اخبار

گفت و گوی ویدئو کنفرانسی وزرای کار ایران و سوریه

گفت و گوی ویدئو کنفرانسی وزرای کار ایران و سوریه
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار ویدئوکنفرانسی با وزیر اموراجتماعی و کار سوریه از اعلام آمادگی ایران برای برداشتن گام های عملی به منظور توسعه همکاری های مشترک خبر داد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، "محمد شریعتمداری" در تماس تصویری  با "سلوا عبدا..." ، وزیر امور اجتماعی و کار سوریه ، روند همکاری ها با جمهوری عربی سوریه را مثبت ارزیابی کرد.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: امیدوارم مسیر دوستی و مودت بین دولت و ملت سوریه و زمینه های همکاری بیشتر دو کشور بیشتر از گذشته فراهم شود.
وی گفت: برنامه اقدام مشترک بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت امور اجتماعی و کار جمهوری عربی سوریه در سال98 امضا شده است که باید در مسیر آن گام های  عملی برداشته شود.
وزیر کار افزود: دوره همکاری ما 5 ساله است و برای عملیاتی کردن آن باید زودتر این اقدامات انجام شود.
شریعتمداری با بیان اینکه باید تبادل هیئت ها را برای اجرای برنامه اقدام مشترک پی گرفت افزود: در حال حاضرکه امکان آن به صورت حضوری وجود ندارد، این کار می تواند به صورت آنلاین بین معاونین و روسای سازمان ها با مسئولین همتراز طرف مقابل برگزار شود. 
وی همچنین بر تنظیم جدول زمانبندی مذاکرات طرفین برای عملیاتی کردن این گفت و گو تاکید کرد.
شریعتمداری به فعالیت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت:  این وزارتخانه آمادگی دارد در زمینه توسعه روستایی، تامین مالی خرد، مشاغل روستایی، کارآفرینی، فعالیت های روابط کار و ... وارد همکاری شود. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در زمینه فنی و حرفه ای ظرفیت های خوبی برای همکاری وجود دارد خاطر نشان کرد: بخش خصوصی نیز آمادگی دارد در صورت وجود مجوز مراکز آموزشی در سوریه دایر کند.
حوزه های خدمات فنی و مهندسی، داروسازی، توسعه فلزات، صنایع پتروشیمی، فعالیت های نفت و گاز، عمران و ساخت و ساز نیز از دیگر زمینه های مشترک همکاری بود که وزیر کار کشورمان در این دیدار به آنها اشاره کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در زمینه بهزیستی نیز ظرفیت های بسیاری برای همکاری مشترک وجود دارد گفت: سازمان بهزیستی در ایران، یک و نیم میلیون نفر از افراد دارای معلولیت و حدود یک میلیون نفر مددجو وسالمند را  تحت پوشش خود دارد.
وی گفت: خوشبختانه کرونا در مراکز نگهداری بهزیستی کنترل شده و تعداد مبتلایان بسیار کمتر از میانگین های جهانی و حتی پایین تر از متوسط کشور است. 
شریعتمداری با اشاره به روزجهانی ناشنوایان به تجربیات ایران در زمینه کنترل ناشنوایی، غربالگری نوزادان و کاشت حلزون شنوایی اشاره کرد و گفت: آماده ارائه تجربیات ارزشمند خود در این زمینه هستیم.  
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تلاش های ایران برای کنترل بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: به همت جوانان کیت های تشخیصی تهیه شده و در زمینه واکسن نیز تیم های تحقیقاتی خوبی در حال کار هستند و امیدواریم به زودی به نتایج خوبی برسیم. 
در ادامه، سلوا عبدا...، وزیر امور اجتماعی و کار سوریه در این دیدار با قدردانی از اعلام آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران برای استمرار بخشیدن به همکاری های دو کشور گفت: امیدوارم سایر مذاکرات هم از راه مجازی انجام شود تا برنامه اقدام مشترک به خوبی صورت پذیرد.
وی خواستار استفاده از تجارب ایران در زمینه بهزیستی،صندوق های مالی خرد و صندوق های توسعه روستایی شد. 
وزیر امور اجتماعی و کار سوریه اظهار امیدواری کرد: این گفت و گو در زمینه کارآفرینی و آموزش نیروی کار از طریق تبادل هیئت ها و برنامه مشترک نیز کارساز شود.
سلوا عبدا... تاکید کرد: ایران در زمینه صنعتی و پتروشیمی بسیار قوی است و امیدواریم بتوانیم تجارب خود را از طریق تبادل هیئت های کارشناسی انتقال دهیم.  
وی با دورد بر رزمندگان و مبارزین جمهوری اسلامی ایران در جنگ علیه استکبار جهانی اظهار داشت: این جنگ استکباری علیه ما و شماست وخداوند بدون شک به ما وعده پیروزی داده است و هیچ نیروی متجاوزی نمی تواند بر ملت های ما فائق آید.
 
 
۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید