اخبار

150 هزار نفر از شاغلان صنایع دستی کشور بیمه می‌شوند

150 هزار نفر از شاغلان صنایع دستی کشور بیمه می‌شوند
در راستای طرح ویژه دولت برای پوشش بیمه اجتماعی یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر از روستاییان و عشایر فاقد بیمه ، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر و معاونت صنایع دستی و هنرهای دستی کشور برای اختصاص سهیمه ۱۵۰ هزار نفری این طرح به شاغلان و صنعتگران روستایی حوزه صنایع دستی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در مراسم انعقاد این  تفاهمنامه همکاری گفت: صنایع دستی نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور و به ویژه اقتصاد بخش روستایی دارد. 
وی ادامه داد: به دلیل شرایط اقلیمی، فرهنگی، آداب و رسوم و علاقه ذاتی ایرانیان به هنر و صنایع دستی در نگاه به جغرافیای کشور هر منطقه از آن هنرهای دستی ویژه خود را دارد. این تفاوت حتی در صنعت دستی ثابت مانند فرش نیز در تنوع رنگ، طرح و بافت قابل مشاهده است.
شیرکانی افزود : از طرف دیگر به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه صنایع دستی، سرمایه کم و ارزش افزوده پایین نیاز است که دولت از این صنعت حمایت ویژه‌ای داشته باشد.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به طرح پوشش بیمه‌ای بیش از یک میلیون و 400 هزار خانوار روستایی و عشایری دولت، گفت: مقرر است تا به وسیله این طرح بتوان حمایت‌های دولت را در دوران کرونا و تاثیرات منفی اقتصادی آن که با از دست دادن بسیاری از بازارها نمایان شده است بهبود بخشید و امیدواریم تا این طرح نقطه اتصالی بین کار و بازار باشد.
وی گفت : به دلیل فشارهای اقتصادی حاکم برجامعه شاید بیمه و صنایع دستی از اولویت‌های زندگی مردم خارج شده باشد.
شیرکانی صنایع دستی را صنعت مادر کشور دانست که می‌تواند مشکل بیکاری جوانان کشور را حل کند و گفت: این طرح با حمایت دولت، سازمان برنامه و بودجه و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم انجام و اعتبارات آن تامین شده است و امیدواریم تا برای تمام روستاییان و عشایر کشور به ویژه شاغلین در صنایع دستی سبب خیر شود.

بیش از 75 درصد شاغلین صنایع دستی را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند

 پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای دستی سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست گفت: تعداد قابل ملاحظه‌ای از جامعه بیش از دو میلیون نفری صنایع دستی کشور، در روستاها مشغول به فعالیت هستند و از کل فعالان این بخش بالغ بر 75 درصد آنها را زنان هنرمند توانمند و سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند و از این راه امن به تولید و ارتزاق می‌پردازند.
وی با بیان اینکه بیمه یکی از مطالبات همیشگی و بحق صنعتگران و هنرمندان کشور است گفت: توجه به این امر از اولویت‌های معاونت صنایع دستی کشور است با امضای این تاهمنامه گامی در جهت تحقق حقوق این عزیزان و دسترسی آنها به خدمات بیمه های اجتماعی برداشته خواهد شد.
محمودیان با اشاره به اولین تفاهمنامه و همکاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، گفت: ماحصل اولین همکاری ما با صندوق بیش از 4 هزار بیمه شده است. اما تفاهمنامه امروز ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری از جمله پرداخت کامل حق بیمه هنرمندان در سال اول توسط دولت، اختصاص این طرح برای تمام روستاییان و عشایر و ساکنین شهرهای زیر 20 هزار نفر و سهمیه 150 هزار نفری برای معاونت صنایع دستی و صنعتگران صنایع دستی کشور است.
وی  گفت: امیدواریم این طرح وسیله ‌ای باشد تا هنرمندان و صنعتگران کشور بتوانند در روزهای بحرانی کرونا از مزایای این بیمه استفاده کنند.
 
۱۴ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید