اخبار

مدیرکل بازرسی کار در اصفهان: ساختار بازرسی کار اصلاح می شود

مدیرکل بازرسی کار در اصفهان: ساختار بازرسی کار اصلاح می شود
مدیرکل بازرسی کاروزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ساختار بازرسی کار اصلاح می شود.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان، مدیرکل  بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع بازرسان کار استان اصفهان افزود:  ارتقای ایمنی کارگاه ها با دو مولفه توانمند کردن کارگر و کارفرما از طریق آموزش ایمنی محقق  می شود.

علی مظفری گفت: ساختار بازرسی کار کشور همچون سایر ارکانی که در حوزه  نظارت فعالیت می کنند با محدودیت منابع انسانی و سخت افزاری مواجه است و از طرف دیگر به دلیل توانایی فردی بازرسان کار از آنها در سایر  پست های مدیریتی استفاه می شود.

 وی ادامه داد: نمی توان از مجموعه بازرسی کار با منابع محدود، انتظار  پاسخگویی به نیازهای نامحدود جامعه مخاطب خود را داشت.

مظفری یکی از مسائل مهم در بازرسی کار را سهم بیشتر بازرسی های موردی و  تحقیق  روابط کار ارجاعی به بازرسان کار به جای بازرسی های ادواری و  پیشگیرانه عنوان کرد و افزود: این موضوع باعث می شود بازرسی کار از رسالت اصلی خود که پیشگیری است منحرف شود.

 مظفری در ادامه با بیان این که سهم بازرسی های موردی باید حداکثر یک چهارم بازرسی های ادواری باشد، گفت: هر چه تعداد بازرسی های ادواری و پیشگیرانه  افزایش یابد، بازرسی های موردی کاهش خواهد یافت و پرونده های مراجع نیز کمتر خواهد شد.

  وی با اشاره به رسالت اصلی بازرسان  کار مبنی بر صیانت از نیروی کار گفت: لازم است با برنامه ریزی و به کارگیری سایر نیروهای اداری، وظایف حاشیه ای که به بازرسان کار محول می شود را به حداقل رسانده  و بر بازرسی های پیشگیرانه  تمرکز بیشتری داشته باشیم.

 وی با بیان این که در تمام دنیا بازرسان کار در دو قالب بازرسان عمومی و تخصصی ورود پیدا می کنند، افزود: بازرسان کار کشور از میان دانش آموختگان رشته های فنی و مهندسی و پس از  آموزش های عمومی و تخصصی ضمن خدمت به سمت بازرسی کار منصوب می شوند؛ بنابراین این موضوع بیانگر سرمایه گذاری بر نیروی انسانی به منظور تبدیل به منابع انسانی است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که سرمایه های انسانی در حوزه بازرسی کار به عنوان ارکان مهم  صیانت از نیروی کار در  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت می کنند، تصریح کرد:  اگر مسیر ارتقای شغلی برای بازرسان کار فراهم نباشد به دلیل سختی کار و مسئولیت سنگین بازرسی کار به دنبال جابه جایی از این پست خواهند بود.

 مظفری ادامه داد: در این راستا با حمایت های معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تلاش کردیم از طریق ظرفیت های قانونی بتوانیم مزایایی را برای بازرسان کار محقق کنیم .

مدیرکل بازرسی کار خاطرنشان کرد: افزایش ظرفیت امتیازی سختی کار، اصلاح آیین نامه  هیأت دولت در خصوص لحاظ کردن سختی کار ویژه در  شرایط استخدام بازرسان کار و  کارشناسان بهداشت حرفه ای  از دیگر اقداماتی است که در وزارتخانه پیگیری می شود.

 وی با بیان این که عمده حوادث در کارگاه های کوچک یا متوسط مقیاس اتفاق می افتد و آیین نامه کمیته های حفاظت فنی کارگاه های بالای 25 نفر را پوشش می دهد، افزود: به  دنبال این هستیم تا آیین نامه مسئولین ایمنی را از طریق مجاری قانونی مجدد احیا کنیم.

 
۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید