اخبار

گزارش بررسی مقایسه‌ای شاخص‌های اقتصادی استان‌ها منتشر شد

گزارش بررسی مقایسه‌ای شاخص‌های اقتصادی استان‌ها منتشر شد
وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، « بررسی مقایسه‌ای شاخص‌های اقتصادی استان‌ها »را در قالب گزارشی تحقیقی-تحلیلی منتشر کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، معاونت امور اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با هدف بررسی مؤلفه‌های کلان اقتصادی استان‌ها، سنجش وضعیت اشتغال استان و درهم‌تنیدگی آن با شاخص‌های کلان اقتصادی و همچنین شناسایی موانع و مشکلات استان‌ها در کاهش نرخ بیکاری ، این گزارش را تدوین کرده است.

تعیین نقش شاخص‌هایی که در حیطه فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و در وضعیت اشتغال استان‌ها نقش‌آفرین هستند یکی دیگر از اهداف این تحقیق است.

این گزارش در سه بخش؛ ارزیابی استان‌ها بر اساس «درآمد سرانه، نرخ بیکاری و شاخص‌های تدقیق‌کننده»، «تبیین و علت‌یابی وضعیت مؤلفه‌های کلان اقتصادی» و «تسهیلات طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی و عشایر» تدوین شده است.

در این تحلیل ابتدا شاخص نرخ بیکاری به همراه درآمد سرانه بدون نفت به عنوان اصلی‌ترین مولفه‌های کلان اقتصادی و بازار کار آورده شده‌ و سپس تصویر هر استان بر مبنای این دو شاخص، با کمک سایر شاخص‌های بازار کار تشریح شده است. 

در این گزارش شاخص «مرکب محیط عمومی کسب­وکار» است که خود از 28 معیار به دست می‌آید، شاخص «امنیت سرمایه‌گذاری» که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با همکاری منتخبی از اساتید و صاحبنظران محاسبه می‌شود و دربردارنده 21 مولفه پیمایشی و 17 مولفه آماری است و شاخص «نسبت تسهیلات به سپرده» که این نسبت به نوعی وضعیت تأمین مالی بخش تولید، توسط شبکه بانکی را نشان میدهد، بررسی شده است.

یکی از اقداماتی که دولت با محوریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جهت بهبود مؤلفه‌های کلان اقتصادی انجام می‌دهد، تسهیلاتی است که تحت عنوان اشتغال فراگیر برای کاهش نرخ بیکاری اعطا می‌شود. نسبت جذب این تسهیلات در استان­ها و تداوم آن با توجه به شرایط استان­ها از جمله موارد دیگری است که این نوشتار بر آنها تمرکز دارد.

جداول و نمودارهای تسهیلات دریافتی به تفکیک هر استان در این گزارش وجود داد.

نتایج این گزارش شان می‌دهد که درآمد سرانه با هر دو شاخص محیط عمومی کسب­وکار (محدودیت‌های و موانع کسب و کار) و فاصله نسبت تسهیلات به سپرده از 85/0، رابطه عکس دارد. به این معنا که کاهش فاصله نسبت تسهیلات به سپرده از 85/0 و کاهش شاخص محیط کسب‌وکار (کاهش شاخص کسب­وکار به معنای بهتر شدن فضای کسب­وکار است) به افزایش درآمد سرانه منجر می­شود.

این گزارش می افزاید: هر چه فضای کسب‌وکار مساعدتر باشد، ارزش افزوده تولیدی بیشتر بوده و در نتیجه درآمد سرانه افزایش می­یابد. همچنین، هر چه نسبت تسهیلات به سپرده به 85 درصد نزدیکتر باشد، به معنای همراهی شبکه بانکی از بخش تولید در استان بوده و به افزایش درآمد سرانه استان کمک می­کند.

برای مشاهده گزارش کامل کلیک کنید . 

 
۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۰:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید