اخبار

تصاحب مشاغل کشور از سوی اتباع بیگانه غیرمجاز قابل توجیه نیست/190 مورد بازرسی توسط گشت مشترک شناسایی اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی در ابرکوه

گشت مشترک بازرسی اشتغال غیرمجاز اتباع بیگانه
در سال98بیش از190 مورد بازرسی در این خصوص در مجموع توسط تیم گشت مشترک و بازرسی ادواری توسط کارشناساس و بازرس اداره کار انجام گرفت که منجر به شناسایی 29تبعه خارجی غیرمجاز شاغل در شهرستان شد.

ناصر زارع رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در جلسه هماهنگی برگزاری گشت مشترک شناسایی اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی گفت: سالهاست اشتغال اتباع بیگانه در کشورمان که بخش قابل توجهی از آن به شکل غیرقانونی و بدون صدور روادید کار صورت می‌گیرد، به یک معضل جدی برای بازار کار ایران تبدیل شده و حضور مهاجرین در برخی رشته‌های شغلی موجب از بین رفتن فرصتهای شغلی و امنیت شغلی  برای کارجویان، فارغ التحصیلان و نیروهای کار داخلی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که بسیاری از فارغ التحصیلان و کارگران جویای کار هستند، شایسته نیست کارفرمایان تنها برای فرار از پرداخت حق بیمه و دستمزدها پایین اتباع بیگانه را به کار بگیرند . بنابراین نظارت دقیق بر بنگاه‌ها و کارگاه‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی و برخورد قاطع با اشتغال غیرقانونی اتباع خارجی غیرمجاز و فاقد پروانه کار در شرایط فعلی اقتصاد امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

زارع افزود: بر اساس ماده 120 قانون کار، اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.

این مقام مسئول بیان کرد: با عنایت به اهمیت و ضرورت شناسایی و جلوگیری از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع بیگانه غیرمجاز در شهرستان، در سال98بیش از190 مورد بازرسی در این خصوص در مجموع توسط تیم گشت مشترک و بازرسی ادواری توسط کارشناساس و بازرس اداره کار انجام گرفت که منجر به شناسایی 29تبعه خارجی غیرمجاز شاغل در شهرستان شد.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی ابرکوه با اشاره به جایگزینی نیروهای بومی به جای اتباع بیگانه در واحدهای کارگری شهرستان، اظهار داشت: در مجموع در سال گذشته تعداد 13 نفر جایگزین اتباع بیگانه در واحدهای کارگری شهرستان شدند  و 2 کارفرما به مراجع قضایی معرفی شدند.

گفتنی است در پایان جلسه پس از اخذ نظرات حاضرین، برنامه ریزی و تقویم لازم جهت انجام گشت مشترک با همکاری و تعامل دستگاههای اجرایی مربوطه تهیه شد که جهت اجرا ابلاغ می شود.

۱۳ اَمرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید