اخبار

با حضور وزیر کار و مسئولان استانی،راهکارهای توسعه کهگیلویه و بویراحمد بررسی شد

با حضور وزیر کار و مسئولان استانی،راهکارهای توسعه کهگیلویه و بویراحمد بررسی شد
راهکارهای توسعه استان کهگیلویه و بویر احمد در نشست مشترک محمد شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با استاندار، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه، نماینده ولی فقیه و امام جمعه ، معاونین و‌زارتخانه، روسای سازمان های تابعه ، مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان ،مدیران عامل بانک های توسعه تعاون و رفاه کارگران و شستا بحث و بررسی شد.

  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری، درباره اهداف این نشست گفت:  اقداماتی که از سوی این وزارتخانه  در سطح  استان شروع شده تا پایان دولت به بهره برداری کامل می رسد.

وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی  افزود:  بسته جامعی از ظرفیت‌ها و  طرح های مطالعه شده استان  در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله تامین تسهیلات بانکی برای واحد های جدید التاسیس ، راکد و به خصوص تعاونی ها، از سوی  هیئت اعزامی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای بررسی در این نشست  تهیه شده است.

شریعتمداری، درباره مصوبات اولیه  هیات اعزامی به استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت : ساخت و تکمیل پروژه‌های درمانی ،بیمه ای،  پروژه‌های مربوط به حوزه  آموزش فنی و حرفه‌ای ، فعالیت های مربوط به شستا ، صندوق بازنشستگی کشوری، بانک رفاه کارگران ، بانک توسعه تعاون،  توسعه فعالیت تعاونی‌ها،  صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر،  ساخت  و تکمیل ورزشگاه های کارگری و   توسعه مشاغل خانگی از جمله طرح‌هایی است که در این نشست تصمیمات لازم درباره آنان گرفته می شود.

 وی افزود:  همچنین درباره بخشی از پروژه ها و طرح های عمرانی نیز که در حوزه تخصصی وزارتخانه نبود قرار شد با وزرای محترم نیرو، راه و شهرسازی و امور اقتصاد و دارایی  جلسات مشترک برگزار شود  تا تصمیمات لازم برای نحوه اجرا ،  مشارکت سازمان ها با  استفاده از ظرفیت بانک‌ها گرفته شود،ما نیز از هر کمکی که به توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد کمک کند .

شریعتمداری ابراز امیدواری کرد؛ با اجرا و تکمیل طرح‌های مربوط به استان گام‌های موثری  در خدمت به  مناطق در حال توسعه و به ویژه مردم شریف کهگیلویه و بویراحمد برداشته

شود .

غلامرضا  پناه، معاون توسعه مدیریت و منابع نیز با ارایه گزارشی از مصوبات اولیه هیات اعزامی به استان گفت : ایده و تدبیر  وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در ارتباط با سفر  معاونین وزیر و روسای سازمان ها و مدیران بانک‌ها به  مناطق در حال توسعه کشور  ، شور و  نشاط  مضاعفی را در میان مردم استان به وجود آورده  و مردم از  حجم  پروژه ها، طرح ها و تصمیمات سازنده ای که  برای توسعه استان  اتخاذ می‌شود ، بسیار خرسند هستند.

  نماینده ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان کهگیلویه و بویر احمد افزود: سفرهای استانی معاونین و روسای سازمان های  تابعه  به استان  در حوزه های کهگیلویه بزرگ ، گچساران ،  بویراحمد و دنا  انجام شد و در نشست های تخصصی  پروژه ها و طرح های  مختلف در حوزه‌های درمانی، بیمه‌ای  ، تعاونی ها و  طرح های  اشتغال زا مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه نشست، حسین  کلانتری، استاندار کهگیلویه و بویر احمد  گفت:  اعزام هیئت عالی‌رتبه به استان ها کار ارزشمندی است و نشاط و امیدهایی را در بین مردم ایجاد کرده است.

کلانتری ادامه داد : تاکنون اقدامات ارزشمندی  از سوی وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف انجام شده اما الگویی که از سوی وزیر تعاون کارورفاه اجتماعی طراحی شده فوق‌العاده ممتاز ، برجسته و اثرگذار است.

 وی افزود:  با استفاده از تجارب گذشته و نیز برگزاری نشست‌های تخصصی با نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسته ای جامع و کامل شامل 50 طرح و پروژه با توجه به نیازمندی های استان در حوزه های مختلف طراحی شده است.

استاندار بیان داشت : پروژه های مهم و حیاتی استان که نیازمند  تامین منابع هستند در قالب ماده 56 اولویت بندی شده اند و پروژه هایی نیز که به حمایت مستقیم از سوی سازمان های توسعه ای وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین حمایت مالی از  سوی بانک های عامل وابسته به آن وزارتخانه نیازمند است توسط حوزه اقتصادی استانداری و با مشارکت دستگاه های اجرایی استان مشخص شده اند.

کلانتری تصریح کرد: در سال های اخیر با تلاش دولت تدبیر و امید و همچنین سیاست های هوشمندانه وزیر محترم تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و تیم اقتصادی ایشان شاهد کاهش نرخ بیکاری در سطح استان نسبت به دوره های گذشته بوده ایم به نحوی که براساس آمار و اطلاعات موجود استان در سال ۹۸ کاهش نرخ بیکاری  8/10درصد را تجربه کرد که فقط  یک دهم درصد با میانگین نرخ بیکاری کشوری فاصله داشته است در حالی که در گذشته این فاصله خیلی بیشتر بوده است.

استاندار همچنین اعلام کرد: بر اساس ارزیابی های انجام شده مجموعه ادارات تابعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان در همه شاخص های اختصاصی از میان ۷۶ دستگاه اجرایی حائز رتبه اول شده که امیدواریم نتایج این نشست نیز به توسعه هرچه بیشتر استان منجر شود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید نصیر حسینی،  نماینده ولی فقیه استان  و امام جمعه یاسوج نیز در این نشست گفت:  استان کهگیلویه و بویراحمد هم شایسته خدمت است و هم  از ظرفیت‌های متعددی بر خوردار است ،بنابراین  انتظار می رود  اقدامات موثری  در استان صورت گیرد.

 وی بر  اجرای  پروژه‌ها و زمان بندی  طرح‌ها تاکید کرد و گفت :  اولویت اجرای پروژه‌ها در استان از سوی استاندار و هیات اعزامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان  مورد توجه بوده که امیدواریم با همت و تصمیمات ارزشمند وزارتخانه اتفاقات خوبی را در سطح استان شاهد باشیم.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید نصیر حسینی افزود : علاوه بر این برای  سرمایه‌گذاری در استان نیازمند تعیین مشوق‌های خاص برای اجرای طرح ها در استان هستیم .

در این نشست مهمترین طرح‌ها و پروژه‌های استانی که از سوی هیئت اعزامی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در حوزه های آب و  راهسازی ، درمان سازمان تامین اجتماعی شامل ساخت بیمارستان و تجهیز مراکز درمانی،  حوزه بیمه‌ای،  آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، حوزه شستا ، صندوق بازنشستگی کشوری شامل توسعه صنایع وابسته به شیلات ،  حوزه معادن و صنایع معدنی ، حوزه تعاونی ها شامل تامین تسهیلات برای احیای تعاونی‌های راکد یا در دست اجرا ، حوزه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر و توسعه خدمات این صندوق، احداث سالن ورزشی چند منظوره ویژه کارگران بررسی شد و تصمیمات لازم برای آنها اتخاذ شد.

همچنین مقرر شد نماینده ویژه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در استان کهگیلویه و بویراحمد مصوبات این نشست را برای پیگیری های بعدی به مبادی ذی ربط ارسال نماید.

در پایان این نشست مقرر شد علاوه بر موارد مطرح شده، تیمی از سوی معاونت اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به استان عزیمت کند تا در خصوص طرح های جدید از جمله اصلاح نژاد دام ، زراعت چوب ، گردشگری و اجرای سه طرح کلیدی در هر کدام از شهرستان های تابعه استان با محوریت معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد  تصمیمات لازم اتخاذ شود.

 
۲۹ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید