اخبار

شریعتمداری در آیین افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر: خیرین با کمک دولت از ادامه فعالیت موتورهای تولیدکننده فقر جلوگیری کنند

شریعتمداری در آیین افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر: خیرین با کمک دولت از ادامه فعالیت موتورهای تولیدکننده فقر جلوگیری کنند
فاز جدید شیرخوارگاه شبیر صبح امروز جمعه با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی ، پیروز حناچی شهردار تهران ، محسنی بندپی استاندار تهران جمعی از خیرین کشور و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تهران افتتاح شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی  محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه جامعه خیرین باید از ادامه فعالیت موتورهای تولیدکننده فقر و آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کنند و در این بخش نیز کار پرخیر و پربرکت انجام دهند، گفت: امیدواریم خیرین برای اجرای قانون حمایت از معلولان نیز کمک کنند.
شریعتمداری با بیان اینکه برای بنده افتخار بزرگی است که در این مکان مقدس، یعنی مسجدی به نام شیرخوارگاه شبیر در جمع خیرین حضور دارم، گفت: خادمین دولت و خادمین بخش خصوصی گرد هم آمده و با هم پیوند خورده‌اند و حاصل زحمات‌شان را امروز می‌بینیم. باید قدر این یکپارچگی را بدانیم و از آن صیانت کنیم.
وی افزود: پرچم ما برای کار خیر سفید است و همه باید دست به دست بدهیم و از همدیگر برای کار خیر سبقت بگیریم.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی  با بیان اینکه این کار باشکوه برکات بسیاری دارد، گفت: در همین مراسم یک خیر پذیرفت که یک شیرخوارگاه دیگر در کشور بسازد. این روز را باید ثبت کرد، کار خیر ادامه می‌یابد.
شریعتمداری گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم تا کمک‌های خرد و اندک نیز به سمت فعالیت‌های خیر و نیکوکارانه هدایت شود. باید کسانی که در راس این امور خیر هستند با گزارش دهی، شفافیت و اعتمادسازی این راه را پررونق‌تر کنند. هر چقدر شفافیت بیشتری داشته باشیم خیرات بیشتری را می‌توانیم جمع آوری کنیم.
وزیر رفاه با بیان اینکه کارهای خیریه در دنیا نیز دارای ضوابط مشخص هستند، گفت: در جلسه جامعه خیرین در استان خراسان حضور داشتم و آنجا گفته شد هدف‌شان صرف هزار میلیارد تومان در سال جاری است. این رقم، رقم بسیار خوبی است و می‌تواند چندبرابر هم افزایش یابد؛ اگر به شفافیت، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی توجه داشته باشیم و امور خیر را به اطلاع مردم برسانیم و آن وقت خواهیم دید که آنها حتما سهیم خواهند شد.
شریعتمداری با بیان اینکه جامعه خیرین باید از ادامه فعالیت موتورهای تولیدکننده فقر و آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کنند و در این بخش نیز کار پرخیر و پربرکت انجام دهند، گفت: به عنوان مثال در همین مراسم اعلام شد که جهیزیه ۲۶ هزار معلول از سوی خیرین تامین می‌شود که خود یک اقدام پیشگیرانه است.
وزیر رفاه افزود: کنترل تورم، ایجاد اشتغال، توسعه فعالیت‌های مهارت افزایی در ایران، تکریم کارآفرینان و اکرام آنها و... نیز جزو وظایف دولت و کنترل کننده ادامه فعالیت موتور تولید فقر است و دولت در کنار خیرین می‌توانند کمک کنند تا این موتور از کار افتد.
وی ادامه داد: موتور تولید معلول را نیز با حل مشکل آلاینده‌ها، کاهش آمار تصادفات، حذف نقاط پرخطر جاده‌ای، افزایش ایمنی کارگاه‌ها، عملیات غربالگری ژنتیکی و ... که از اقداماتی است که از تولید معلولیت جلوگیری می‌کند را از کار بیندازیم.
شریعتمداری افزود :  قانون حمایت از معلولان تصویب شده و امید است منابع مورد نیاز  برای  اجرای این قانون که ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، تامین شود و خیرین در این مورد نیز کمک کنند. 
وی با اشاره به حضور جوانان مطابق با بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح گرید گفت : امروز راه نجات کشور بکارگیری نیروهای جوان است و باید این مسیر را ادامه دهیم. از سپردن مسئولیت به جوانان نترسید همان گونه که  در بیانیه گام دوم انقلاب نیز مقام معظم رهبری بر سپردن مسئولیت به جوانان تاکید فرموده‌اند.
وی با اشاره به اینکه یک کار بزرگ دیگر در جامعه خیران، توجه به ایتام است، عنوان کرد: ۲۶ هزار کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست داریم که کمتر از نیمی از آنها در مراکز و ۳۴ شیرخوارگاه نگهداری می‌شوند. شیرخوارگاه شبیر می‌تواند گامهایی را در تهران درباره نگهداری کودکان بر دارد. برای تشکیل جلسه با جامعه خیرین و سپردن کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست تهران به شیرخوارگاه شبیر آماده‌ایم. البته تعداد خانواده‌های متقاضی نیز کم نیست و باید شرایط را برای رفتن کودکان به خانواده‌ها بر حسب شرایط فراهم کنیم.
هدف ما گسترش مراکز شبه‌خانواده و شیرخوارگاه‌ نیست/ راه‌اندازی سامانه ملی فرزندخواندگی در روزهای آتی
وحید قبادی دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور  نیز در این مراسم اظهار کرد: نخستین شیرخوارگاه در کشور در سال 1332 توسط شخصی به نام حاج آقا شبیر در جنوب تهران و در محلی که قرار دارید ساخته شد و در ادامه نیز شیرخوارگاه آمنه در سال 1347، شیرخوارگاه ترکمانی در سال 1352 و شیرخوارگاه حضرت رقیه در سال 1355 بنا شدند و در واقع شیرخوارگاه شبیر یکی از قدیمی‌ترین شیرخوارگاه‌ها محسوب می‌شود.

آیین افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر با حضور شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 21

وی با اشاره به اینکه در سال 1394 و با توجه به فرسودگی ساختمان قدیمی شبیر، خیرین تصمیم به احداث بنای جدید گرفتند گفت: در آن سال کلنگ‌زنی برای اجرای پروژه در دستور کار خیرین قرار گرفت که شاهد یک کار ویژه و با مشارکت خیرین و سایر دستگاه‌ها بودیم.
امروز این مجموعه  نمونه موفق از کار جمعی خیران است و بیش از ۳۵۰ "خیر" و شرکت ها کمک کردند تا این مرکز راه اندازی شود.
قبادی‌دانا افزود: شیرخوارگاه شبیر دارای امکاناتی از جمله آب‌درمانی، استخر و ... است و به لحاظ گرمایشی و سرمایشی سیستم مناسبی برای این مجموعه پیش‌بینی شده است که جا دارد از تلاش خیرین برای ساخت این مجموعه قدردانی شود.
وی گفت: همچنین برنامه‌ای برای ارتقاء بهبود و کیفیت کارگاه‌ها کشور در دستور کار قرار دارد که البته سیاست سازمان بهزیستی این است که کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در خانواده‌های جایگزین نگهداری و پرورش یابند اما به هر ترتیب اگر نیاز داشتند کودکان در شیرخوارگاه‌ها پذیرش می‌شوند.
رئیس سازمان بهزیستی افزود: مسکن و اشتغال دو مسئله مهم مورد نیاز خانواده‌های معلول است که امیدواریم با عنایت و همکاری خیرین این موارد مورد توجه قرار بگیرد.
قبادی‌دانا همچنین از راه‌اندازی دو سامانه جدید توسط سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: به زودی دو سامانه مهم فرزندخواندگی و همچنین سامانه دیده‌بان مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
وی در ارتباط با نظارت بر عملکرد سازمان بهزیستی نیز گفت: در این زمینه نیاز به نظارت همگانی، مردمی و رسانه‌ها داریم و البته بالاترین نظارت از سوی خداوند بر عملکرد ما وجود دارد که امیدواریم رضایت خداوند را نیز داشته باشیم.
وی در ارتباط با سامانه دیده‌بان نیز گفت: برای راه‌اندازی این سامانه از سامانه 137 شهرداری تهران الگوبرداری کرده‌ایم و در واقع شهروندان می‌توانند با مراجعه به این سامانه نسبت به وضعیت نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران روانی در 44 هزار مرکز زیرمجموعه بهزیستی، نظرات، انتقادات و شکایات خود را مطرح کنند.
وی ادامه داد: یک هفته است که کودکان در مرکز مستقر شده اند. شبیر، مجهزترین و بزرگترین شیرخوارگاه کشور است. به لحاظ گرمایش و سرمایش سیستم مناسبی دارد و استانداردهای موردنیاز در آن رعایت شده است.
وی اظهار امیدواری کرد که افتتاح ساختمان جدید شیرخوارگاه شبیر، آغازی برای فعالیت سیستماتیک جامعه خیرین و ورود آنها به سایر فعالیت های بهزیستی از جمله استانداردسازی شیرخوارگاه های سطح کشور، نهضت مسکن سازی برای خانوار دارای معلول و اشتغال جامعه تحت پوشش بهزیستی باشد.
قبادی دانا تاکید کرد: هدف ما افزایش مراکز شبه خانواده و شیرخوارگاهها نیست بلکه حضور کودکان بی سرپرست در خانواده هاست.  
وی اضافه کرد: ۱۶ هزار کودک در خانواده های جایگزین،  ۱۰ هزار کودک در شیرخوارگاه و بیش از ۶۵۰ مرکز شبه خانواده نگهداری می‌شوند.
قبادی دانا افزود: ۲۶ هزار کودک بی سرپرست و بدسرپرست داریم که ۱۶ هزار نفر از  آن‌ها در خانواده های جایگزین هستند.  ماهیانه مبالغی توسط دولت به خانواده های جایگزین تخصیص داده می‌شود که از اردیبهشت سال جاری روی کارت بانکی شان شارژ می‌شود.
قبادی دانا افزود: ۱۰ هزار نفر دیگر نیز در ۳۴ شیرخوارگاه و بیش از ۶۵۰ مرکز شبه خانواده نگهداری می‌شوند. دولت از طریق بهزیستی ماهیانه مبالغی به عنوان یارانه به خیریه‌هایی که در قالب شبه خانواده فعالیت می کنند، پرداخت می کند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بیش از ۹۳ درصد فعالیت های بهزیستی توسط خیریه ها و بخش غیردولتی در حال انجام است، گفت: معتقدیم هرچقدر فضا برای مشارکت خیرین بازتر باشد کار بهتر و مناسب‌تر انجام خواهد شد.

  شهردار تهران در آیین افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر با بیان اینکه آلودگی هوا، ترافیک، حاشیه‌نشینی و ... اجتناب‌ناپذیر و گریزناپذیر است، گفت: یکی از ریشه‌های این آسیب‌ها گسترش فقر است و هر چیزی که به توسعه فقر بینجامد مذموم خواهد بود؛ لذا برای حل این معضل راهی جز این نیست که همه تلاش کنیم تا قدری این آسیب‌ها را التیام بخشیم.

فقر ریشه همه آسیب ها است 

 پیروز حناچی شهردار تهران  نیز در آیین افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر، گفت: وقتی جمعیتی بالغ بر ۱۳ میلیون نفر در محدوده کوچکی در مقیاسی بزرگ از کشور جمع می‌شوند مشکلات هم آنجا متمرکز می‌شود به عبارتی یکی از عارضه‌های کلانشهرها و شهرهای بزرگ این است که مشکلات‌شان به اندازه جمعیت و وسعت‌شان بزرگ می‌شود و باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.

آیین افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر با حضور شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 4

شهردار تهران با بیان اینکه آلودگی هوا، ترافیک، حاشیه‌نشینی و ... اجتناب‌ناپذیر و گریزناپذیر است، افزود: یکی از ریشه‌های این آسیب‌ها گسترش فقر است و هر چیزی که به توسعه فقر بینجامد مذموم خواهد بود؛ لذا برای حل این معضل راهی جز این نیست که همه تلاش کنیم تا قدری این آسیب‌ها را التیام بخشیم.
وی با استناد به قرآن کریم به آیه ۳ سوره ماعون اشاره کرد و گفت: آیه فَذلِکَ الَّذِی یَدُعُّ الْیَتِیمَ وَ لا یَحُضُّ عَلی‌ طَعامِ الْمِسْکِینِ نقشه راه است و با توجه به این نکته بسیاری از مشکلات را حل خواهیم کرد.

خیرین کیفیت‌بخشی خدمات را در بهزیستی به همراه آورده‌اند

انوشیروان محسنی‌بندپی استاندار تهران هم در آیین افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر با بیان اینکه در هر نظام اجتماعی به دلیل عدم برخورداری برخی از گروه‌ها از فرصت‌های برابر، افرادی نیازمند کمک هستند و باید به یاری آن بشتابیم، گفت: خیرین، این سرمایه‌های ارزشمند مردمی کیفیت‌بخشی خدمات را به همراه آورده‌اند.

آیین افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر با حضور شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 3

استاندار تهران  با بیان اینکه در هر نظام اجتماعی به دلیل عدم برخورداری برخی از گروه‌ها از فرصت‌های برابر، افرادی نیازمند کمک هستند و باید به یاری آن بشتابیم، ادامه داد: کودکی در نونهالی یتیم می‌شود و به عنوان کودک بی‌سرپرست شناخته می‌شود، فردی دچار آسیب اعتیاد می‌شود و جامعه را درگیر می‌کند لذا برای برگشت‌پذیری این افراد به جامعه باید فرصت برابری ایجاد شود.

استاندار تهران با بیان اینکه اولین اقدام در بهزیستی نوین پیشگیری از بروز و شیوع آسیب‌ها و معلولیت‌هاست، افزود: در برنامه ششم توسعه غربالگری ژنتیک گنجانده شد؛ دومین اقدام جامعیت‌بخشیدن به خدمات توانمندسازانه و توانبخشی بود که CBR روستایی را تماماً پوشش دادیم و در حال حاضر اجرای CBR شهری در دست اقدام است و رویکرد سوم فراهم‌آوری بستر برای مشارکت‌های مردمی و ورود سازمان‌های مردم‌نهاد بود که اکنون پویایی خدمت این عزیزان را شاهد هستیم.

وی در پایان با بیان اینکه سازمان و نهادی وجود ندارد که ۹۳ درصد از فعالیت‌های خود را واگذار کرده باشد، یادآور شد: این سرمایه‌های ارزشمند مردمی کیفیت‌بخشی خدمات را به همراه آورده‌اند؛ امیدواریم بتوانیم همگام با نظارت مستمر، شفافیت بر قانون و دانش‌مداری پویایی بیشتری برای بهزیستی فراهم آوریم.

در حاشیه افتتاح فاز جدید شیرخوارگاه شبیر از خیرین ساخت این پروژه عبارت از حبیب‌الله بوربور، مهدی کرباسیان، محمودرضا کارگری، هاشم سلیمی آشتیانی، قربان حاج‌حسینی، مسعود کرباسیان، محمد بیگدلی، رضا رضوان، سعید بالاپور، علیرضا شیرزادیان مقدم، علی عزیزی، علی چنگی آشتیانی، مهدی کاووسی، مهندس اتابک، مسعود سبزیان، مصطفی سراج، صذیقه نامنی، مهشید چوبکار با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شهردار تهران، استاندار، رئیس سازمان بهزیستی کشور تجلیل شد.

لازم به ذکر است ساخت شیرخوارگاه شبیر به همت ۳۵۰  "خیر" و هزینه ۱۹ میلیارد تومانی از سال ۹۴ آغاز شد و امروز به صورت رسمی با حضور برخی از مسئولان راه اندازی شد.

۳۰ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۳
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید