اخبار

شریعتمداری در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با وزیر کار جمهوری آذربایجان: نقشه راه توسعه همکاری های ایران و آذربایجان ترسیم شده است

شریعتمداری در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با وزیر کار جمهوری آذربایجان: نقشه راه توسعه همکاری های ایران و آذربایجان ترسیم شده است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با "ساحل بابایف" وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری آذربایجان با اشاره به پیش نویس برنامه اقدام مشترک دو کشور گفت: نقشه راه توسعه همکاری ها ترسیم شده است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری  ضمن ابراز خرسندی از این دیدار با تاکید بر توسعه روابط ایران و جمهوری آذربایجان اظهار کرد:  خوشبختانه اشتراکات و پیوند های تاریخی، فرهنگی و دینی دوملت، بستر های فراوانی را برای همکاری دو کشور فراهم کرده است؛ از این رو روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان طی سالهای اخیر از رشد قابل قبولی برخوردار بوده  و شما  هم از گذشته در این خصوص نقش بارز و موثری داشته اید.
وی با ابرازامیدواری نسبت به گسترش روابط ارزشمند دو کشور اظهار کرد: طی مذاکراتی که روسای جمهور دو کشور در روز عید سعید قربان داشتند بر توسعه همکاریهای دو کشور تاکید شد ؛ در مذاکرات تلفنی روز عید قربان دو طرف بار دیگر درخصوص پیگیری همکاری وزارتخانه و دستگاههای دو کشور تاکید کردند. در این چارچوب آمادگی داریم در سطوح مختلف از طریق ویدئو کنفرانس به تبادل نظر و رایزنی در خصوص همکاریهای مشترک ادامه دهیم. امیدوارم در شرایط شیوع ویروس کرونا ملت و دولت آذربایجان توانسته باشند آثار این پدیده را کنترل کرده باشند.
شریعتمداری یکی دیگر از نشانه های بارز دوستی دو کشور را حتی با شیوع ویروس کرونا باز بودن  مرز دو کشور دانست و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در شرایط محدودیت های مرتبط با کرونا نیز مرزهای خود را بر روی ناوگان حمل و نقل زمینی، ریلی و دریایی باز گذاشتند که نشانه خوبی از اراده سیاسی برای ادامه همکاری دو کشور است  .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: امیدواریم با بهبود شرایط ناشی از بیماری کرونا و بازگشایی مرزها، و بازرگانان بتوانند فعالیتهای خود را از سر بگیرند.
وی با اشاره به توافق بر سر فعالیت کمیته همکاری مشترک بیان کرد: در زمینه همکاری های دو جانبه نیز ملاقات ها و دیدار های مقامات و مدیران دو وزارتخانه در چارچوب تشکیل کمیته مشترک همکاری های دو جانبه سال گذشته برگزار شد و اطلاع دارم که ارتباط خوبی بین طرفین در راستای توافقات دو جانبه ادامه دارد. اگر چه همه گیری ویروس کرونا از لحاظ مسافرت و تردد بین دو کشور موانع و محدودیت هایی در این زمینه ایجاد کرده است.
شریعتمداری افزود: تجربیات خوبی در زمینه سرمایه گذاری، بیمه، واحد های تولیدی مختلف، سازمانهای خدمات رسانی (بازنشسته ها، افراد دارای معلولیت و سازمانهای خیریه) و مراکز آموزش فنی و حرفه ای و تربیت نیروی کار ماهر داریم و آماده ایم این تجربیات را در اختیار برادران آذربایجانی خود قرار دهیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: با توجه به یادداشت تفاهم امضا شده میان دو وزارتخانه و در راستای مذاکرات کمیته های کاری مشترک، انتظار ما برداشتن گام های عملی برای همکاری در زمینه آموزش های فنی و حرفه ای است. آمادگی خود را برای میزبانی از هیأت آذربایجانی برای بررسی زمینه های همکاری در رابطه با آموزش های فنی و حرفه ای اعلام می کنم. 
وی بیان کرد: نظر به مذاکرات به عمل آمده در کمیته کاری مشترک و ظرفیت های بالای سازمان تأمین اجتماعی در استانهای مرزی، این وزارتخانه آمادگی خود را برای همکاری در زمینه گردشگری سلامت اعلام می کند و آماده است مذاکرات و تفاهم های لازم را برای اجرایی کردن آن به عمل آورد.  
شریعتمداری خاطرنشان کرد: با توجه به این که زمان پایان کرونا مشخص نیست  از همکاری و تبادل تجربیات در این زمینه استقبال می کنیم چرا که این مساله علاوه بر آسیب های بهداشتی ، پیامدهای اجتماعی، اقتصادی به دنبال دارد و متاسفانه  حدود یک میلیارد و 200 میلیون فقیر به فقرای جهان افزوده است. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به حمایت های اجتماعی از مردم در ایام کرونا  ابراز امیدواری کرد که در اولین فرصت ممکن کمیته مشترک دو کشور پیرامون کووید 19 به تبادل نظر بپردازد .
وی با اشاره به پیش نویس همکاری در زمینه اعزام نیروی کار خاطرنشان کرد: پیش نویس سند همکاری در زمینه اعزام نیروی کار را برای شما ارسال کرده ایم. ما با تبادل نیروی کار ماهر و متخصص موافق هستیم. انتظار ما این است که مذاکرات کارشناسی برای تحقق این امر در دستور کار قرار گیرد . 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مذاکراتی که در گذشته پیرامون ایجاد مراکز آموزش فنی – حرفه ای توسط بخش خصوصی، آموزش رشته های مورد نیاز فنی حرفه ای، پژوهش، برگزاری مسابقات مهارتی و ... صورت گرفته ابراز امیدواری کرد که در این زمینه گام های عملی نیز برداشته شود .  
"ساحل بابایف " وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری آذربایجان در این دیدار ویدئو کنفرانسی  تاکید کرد: دو کشور دوست و برادر علاوه بر داشتن مرز مشترک، دارای اشتراکات زیادی در زمینه تاریخ و موسیقی هستند .
وی افزود: روابط دو کشور در قالب سرمایه گذاری و تولیدات مشترک گسترش یافته  اما حجم مبادلات به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا کرده که امیدوارم این دوران نیز سپری شود ؛ همواره روند کوئید 19 را در ایران و دنیا پیگیری می کنم و از تجربیات ایران در مبارزه با کرونا استفاده خواهیم کرد.
وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری آذربایجان  تاکید کرد: بسیار ضروری است که از تجربیات ایران پیرامون اشتغال، مناسبات کارفرمایان، شاغلین در دوران کرونابهره مند شویم  .
 
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۹ ۰۷:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید