اخبار

براساس گزارش تحلیلی - توصیفی عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درسال 98 ؛ اشتغال افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی 198 درصد افزایش یافت

براساس گزارش تحلیلی - توصیفی عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درسال 98 ؛ اشتغال افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی 198 درصد افزایش یافت
براساس گزارش تحلیلی - توصیفی عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درسال 98 تعداد اشتغال افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی از دولت دهم همواره افزایش یافته است. این تعداد در دولت دهم 11 هزار و 282 نفر در سال بوده که با 198 درصد افزایش به 33 هزار و 698 نفر در دولت یازدهم و در نهایت با 406 درصد (5/06برابر) افزایش به 57 هزار و 94 نفر در سال 1398رسیده است.

براساس گزارش تحلیلی - توصیفی عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 98 تعداد اشتغال افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی از دولت دهم همواره افزایش یافته است. این تعداد  در دولت دهم 11 هزار و 282 نفر در سال بوده که با  198 درصد افزایش به  33 هزار و 698 نفر در دولت یازدهم و در نهایت با  406 درصد (5/06برابر) افزایش به  57 هزار و 94 نفر در سال 1398رسیده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، براساس این گزارش در حوزه آموزش نیروی ‌کار، بهبود عملکرد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم رخ داده است .

این گزارش نشان می دهد؛ وضعیت دسترسی نیازمندان به مسکن (مسکن اجتماعی وحمایتی) از دولت دهم تا پایان سال  1398  بیانگر آن است که مقدار عددی این نماگر در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم 1/85برابر(85 درصد افزایش) شده، سپس در سال  1398، با 10 درصد افزایش نسبت به سال 1397، به  14 هزار 721 واحد مسکونی رسیده است.

دراین گزارش آمده است: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان بزرگترین وزارتخانه اجتماعی- اقتصادی،جایگاه بسیار مهم و اثربخش در توسعه کشور داشته و دستیابی به اهداف تعریف شده برای آن نقش تعیین‌کننده‌ای در ارتقای اقتصادی و اجتماعی کشور دارد.

معاونت امور اقتصادی و برنامه ریزی به منظور ارائه تحلیلی از آنچه تا پایان سال 1398 در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذشته است، گزارش تحلیلی- توصیفی عملکرد حاضر را در بازه های زمانی 91-1388؛ 95-1392و از 1396 تا پایان 1398 در 9حوزه رفاه و تأمین اجتماعی، پایداری منابع و مصارف صندوق­ های بازنشستگی، اشتغال و آموزش نیروی کار، صیانت از نیروی کار و تنظیم روابط کار، تعاون، بنگاه‌های اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی، شفافیت و سلامت اداری، نظام اداری و دولت الکترونیک و تعاملات بین ­الملل تهیه و تدوین کرده است.

 در هر فصل مهمترین برنامه­ های شاخص­ و کار ویژه ­های هر حوزه در دولت­ های یازدهم و دوازدهم نیز با ذکر اهم دستاوردها ارائه شده ­است.

در این گزارش آمده است: برای ارتقاء و توسعه نظام اداری و دولت الکترونیک گام های روبه جلویی برداشته شده است. رشد آموزش­ های کاربردی، توجه ویژه به بهره­ وری، جوان­گرایی، تفویض اختیارات به واحدهای تابعه، استقرار و تقویت کانون ارزیابی و توسعه شایستگی­ها از شاخص ­ترین عملکردهاست.

رشد و پیشرفت همکاری ها، ارتقای روابط دوجانبه، تعامل با سازمان­های بین­ المللی،حضور در بازار جهانی و تسریع ارتباطات بنگاه‌های وابسته با طرف­ های خارجی در خلال برگزاری کمیسیون­ های مشترک  یا تبادل هیأت­ های تجاری با کشورهای دیگر و حضور در سازمان­های بین ­المللی مختلف از جمله دستاوردهای حوزه بین الملل است .

در این گزارش با اشاره به به حوزه رفاه اجتماعی تاکید شده است: در قانون جامع نظام رفاه و تأمین اجتماعی، سه حوزه بیمه‌های اجتماعی، امدادی و حمایتی به عنوان محورهای اصلی مورد توجه قرار گرفته‌اند. سیاستگذاری این حوزه که پس از تصویب قانون یاد شده به عهده وزارت رفاه اجتماعی قرار گرفت پس از تشکیل وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در معاونت ستادی رفاه اجتماعی بعنوان سیاستگذاری و سازمان بهزیستی و صندوق های بازنشستگی و سازمان بیمه سلامت برای تدارک و ارائه خدمات رفاهی سازمان دهی شد.

بنا براین گزارش، یکی از اصلی ترین اقداماتی که در زیربخش رفاه اجتماعی صورت گرفته، پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان است. پایگاه ملی اطلاعات رفاه ایرانیان براساس قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی (مصوب 1383) مبنی بر تجمیع اطلاعات و آیین نامه اجرایی مصوب1387،درسال1393با ضرورت شناسایی و حذفی یارانه ثروتمندان از برنامه هدفمندسازی یارانه ها در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه ها ایجاد شد.

همچنین با آغاز کار دولت یازدهم، ضریب پوشش بیمه در کشور با یک جهش قابل ملاحظه از  حدود 49 درصد به 56 درصد رسید.

در حوزه توزیع سبد کالا بر اساس این گزارش دولت طی 13مرحله اقدام به توزیع سبدکالا به منظور تأمین امنیت غذایی کرد. در این راستا، تعداد خانوارهای تحت پوشش این طرح از 2 میلیون و 934 هزار و 46 خانوار  در سال 1393به 4 میلیون و 50 هزار خانوار در سال 1397 افزایش پیدا کرد.

بر اساس یافته های این گزارش، روند تغییرات این شاخص در طول دولت یازدهم و سالهای سپری شده دولت دوازدهم با شیب ملایم صعودی بوده که این امر حاکی از بهبود وضعیت تأمین اجتماعی در این بازه زمانی است.

گزارش معاونت اقتصادی نشان می دهد؛ در حوزه اشتغال دولت دوازدهم برای اجرایی شدن برنامه ششم توسعه و تحرک‌بخشی در بازار کار، ایجاد فرصت‌های شغلی به‌خصوص برای جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، زنان و خانواده‌های کم‌درآمد و همچنین افزایش و انتقال دانش در حین کار را هدف‌گذاری کرده است. به‌منظور دستیابی به این هدف مجموعه‌ای از برنامه‌ها و اقدامات در قالب طرح‌های تشریح شده در بخش‌های قبل تصویب و به اجرا گذارده شده است. این طرح‌ها در دوسال گذشته در مجموع بیش از یک میلیون 150هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.

گزارش تحلیلی_ توصیفی عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درسال 98  به همت معاونت امور اقتصادی و برنامه ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با همکاری مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری منتشر شد .

برای مشاهده گزارش کلیک کنید . 

 
۱۲ شهریور ۱۳۹۹ ۱۱:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید