.

https://www.mcls.gov.ir/fa/article/1829/
 
۱۹ تیر ۱۴۰۰ ۰۹:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید