اخبار

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : ۱۰۵۷ منزل مسکونی به معلولان این هفته واگذار می‌شود/ پرداخت کمک هزینه معیشت ماهانه به بیش از ۱۹۱ هزار خانوار دارای معلولیت شدید و خیلی شدید

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : ۱۰۵۷ منزل مسکونی به معلولان این هفته واگذار می‌شود/ پرداخت کمک هزینه معیشت ماهانه به بیش از ۱۹۱ هزار خانوار دارای معلولیت شدید و خیلی شدید
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: تمام آیین‌نامه‌های مربوط به قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت نیز در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسیده و به زودی اجرایی خواهد شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ، شریعتمداری در مراسم روز جهانی معلولان که در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، گفت : به مناسبت هفته معلولان،  ۱۰۵۷ منزل مسکونی  به این عزیزان واگذار می شود.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود: همچنین پرداخت کمک هزینه معیشت به بیش از ۱۹۱ هزار و ۵۰۰ خانوار دارای معلولیت شدید و خیلی شدید به شکل ماهانه براساس بُعد خانوار پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: موضوع معلولیت و معلولان در کشور نیازمند اقدامی جمعی و اجتماعی است و همه آحاد جامعه  باید با آن همراهی کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: بسیار خشنودیم که با همکاری معلولان  هم قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در مجلس تصویب ، توسط رئیس جمهور ابلاغ و آئین‌نامه‌های مربوط به آن نیز با همراهی دولت تصویب شد و موفق شدیم تمامی آئین‌نامه‌های مربوط به این قانون را به تصویب هیئت وزیران برسانیم.

وی ادامه داد: این قدم موثری در جهت رفع مشکلات معلولان است. ضمن این که جا دارد از دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص فراهم کردن شرایط تحصیل دانشجویان دارای معلولیت قدردانی کنم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ماده ۹ قانون حمایت از حقوق معلولان درخصوص آموزش رایگان این افراد،گفت: دانشجویان معلول دانشگاه‌های دولتی امسال برای نخستین‌بار کمک‌هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: براساس ماده ۹ این قانون همه افراد دارای معلولیت که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند می‌توانند کمک‌هزینه تحصیلی نیز دریافت کنند و این اتفاق برای اولین بار از روز دانشجوی امسال محقق خواهد شد. 

شریعتمداری با بیان اینکه باید زمینه مشارکت افراد دارای معلولیت در جامعه را بیشتر فراهم کنیم اظهار کرد: اگرچه مناسب‌سازی محیط و اقدامات شهرداری در این خصوص یک ضرورت است اما مناسب‌سازی افکار و اندیشه‌های مردم  مهم تر و نیازمند ایجاد ظرفیت‌ها و همکاری‌ نهادهای مختلف از جمله صداوسیما است.

شریعتمداری در ادامه به افزایش حق پرستاری بیماران ضایعه نخاعی از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۵۴ هزار تومان برای ۲۷ هزار نفر از اول آبان‌ماه امسال اشاره کرد و گفت: یارانه مراکز شبانه‌روزی نیز که در دی ماه گذشته از ۶۶۰ هزار تومان به ۷۷۰ هزار تومان افزایش یافته بود امسال به ۹۲۰ هزار تومان رسید و در آبان‌ماه امسال به حساب این مراکز واریز شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به معافیت ۵۰ درصدی مالیاتی والدین دارای فرزند معلول نیز اشاره کرد و گفت: تا این لحظه هر شش آیین‌نامه مربوط به قانون حمایت از حقوق معلولان به تصویب رسیده و به زودی اجرایی می‌شود.

وی همچنین گفت: سال گذشته برای اجرای کامل این قانون به 12 هزار و 500 میلیارد تومان منابع نیاز داشتیم که در بودجه سال جاری تنها ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون پیش‌بینی شده است. همچنین سال آینده تنها برای اجرای وظایف سازمان بهزیستی برای اجرای قانون مذکور به حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم.

تخصیص نخستین اعتبار از قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت توسط سازمان برنامه و بودجه/ غربالگری ژنتیکی رایگان برای خانواده‌های دارای افراد معلول

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در همایش روز جهانی و هفته معلولان با اشاره به نگرانی‌های خانواده‌های معلولان گفت: اظهار کرد: یکی از سیاست های سازمان بهزیستی این است، معلولان در بین خانواده زندگی کنند و براساس همین برنامه هایی را پیش بینی کردیم.

وحید قبادی دانا

وی تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های سازمان بهزیستی تهیه بانک اطلاعات ژنتیک معلولان است، که این کار آغاز شده است و قرار است طی یک بازه زمانی 4 ساله بانک اطلاعاتی ژنتیک معلولان تهیه شود و در واقع این یک نوع کار پیشگیرانه محسوب می‌شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: همچنین براساس آئین‌نامه‌های قانون حمایت از حقوق معلولان اعتباراتی برای اجرای آن در نظر گرفته شده است که نخستین مرحله از اعتبارات قانون حمایت از حقوق معلولان هفته گذشته از سوی سازمان برنامه و بودجه به سازمان بهزیستی تخصیص یافته و در ادامه نیز این اعتبارات برای بخش‌های مختلف در سطح کشور توزیع شد.
قبادی دانا افزود: 5 آئین‌نامه از قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به تصویب رسیده است که این آئین‌نامه‌های توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است.
وی خاطر نشان کرد: هدف ما این است که افراد دارای معلولیت یک زندگی مستقل همراه با مشارکت موثر در خانواده و جامعه داشته باشند و آنها نیز بتوانند همانند سایر شهروندان در سطح جامعه فعالیت داشته باشند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور  گفت: این موضوع نیازمند این است که همه افراد جامعه شرایط لازم را برای حضور معلولان فراهم کنند و انتظار داریم تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها شرایط لازم را برای حضور معلولان در سطح جامعه فراهم کنند.
قبادی دانا  تصریح کرد: نگرانی در این خانواده‌ها وجود دارد که آیا فرزند بعدی آن‌ها نیز دارای معلولیت است یا خیر؟ و برای بررسی این مسئله غربالگری ژنتیکی خانواده‌های با افراد دارای معلولیت را در نظر گرفته‌ایم.
قبادی دانا با اشاره به قانون حمایت از افراد دارای معلولیت گفت:روز چهارشنبه اولین اعتبار تخصیص پیدا کرد و کمتر از نیم ساعت پس از تخصیص اعتبار برای توزیع آن در استان‌ها اقدام شد.
او با اشاره به ماده ۷ این قانون در خصوص پرستاری افراد دارای معلولیت از ضایعه نخاعی گفت: این مبلغ با افزایش ۲ برابری از ۲۰۰ هزار تومان به مبلغ ۵۵۴ هزار تومان رسیده است.
قبادی دانا ادامه داد: برای اجرای ماده ۲۷ این قانون، هر فردی که دارای معلولیت شدید و خیلی شدید و نیازمند شغل است باید حداقل حقوق به وی پرداخت شود و برای اجرای این بند در سال ۹۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشتیم که بیش از سه برابر کل سازمان بهزیستی است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: با تخصیص این اعتبار هر سه ماه یک هزار و ۴۸۰ هزار تومان علاوه بر مسمتری دریافت می‌کنند.
رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به موافقت سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص اعتبار به منظور پرداخت یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی اظهار داشت: از امروز مراحل پرداخت آن آغاز شده است.
او با اشاره به اینکه در سال ۹۷ برای نگهداری هر فرد در این مراکز ۶۴۰ هزار تومان از طرف دولت پرداخت می‌شود و مبلغی که چند ماه به ۷۷۰ هزار تومان افزایش یافت تا اینکه در آبان ماه به ۹۲۰ هزار تومان رسید، گفت: هزار معلول مجهول‌الهویه و دارای والدین غیرموثر در این مراکز نگهداری می‌شوند و یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد.
قبادی دانا با تاکید بر اینکه هدف این سازمان مستمری دادن نیست بلکه به دنبال توانمندسازی معلولان است، بیان کرد: هدف ما این است که یک زندگی کامل همراه با دیگر افراد جامعه و در خانواده برای این افراد فراهم کنیم.
رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته در زمینه اختصاص سهمیه بنزین به معلولان گفت: در این هفته خبر‌های خوشی در این زمینه خواهیم داشت.
تاکید بر مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان 
پیروز حناچی شهردار تهران نیز  در مراسم روز جهانی و هفته ملی افراد دارای معلولیت که در برج میلاد تهران برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۸۳ قانون حمایت از معلولین در کشورمان تصویب شد و در سال ۸۸ به عضویت کنوانسیون جهانی معلولین پیوستیم.

حناچی

شهردار تهران افزود: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی 15 درصد جمعیت جهانی دارای معلولیت هستند و بیش از یک میلیون و 300 هزار نفردر کشور افراد دارای معلولیت داریم . و سالانه ۵۰ هزار نفر نیز به این تعداد اضافه می شود 
وی تصریح کرد: اگر معنای معلولیت را تغییر دهیم  و معلول کسی نیست که نقیصه ای در بدن دارد ، بلکه معلول کسی است که در عرصه های اجتماعی و ..  نمی تواند حضور داشته باشد لذا باید به سمت مناسب سازی فضاهای شهری برویم  و  وظیفه داریم به جان ارزندگان شهر توجه و به این افراد خدمات ارایه کنیم.
مناسب‌سازی سراهای محله برای  برای افردا دارای معلولیت
 محمدرضا جوادی یگانه،  معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران ضمن تبریک این روز به معلولان گفت: ۳۹ سال زندگی در کنار برادر معلولم به من آموخته است که معلولیت معیاری برای سنجش ویژگی‌های انسانی نیست و وجود نخبگان دارای معلولیت نشان‌دهنده این است که معلولیت، محدودیت نیست.
معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران افزود : هم اکنون در هر منطقه از شهر تهران یک سرای محله برای ناشنوایان، نابینایان و معلولان جسمی حرکتی پیش‌بینی شده است.
وی افزود: این یک شعار نیست و در صورت تسهیل‌گری برای حضور معلولان، این حضور می‌تواند منشاء ثمرات و برکات باشد. با توجه به تنوع جامعه شهری، مدیران باید توجه کنند که معلولان ۱۵ درصد از جامعه را تشکیل می‌دهند و این گروه تنها به خدمات توان‌بخشی و توان پزشکی نیاز ندارند بلکه نیازمند توان‌بخشی مبتنی بر جامعه‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران با بیان اینکه "اعتقاد مدیریت شهری برای گروه هایی با نیازهای خاص این است که آنها حقوق برابر از فرصت‌های شهری داشته باشند"، اظهار کرد: در مجموعه معاونت امور اجتماعی شهرداری تهران در تلاشیم بسترساز حضور معلولان در پروژه‌های مدیت شهری باشیم تا بتوانیم مطالبه‌گر نیازهای این قشر باشیم.
جوادی یگانه ادامه داد: برای مناسب‌سازی  شهر تهران وایجاد  مدیریت یکپارچه در سطح سازمان‌های دولتی، به دنبال جلب مشارکت مؤسسات، خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد برای شناسایی نقصان‌ها و موانع موجود در پایتخت هستیم.
وی با بیان اینکه "در دوره جدید مدیریت شهری با استفاده از توان شهری و حضور نمایندگان افراد دارای معلولیت در تلاشیم خدمات مؤثری ارائه دهیم" افزود: با وجود عدم مناسب‌سازی فضاهای شهری تاکنون در سال جاری به اصلاح ساختمان‌های موجود شهری پرداخته‌ایم و در هر منطقه یک سرای محله به صورت کامل برای افراد نابینا، ناشنوا و معلولان جسمی و حرکتی مناسب ‌سازی شده‌اند. در ۲۲ سرای محله تهران نیز مترجم ناشنوا مستقر شده و این نیروها در تمام برنامه‌های سراهای محله حضور خواهند داشت.
به گفته معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران، مناسب‌سازی مجموعه‌های ورزشی پایتخت نیز آغاز شده است و تا پایان سال این روند ادامه خواهد داشت.
جوادی یگانه با اشاره به شعار امسالِ روز جهانی افراد دارای معلولیت که ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار است، گفت: این شعار بیش از آنکه مخاطبش افراد دارای معلولیت باشد، به مدیران برای برابرسازی فرصت‌ها و در دسترس‌پذیری امکانات شهری اشاره دارد.
وی ادامه داد : با توجه به تنوع گروه‌های جامعه از جمله سالمندان، معلولان، کودکان و... مدیران شهری باید شهر را به گونه‌ای طراحی کنند که همه گروه‌ها از آن استفاده کنند.
جوادی یگانه ادامه داد: دسترسی آسان برای جامعه معلولان از موضوعاتی است که مورد توجه مدیریت شهری قرار دارد و در معاونت فرهنگی و اجتماعی اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است.
معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: در مدیریت جدید شهری برنامه ما استفاده از توان فکری نمایندگان معلول و نظارت آنها بر پروژه‌های شهری است که این روند در دستور کار شهرداری قرار دارد.
جوادی یگانه به اصلاح ساختمان‌های موجود در سطح شهر تهران برای تردد معلولان اشاره کرد و گفت: هم اکنون در هر منطقه از شهر تهران یک سرای محله برای ناشنوایان، نابینایان و معلولان جسمی حرکتی پیش‌بینی شده است.
معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در پایان خاطر نشان کرد: مناسب‌سازی ساختمان‌های شهرداری تهران در ۲۲ منطقه تهران در دستور کار قرار گرفته است. علاوه بر آن که مناسب‌سازی مجموعه‌های ورزشی در دستور کار قرار دارد که تا به امروز ۹ مجموعه مناسب‌سازی شده است و تا پایان سال این فرایند ادامه خواهد داشت.
در پایان این مراسم  نیز  بیانیه تشکلهای مردم نهاد افراد دارای معلولیت در 10 بند قرائت شد . در این بیانیه توجه ویژه به افراد دارای معلولیت و بهبود وضعیت آنان و همچنین بر امکان زیست پویا و آسان برای همه افراد و گروهها و فراهم شدن زمینه بسترها  و زیر ساخت های لازم برای حضور فراگیر و مشارکت برابر افراد دارای معلولیت در محیط های شهری و روستایی و بر دستیابی  به حقوق قانونی  آنان تاکید شد .  

مراسم روز جهانی معلولان با حضور شریعتمداری وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ، جمشید انصاری معاون رییس جهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور ، پیروز حناچی شهردار تهران ، وحید قبادی دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور  ، جوادی یگانه معاون شهردار تهران ، رییس دانشگاه آزاد اسلامی ، برخی از  نمایندگان مجلس شورای اسلامی و زهرا نژا بهرام  عضو شورای شهر تهران در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد .

۱۱ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۱۴
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید