اخبار

مشاور وزیرکار در امور بانوان و خانواده خبر داد: افزایش سهم زنان در بازار کار رسمی

مشاور وزیرکار در امور بانوان و خانواده خبر داد: افزایش سهم زنان در بازار کار رسمی
مشاور وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده از افزایش سهم زنان در بازار کار رسمی از خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وحیده نگین مشاور وزیر در امور بانوان و خانواده گفت: سهم زنان بیمه شده سازمان تامین اجتماعی به عنوان نماد بازار کار رسمی که 82 درصد کل بیمه شده های کشور تحت پوشش این سازمان هستند، از 18.9 درصد در سال 1392 به 20.3 درصد تا پایان شهریور 1399 افزایش یافته است. که این نشان دهنده افزایش سهم زنان در بازار کار رسمی است.

وی افزود: سهم زنان در بین بیمه شده های ورودی جدید حدود 35 درصد است که بیانگر روند رو به رشد سهم بیمه شدگان زن در سال های آتی است.

نگین با تاکید بر عدالت جنسیتی از موضوع دستمزد خاطر نشان کرد: میانگین دستمزد پایه کسور بیمه ای بیمه شدگان زن نسبت به حداقل دستمزد در گروه سنی 20تا 29 سال برابر 1.4 است، این نسبت برای مردان 1.3 اعلام شده که نشان دهنده برقراری عدالت دستمزدی جنسیتی در بازار کار رسمی است.

مشاور امور بانوان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال های اخیر همواره صعودی بوده گفت: این نرخ از 13.4 درصد در سال 1392 به 15.5 درصد در سال 1398 ارتقاء یافته اما در نیمه اول سال 1399 به دلیل شیوع ویروس کرونا این نرخ به 14.1 درصد کاهش یافته است.

نگین ترجیح کارفرمایان برای تعدیل نیروی کار زن را یکی از دلایل کاهش بیشتر اشتغال زنان نسبت به مردان به واسطه شوک کرونا دانست و افزود: کارفرمایان به دلیل اینکه مردان را مسئول معیشت خانوار می دانند ترجیح می دهند در زمان رکود تعدیل زنان را در اولویت قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: حضور بیشتر زنان در بخش خدمات و اثر پذیری این بخش از شیوع ویرس کرونا و حضور بیشتر زنان در بخش غیر رسمی و اشتغال پاره وقت و همچنین نبود رویکرد چند بعدی (خانواده، تربیت فرزندان و درآمد) به سیاستگذاری های اشتغال زنان نیز از دیگر دلایل آسیب اشتغال زنان در زمان همه گیری کروناست.

مشاور امور بانوان و خانواده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: در نیمه اول سال 99 نسبت به دوره مشابه سال قبل در حدود 717 هزار نفر از جمعیت اشتغال زنان کاهش یافته است این در حالی است که کاهش اشتغال مردان برابر با 637 هزار نفر بوده است. به عبارتی کرونا بر اشتغال زنان بیش از مردان اثرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه 85 درصد مستمری بگیران بازمانده، زنان هستند تاکید کرد: این موضوع بیانگر نقش حمایتی بیمه های اجتماعی از خانوارهای کارگران است.

نگین همچنین درباره سهم شرکت های تعاونی فعال زنان گفت: این سهم از کل تعاونی های فعال از 9.5 درصد در سال 96 به 10.8  درصد در سال 99 رسیده است.

 
۱۶ بهمن ۱۳۹۹ ۰۸:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید