اخبار

​منصوری در حاشیه اجلاس"پکن 25 " اعلام کرد : رشد 6 درصدی مشارکت زنان در اقتصاد

​منصوری در حاشیه اجلاس"پکن 25 " اعلام کرد : رشد 6 درصدی مشارکت زنان در اقتصاد
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در در حاشیه اجلاس«پکن ۲۵» اعلام کرد : میزان مشارکت زنان از سال 2014 تا 2018، شش درصد رشد داشته است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی " عیسی منصوری"  دردومین روز اجلاس پکن ۲۵» که از 6 آذر  سال جاری به مدت سه روز در بانکوک برگزار شد  در یک نشست تخصصی با عنوان" تشریح توانمندی اقتصادی زنان ایرانی با رویکرد اشتغال مشاغل خانگی" که  گروه شرکت کننده از جمهوری اسلامی ایران برگزارکننده آن بود  گفت: میزان مشارکت زنان در سال 2014 ، 12 درصد بوده که این میزان در سال 2018 به 18 درصد رسیده است. 
وی در این نشست به چالش ها و راهکارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه اشتغال در ایران با تاکید  بر شناسایی مشکلات زنان برای حضور در بازار کار پرداخت و برنامه های اجرا شده معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال این وزارتخانه را برای مشارکت زنان در بهبود جایگاه زنان در بازار کار و نقش آفرینی انها در توسعه اقتصادی کشور را تشریح کرد . 
منصوری با بیان اینکه ورود زنان به بازارکار یکی از ظرفیت های قابل توجه برای توسعه اقتصادی است گفت: این در حالی است که نرخ مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی با اختلاف قابل توجهی نسبت به مردان پایین تر است.
وی افزود: دلایل متفاوتی برای دوری از زنان از بازار کار وجود دارد و مهم ترین آن مسئولیت های شخصی و خانوادگی آنهاست. 
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: به دلیل فرصت های فراهم شده برای زنان در کشور سطح تحصیلی آنها نسبت به گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده است به طوری که هم اکنون حدود 60 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی و تحصیلات عالی زنان هستند.اما کم بودن سطح مهارت یکی از مشکلات  زنان برای پیوستن به بازارکار است. 
وی با اشاره به اینکه برای غلبه بر این مشکلات در سطح ملی تصمیماتی اتخاذ شده است اشاره داشت: یکی از این تصمیمات افزایش ظرفیت کار در خانه است و دیگری افزایش مهارت فارغ التحصیلان با آموزش تکنیکی و فنی و حرفه ای است.
در ادامه این نشست تخصصی" محمد رضا بیجندی" رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان به تشریح طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت و دستاوردهای این طرح را ارائه کرد.
سمن "کاردوک"نیزدر این نشست  به بیان فعالیت های خود در زمینه مشاغل خرد و توسعه اشتغال در چند استان پرداخت. 
گفتنی است در حاشیه این اجلاس معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با معاون وزیر توانمند سازی کشور ارمنستان دیدار و در خصوص وضعیت اشتغال زنان در صنایع خرد و با سرمایه های کوچک زنان گفت و گو کردند. در این دیدار طرف مقابل برای انتقال تجربیات ایران در زمینه اشتغال زنان ابراز تمایل کردند.
این اجلاس به مناسب بیست و پنجمین سالگرد اعلامیه پکن در بانکوک مقر آسیا اقیانوسیه اسکاپ برگزار شد . 
 شایان ذکر است در این اجلاس هیئتی به ریاست "معصومه ابتکار" معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور با حضور عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، " مهناز امامدادی " رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمدرضا بیجندی معاون رییس جهاد دانشگاهی و رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان به ارائه اقدامات کشورمان در حوزه توانمندسازی اقتصادی زنان  پرداختند.
۱۱ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۱۰
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید