اخبار

در پنجمین همایش ملی فرهنگ کار مطرح شد؛

عدم رضایت شغلی در جامعه مانع ابداع، سازندگی و پیشرفت می‌شود

عدم رضایت شغلی در جامعه مانع ابداع، سازندگی و پیشرفت می‌شود
پنجمین همایش ملی فرهنگ کار با حضور مسئولان وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علوم، تحقیقات و فناوری، ستاد ملی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با موضوعات آموزش فرهنگ کار، افزایش بهره وری ملی و ... با ارائه مقاله های برتر وبرگزیده به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد .
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی  مشاور وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی دراین همایش گفت: توجه به مباحث آموزشی به افزایش تولید و ارزش افزوده منجر می‌شود.
حسین کمالی با تاکید بر اینکه مقوله آموزش فرهنگ کار باید از خانواده شروع و در مهد کودک ،مدرسه، دبیرستان و دانشگاه نیز تداوم داشته باشد، افزود: با پدیده کار و توسعه فرهنگ آن باید به صورت عملی برخورد شود.
 کمالی با اشاره به  ضرورت آسیب شناسی فرهنگ کار، گفت: در سایه مدیریت غلط، فرهنگ کار آسیب می بینند .
وی با اشاره به اینکه کار در جامعه باید مقدس شمرده شود افزود: کار کردن در جامعه نباید مذموم شناخته شود، عدم رضایت شغلی در جامعه مانع ابداع، سازندگی و پیشرفت می‌شود.
 کمالی با تاکید بر اینکه در جامعه باید اقتصاد رقابتی و مزیتی تقویت شود،  افزود: در این راستا لازم است در مسیر افزایش تولید کالا و خدمات رقابتی حرکت کنیم.
مشکل اصلی عدم اجرای سه جانبه گرایی،  نبود فرهنگ کار است
علیرضا محجوب، دبیر خانه کارگر نیز در این همایش بر اجرای سه جانبه گرایی تاکید کرد و افزود: موضوع توسعه فرهنگ، موضوعی قدیمی و ریشه دار تلقی می شود.
وی  با اشاره به اینکه مشکل اصلی عدم اجرای سه جانبه گرایی،  نبود فرهنگ کار است ،افزود : فرهنگ سه جانبه گرایی از قانون نیز فراتر است و قانون باید به تصمیمات سه جانبه گرایی احترام بگذارد .
محجوب به بحث تعیین دستمزد در سال جاری اشاره کرد و افزود : شورای عالی کار یکی از قدیمی‌ترین نمادهای سه جانبه گرایی محسوب می شود و باید تصمیمات در این نهاد تقویت شود .
وی با بیان اینکه فرهنگ سازی باید با مقاله های علمی و اجرایی همراهی شود ،افزود:  اهتمام به موضوع همایش ملی فرهنگ کار و نهادینه کردن مقوله فرهنگ سازی در جامعه ارکان اصلی سه جانبه گرایی محسوب می شوند.
  محجوب از اهتمام و توجه محمد شریعتمداری و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مسکن اجتماعی کارگران در سال جاری قدردانی کرد و افزود: این تلاش یک گام بسیار بلند در این عرصه به شمار می‌رود .

فرهنگ کار، بهره وری ملی را افزایش می دهد

رئیس موسسه کار و تامین اجتماعی در پنجمین  همایش  ملی فرهنگ کار بر ضرورت تغییر نظام آموزش های مهارتی، صلاحیت حرفه ای و اتصال آن با بازار کار تاکید کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، محمدرضا سپهری یکی از ویژگی های فرهنگ کار را اصلاح نظام کیفیت و استاندارد محصول دانست و گفت: ترویج فرهنگ کار در کیفیت محصول تاثیرگذار است و بهره وری ملی را افزایش می دهد.
وی فرهنگ کار را یک مزیت رقابتی برای اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: برای ترویج فرهنگ کار لازم است به مدارک‌ مهارتی بیش از مدارک تحصیلی بها داده شود.
سپهری با اشاره به لزوم پرداختن به فرهنگ کار در برنامه هفتم توسعه گفت: براساس نظام اقتصاد مقاومتی و برنامه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد باید فرهنگ کار در برنامه هفتم دیده شود و مجلس و دولت آینده به این مقوله به طور ویژه بپردازند.
فرهنگ حمایت از تولید و نیروی کار مورد توجه قرار گیرد
علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار نیز در این مراسم با اشاره به اینکه در بحث فرهنگ کار باید گام‌های عملی به صورت زیربنایی برداشته شود، افزود: نگاه جامعه ،فرهنگ کار را نهادینه می کند.
 وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ کار نیازمند کارهای جدی در این زمینه هستیم ، تصریح کرد: به جای ترویج فرهنگ سرمایه داری لازم است فرهنگ حمایت از تولید و نیروی کار مورد توجه قرار گیرد.
سند ملی کار شایسته به طور دقیق اجرا شود
محمد عطاردیان نماینده کارفرمایان ایران نیز در این همایش با اشاره به اینکه در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم گیری ها باید نقش کارگران و کارفرمایان نیز دیده شود، افزود: در فرآیند تصمیم‌گیری ،تصمیم‌سازی و سیاستگذاری باید همواره به نقش کارگران کارفرمایان و عوامل تولید توجه شود.
 وی بر لزوم اجرای دقیق  سند ملی کار شایسته تاکید کرد و افزود : در این راستا ، رعایت اصل سه جانبه گرایی باید در کشور به نحو مطلوب اجرا شود .
سند ترویج فرهنگ کار و مهارت آموزی در شورای فرهنگ عمومی کشور تدوین شده است
سید محمد رضا موالی زاده، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز در این مراسم با تقدیر از برگزار کنندگان این همایش گفت: سند ترویج فرهنگ کار و مهارت آموزی در شورای فرهنگ عمومی کشور و با همکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اجتماعی تدوین شده است .
وی با اشاره به اینکه فرهنگ کار در جامعه ما انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است افزود: با توجه به شرایط اقتصادی امروز، نیازمند نهادینه کردن فرهنگ کار در جامعه هستیم.
 موالی زاده با بیان اینکه در حال حاضر نیازمند غنی سازی شغلی در جامعه هستیم، تصریح کرد: غنی سازی شغلی دارای الزاماتی است که توزیع عادلانه منزلت اجتماعی از مصادیق بارز آن به شمار می رود .
وی افزود: بحث فرسودگی شغلی به عنوان یکی از بیماری‌ها در جامعه کار و تولید شناخته می‌شود.
موالی زاده با اشاره به اینکه  در حوزه های مربوط به کارگران فصلی، ساختمانی و محیط کار نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم ،افزود: باید بتوانیم در عمل توسعه فرهنگ کار و سخت کوشی را نهادینه کنیم.
وی خاطرنشان کرد: شورای فرهنگ عمومی در کشور آمادگی دارد در راستای ترویج فرهنگ کار بر اساس واقعیت های ملموس جامعه، گام‌های مثبتی بردارد.
۶۷۰۰ کانون فرهنگی دانشجویی در کشور وجود دارد
 معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم نیز در این همایش گفت: فرهنگ کار خود را در تجربه زیست دانشجویی نشان می‌دهد.
غلامرضا غفاری ادامه داد: کانون های دانشجویی و انجمن های علمی در دانشگاه ها فعال هستند، درحال حاضر  ۶۷۰۰ کانون فرهنگی دانشجویی در کشور وجود دارد که در چهار سال اخیر رشد خوبی داشتند.
وی افزود: درکانون های فرهنگی با کنش گری داوطلبانه دانشجویان رو به رو هستیم و آنان کار جمعی و تیمی را تجربه می‌کنند وبرای قبول مسئولیت آماده می شوند.
غفاری تصریح کرد : انجمن های علمی برای تمام رشته های دانشگاهی وجود دارد و دانشجویان با معدل بالا می‌توانند عضو انجمن شوند و به صورت داوطلبانه کار کنند.
 وی با بیان اینکه کار در انجمن علمی باعث می‌شود دانشجو با گروه های آموزشی ارتباط بگیرد و با حوزه پیرامون خود آشنا شود، اظهار کرد: وزارت علوم با دستگاه های متعدد تفاهم نامه هایی را منعقد کرده تا این امکان را فراهم کند که دانشجویان با بدنه مرتبط شوند و فرهنگ کار در آنان به وجود بیاید.
 
۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید