اخبار

کبیری : توسعه شفافیت مهمترین عملکرد بخش تعاون است

کبیری : توسعه شفافیت مهمترین عملکرد بخش تعاون است
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : بخش تعاون از ابتدای سال بر توسعه شفافیت، نوآوری، توانمندسازی تعاونی‌ها و تقویت نهادهای اقتصادی تمرکز داشت و راه‌اندازی سامانه ثبت تعاونی یکی از اقداماتی بود که در این راستا انجام شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی به نقل از ایرنا ، " محمد کبیری " اظهار کرد :  توسعه شفافیت و از بین بردن فساد مهمترین رویکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود و در این راستا سامانه جامع تعاونی‌ها در آبان ماه فعالیت خود را شروع کرد.
وی افزود: با شروع به کار این سامانه تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها بدون مراجعه حضوری به ادارات در کمتر از پنج روز خدمات الکترونیکی دریافت می‌کنند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تمام نهادهایی که فعالیتشان به تسهیل فضای کسب و کار مربوط می‌شود به خصوص سازمان ثبت شرکت‌ها خواست تا به سامانه جامع تعاونی‌ها متصل شوند.
کبیری  با اشاره به استقبال خوب فعالان در بخش تعاونی از این سامانه گفت: پیش از این در ثبت تعاونی‌ها مشکل داشتیم و اطلاعات اعضا به درستی وارد نمی‌شد و با راه‌اندازی سامانه جدید اطلاعات همواره به روز می‌شود و برنامه و اقدامات به صورت پیامک به شرکت‌ها ارسال می‌شود تا از تغییرات هیات مدیره‌ها و مدیران عامل مطلع شوند.
به گفته وی در توسعه شفافیت، مبارزه با فساد در تعاونی‌ها به کمک اتحادیه‌ها اهداف نظارتی و حسابرسی ۱۲ برابر رشد داشت.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره توسعه و نوآوری در تعاونی‌ها نیز گفت : نخستین مرکز توسعه و نوآوری در شیراز راه‌اندازی شده است و ۱۰ استان دیگر نیز درخواست خود را برای تاسیس این مرکز اعلام کردند و تا پایان امسال برای استان‌هایی که زمینه لازم را داشته باشند این کار انجام می‌شود.
کبیری یاد آورشد : در گفت و گو با استارت اپ‌هایی که تا کنون ثبت شرکت نداشتند پیشنهاد دادیم، در صورت تشکیل تعاونی سرمایه آنها را تضمین کنیم و ریسک فعالیت‌هایشان را کاهش و قدرت سرمایه‌پذیری آنها را افزایش دهیم.
وی درباره اقدامات انجام شده در بخش توسعه اشتغال در تعاونی‌ها گفت: در تفاهم‌نامه‌های مختلف ایجاد اشتغال در تعاونی‌ها را دنبال می‌کنیم. همچنین وزیر تعاون دستور دادند تعاونی‌ها در بحث اشتغال روستایی حداقل سهم ۲۰ درصد را جذب کنند و این به بانک‌های عامل و مدیران کل به عنوان دبیران شورای اشتغال ابلاغ می‌شود.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بر این اساس پرونده‌هایی که از طرف تعاونی‌ها در کمیته و استان‌ها مصوب شده و در بانک معطل مانده است از صف خارج می‌شوند و در خارج از نوبت بررسی می‌شوند.
کبیری درباره سهم تعاون در بودجه نیز گفت: در بخش جذب اعتباراتی که از محل تبصره ۱۸ بابت سیاست‌های فعال بازار کار از سوی معاونت اشتغال در سازمان برنامه و بودجه اخذ شد، سهم ۵۰ درصدی برای تعاونی‌ها در نظر گرفته شده که تفاهم نامه آن به زودی امضا می‌شود.
وی درباره بودجه تعاونی‌ها در لایحه بودجه سال آینده گفت: در لایحه بودجه دو تا تبصره داشتیم که با کمک سازمان برنامه و بودجه ابقا شد.
رشد ۱۲ برابری بودجه تعاونی‌ها در لایحه بودجه ۱۳۹۹
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود:  یک تبصره به بحث اخذ سرمایه بانک از محل بدهی ناشی از عدم ا جرای قانون تبصره ۲ بند ۲۹ اصل ۴۴ است که در قانون بودجه امسال یک هزار میلیارد تومان است و قرار بود سال آینده حذف شود، اما با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب این تبصره‌ برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از محل تبصره ۱۸ ابقا شد.
کبیری گفت: بودجه شکل‌گیری و توانمندسازی تعاونی‌ها در بودجه سال ۱۳۹۶ ۵ میلیارد تومان بود در بودجه امسال با رشد ۱۱ برابری به ۵۵ میلیارد تومان شد و تا کنون نیز ۴۰ درصد از این میزان پرداخت شده است.
وی افزود: اعتبار پیش‌بینی شده در شکل‌گیری و توانمندسازی تعاونی‌ها در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافته است و پیش‌بینی ما این است که میزان مصوب آن بیش از این باشد.
گفتني است «محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهور نیز در نامه‌ای به «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اقدامات معاونت تعاون این وزارتخانه تشکر و قدردانی کرد.
۲۱ آذر ۱۳۹۸ ۰۸:۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید