اخبار

​معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خبر داد: 29 درصد اشتغال‌های جدید در روستاها بوده است

​معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار خبر داد: 29 درصد اشتغال‌های جدید در روستاها بوده است
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری سبب توسعه اشتغال در این مناطق شده به طوری که ۲۹ درصد اشتغال‌های جدید در روستاها بوده است.

به گزارش روابط عمومی تعوان، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی، عیسی منصوری  در نشست کارگروه اشتغال خراسان شمالی اظهار کرد: پیش از پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری، تنها سه درصد از ایجاد اشتغال جدید در روستاها اتفاق می افتاد اما با پرداخت تسهیلات به طرح های اشتغال پایدار روستایی و عشایری، این رقم اکنون به ۲۹ درصد رسیده است.
وی با تاکید بر اینکه باید اقدامات و تلاش های دولت برای خدمات رسانی به مردم، بازخوانی و بیان شود گفت: یکی از اقدامات خوب دولت، پرداخت تسهیلات در مناطق روستایی بوده که سبب ایجاد اشتغال زیادی در این مناطق شده است، در این زمینه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان دبیر این کارگروه، باید نتایج پرداخت این تسهیلات را بازگو کند تا اثرگذاری اجرای طرح ها تبیین شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید در کنار اطلاعات از پرداخت تسهیلات، نتایج آن هم بیان شود.
اولویت، حفظ اشتغال موجود است

منصوری با بیان اینکه در وضعیت موجود، اولویت، حفظ اشتغال موجود است، گفت: رویکرد این است که ابتدا از اشتغال موجود صیانت سپس برای توسعه یا ایجاد واحد جدید اقدام شود و بر این اساس پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش هم با همین اولویت پرداخت شود.
وی با تاکید بر این که برای توسعه اقتصاد باید برنامه داشت، افزود: نباید تصور شود که توسعه و اشتغال زایی تنها با پرداخت وام محقق می شود، اگر بازار نباشد و بازاریابی اتفاقی نیفتد، اشتغال ایجاد نمی شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: به طور مثال خراسان شمالی ظرفیت های خوبی برای توسعه تولید فرش دستباف دارد اما ابتدا باید به فکر توسعه بازار فرش باشیم .
وی در پاسخ به اظهار نظر یکی از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه باید در پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری، پایین بودن درآمد خانوار لحاظ شود، گفت: در این زمینه، جمعیت روستایی، نرخ بیکاری و درآمد سرانه خانوار، از شاخص هایی است که برای پرداخت این اعتبارات تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.
منصوری با اشاره به اینکه شمار زیادی از طرح های روستایی و عشایری در انتظار دریافت تسهیلات روستایی است، گفت: برخی از این طرح ها، توجیه خود را از دست داده اند و باید مورد پالایش قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه بازپرداخت برخی از طرح های به بهره برداری رسیده در حال انجام است، خاطرنشان کرد: منابعی که از محل بازپرداخت به بانک ها می رسد، منبعی برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی است.

تاکید بر اطلاع رسانی از تسهیلات کرونایی

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگر سخنان خود درباره پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای خسارت دیده گفت: ۱۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات متقاضیان به بانک ها معرفی شده،  اما تاکنون تنها ۱۰ هزار میلیارد ریال منجر به پرداخت شده است.
وی، نبود اطلاع درست از پرداخت تسهیلات کرونایی را از علل کم بودن میزان جذب عنوان کرد و افزود: از دستگاه های اجرایی و بانک ها، انتظار می رود در اطلاع رسانی و ارسال پیامک به متقاضیان و مشمولان، تلاش داشته باشند.
منصوری افزود: اکنون بنگاه های دارای کارگر بیمه شده و نیز آنان که بیمه نیستند، می توانند از مزایای تسهیلات کسب وکارهای خسارت دیده از کرونا استفاده کنند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: ما آمادگی داریم در زمینه راه اندازی مرکز اصلاح نژاد دام با رویکرد آموزش و نیز اجرای آن، حمایت لازم را در این استان داشته باشیم.

 
۱۲ شهریور ۱۳۹۹ ۱۱:۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید