اخبار

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در آیین پایانی سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی اعلام کرد : حمایت از تحقیقات کاربردی مبارزه با فقر

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در آیین پایانی سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی اعلام کرد : حمایت از تحقیقات کاربردی مبارزه با فقر
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : قانون اساسی در اصول مترقی خود وظایفی را برای حکمرانان و دولت ها مشخص کرده است که باید به سمت حذف نابرابری های اجتماعی حرکت کنند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، "محمد شریعتمداری " امروز پنج شنبه 26 دی در آیین پایانی سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی اضافه کرد : همایش ریشه شناسی فقر که درحاشیه این کنفرانس برگزار شد، فرصتی است تا بتوانیم نسبت به اجتماعی کردن مساله فقر اقدام کنیم.
وی تاکید کرد : فقر ابعاد مختلفی دارد. ارتباط فقر با مناطق و اقوام، فقر و امید اجتماعی، فقر،  امنیت و آسیب های اجتماعی، فقر وکودکان کار، فقر و توسعه هزاره، ریشه های فقر و اثر تحریم بر آن، بی صدا بودن و حاشیه ای شدن فقرا در جامعه و ابعاد اخلاقی و منزلت اجتماعی  باید مورد توجه محققین قرار گیرد. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد : این کنفرانس در مقطع خوبی برگزار شد؛ چون  درحال ورود به چهل سال دوم انقلاب هستیم و این امر می تواند برای ترسیم چشم اندازهای پیش روی جامعه ما  راهگشا باشد.
شریعتمداری افزود: در این رویداد، جمعی از اساتید، 300 پایان نامه را در حوزه فقر شناسی بررسی کردند که برای ایجاد یک گفتمان عمومی در زمینه فقر تلاش مناسبی بود و امیدواریم در آینده به جای شناسایی فقر، بتوانیم کنفرانس هایی در زمینه ارتقای توسعه و رفاه عمومی برگزار کنیم.
 وی تصریح کرد: در کشور ما که داعیه دار انقلاب اسلامی است و در قانون اساسی مترقی آن در اصل 3 و 29 الی 31 تکالیفی را  برای دولت ها و حکومت ها معین کرده، نمی توان نسبت به این موضوع مهم بی توجه بود و باید برای آن چاره اندیشی نکرد.
وزیر تعاون ،کارورفاه اجتماعی خاطرنشان کرد : تا وقتی مساله فقر در ایران سوژه لوکسی برای عکس گرفتن است  نمی توان با آن مواجهه مناسبی داشت.
شریعتمداری یاد آورشد : در حال حاضر صاحب نظران معتقدند در جامعه  فاقد یک گفتمان غالب هستیم، در میان  اقتصاد دانان نیزدرمواجهه با فقر اختلاف نظر هست و برخی معتقدند رفع فقر از مجرای توسعه می گذرد و برخی دیگر می گویند که موضوع  فقر باید در هر برنامه ریزی سیاسی و اقتصادی مورد توجه  و عدالت اجتماعی باید اولویت اصلی باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد : اگر موضوع شفافیت در اطلاعات  و مقابله با فساد را مورد توجه قرار دهیم توده مردم نسبت به فعالیت های توسعه ای و رفاهی باور پیدا می کنند  و در این صورت مشکلات آسان تر حل می شود. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاوت سطح رفاه اجتماعی تاکید کرد:  برای حل مشکلات و رفتن به سمت توسعه متوازن به صورت عملی و نه شعاری باید تلاش کرد، در غیر این صورت با مخاطرات جدی مواجه خواهیم شد.
شریعتمداری تصریح کرد: باید زدودن فقر را در قالب اشتغال پایدار دنبال و در تولید، صنعت و پتروشیمی به جای خام فروشی و ارزان فروشی به سمت ایجاد ارزش افزوده حرکت کرد، همین طور باید تامین مالی واحدهای تولیدی خرد مورد توجه قرار گیرد.
به گفته وی ، مالیات گرفتن از طبقات بالا، راهی جدی برای فعالیت های اقتصادی توسعه ای است که به حرکت چرخ های توسعه اقتصادی کشور کمک می کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پرداخت یارانه ها و طبقه بندی خانوارها از لحاظ سطح رفاه اشاره کرد و گفت : درخصوص توزیع منابع یارانه ای، ماشین آزمون وسع، مورد آزمایش جدی قرار گرفت و 250 هزار خانوار از گردونه دریافت یارانه 45 هزار تومانی حذف شدند. البته 80 هزار اعتراض داشتیم که درنهایت  26 هزار نفر بر اعتراض خود اصرار ورزیدند که نشان می داد این آزمون به خوبی عمل کرده است.
 شریعتمداری بیان کرد :  کمک حمایت معیشتی نیز  به 60 میلیون نفر پرداخت شد و  این آزمون به خوبی عمل کرد . مردم تهران که بیشترین مصرف کنندگان بنزین بودند، کمترین دریافتی را از محل کمک حمایت معیشتی  داشتند و مردم استان های کهکیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان بالاترین بهره مندی را از این منابع نقدی را داشتند در حالی که کمترین بهره را از یارانه پنهان بنزین می بردند. این نشان می داد توزیع بسیار عادلانه ای انجام شده  است. 
شریعتمداری  با اشاره به این که باید فعالیت های پژوهشی کاربردی بوده و راه حل های عملی برای مساله فقر در جامعه ارائه کند گفت : در این صورت ما از پایان نامه ها و پژوهش هایی با موضوع فقر حمایت خواهیم کرد. 
گفتنی  است سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری با محوریت «گذار به نسل جدید حکمرانی کشور» و باهدف گردهمایی و تعامل محققان و سیاست‌گذاران حول موضوعات اساسی حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی، طی روزهای 25 و 26 دی ماه درمرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد. 
دانشگاه صنعتی شریف برگزار کننده این مراسم بود و دانشگاه تهران، مجمع تشخیص مصلحت نظام و صدا و سیما از حامیان معنوی این کنفرانس بودند.
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر سخنرانان مراسم پایانی این کنفرانس بود.
 
۲۹ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید