اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد:

توسعه سهم اشتغالِ خدمات، همگام با صنعت برای استان ضروری است

توسعه سهم اشتغالِ خدمات، همگام با صنعت برای استان ضروری است
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با بیان اینکه در حال حاضر حوزه خدمات در استان حرف اول را می زند گفت: در برخی از کشورهای توسعه یافته، درصد بالایی از فعالیت اقتصادی به حوزه خدمات مرتبط می‌باشد؛ به طوری که تا بیش از 70 درصد فعالیت‌ها به این حوزه اختصاص یافته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: محمد حسین ریاحی با اشاره به اینکه یزد استانی است که دارای رتبه‌های بسیار خوبی در کشور در زمینه‌های متعددی از قبیل بالا بودن سرانه صنعتی، تولید محصولات گلخانه‌ای، تولید کاشی و سرامیک، تولید محصولات نساجی و... می‌باشد، گفت: ظرفیت‌های موجود در استان همچون وجود 3هزار و 500 واحد صنعتی فعال، وجود 35 شهرک،  نواحی و مناطق  صنعتی، اختصاص عنوان «نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان» به خود و  جزو 5 استان ممتاز کشور بودن به لحاظ جاذبه‌های متنوع گردشگری، زیرساخت‌های ویژه‌ای را برای ایجاد اشتغال در مقایسه با سایر استان‌ها فراهم آورده است. با وجود ظرفیت های قابل توجه این استان صنعتی و معدنی، نرخ بالای بیکاری آن در سال‌های اخیر، روند صعودی به خود گرفته است؛ به طوری که از میانگین کشوری نیز فراتر رفته است.

وضعیت شاغلین و بیکاران استان از نگاه آمار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به جمعیت یک میلیون و 138هزار و 533 نفری استان براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95 گفت: حدود 51.47 درصد از این جمعیت مرد بوده که معادل 586 هزار و 13نفر می باشد، و 552 هزار و 520 نفر دیگر زن هستند.

وی جمعیت 10 ساله و بیشتر استان را نیز 916 هزار و 489 نفر خواند و ادامه داد: حدود 40.5 درصد از این تعداد جزو جمعیت فعال اقتصادی، حدود 59 درصد غیرفعال اقتصادی و مابقی اظهار نشده می باشند.

ریاحی افزود: 325 هزار و 577 نفر از جمعیت فعال استان، شاغل و 44 هزار و 813 نفر بیکار می باشند.

وی با تاکید بر اینکه 278 هزار و 550 نفر از شاغلین استان را مردان تشکیل می‌دهند اظهار کرد: از میان شاغلین استان تنها حدود 14.5 درصد به زنان اختصاص دارد.

ریاحی از سوی دیگر به بیکاران استان اشاره و بیان کرد: از مجموع 44 هزار و 813 نفر بیکار در استان، 23 هزار و 57 نفر مرد با 51 درصد و مابقی با 21هزار و 756 نفر، زن می باشند که به نوعی حدود نیمی از بیکاران استان را به خود اختصاص داده‌اند.

حوزه خدمات در استان صنعتی یزد، حرف اول را می‌زند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، با بیان اینکه در حال حاضر حوزه خدمات در استان حرف اول را می زند گفت: در برخی از کشورهای توسعه یافته، درصد بالایی از فعالیت اقتصادی به حوزه خدمات مرتبط می‌باشد؛ به طوری که تا بیش از 70 درصد فعالیت‌ها به این حوزه اختصاص یافته است.

وی اضافه کرد: این بدین معنا نیست که فعالیت صنایع و حوزه تولید و حتی کشاورزی کاهش یافته است؛ بلکه با حفظ فعالیت‌های مذکور، اشتغال ایجاد شده بیشتر در حوزه خدمات بوده و با احتساب سهم بیشتر حوزه خدمات، درصد کمتری به دو بخش دیگر تعلق می گیرد..

این مقام مسئول از نگاه دیگری به حوزه اشتغال استان، بیشترین حوزه فعالیت اقتصادی اختصاص یافته را در بخش خدمات خواند و گفت: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، بخش خدمات 46.3 درصد، بخش صنعت با فاصله بسیار کمی، سهمی 45.4 درصدی و بخش کشاورزی 8.3 درصد را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این در حالی است که در سال 96، رتبه نخست فعالیت اقتصادی استان، با 47 درصد به بخش صنعت تعلق گرفته است. اما با توجه به ظرفیت‌های استان در حوزه خدمات، این حوزه با 48.2 درصد در سال 97 از دیگر بخش‌های اقتصادی استان پیشی گرفته است.

ریاحی در ادامه پایین‌ترین سهم بخش اقتصادی در سال‌های اخیر را مربوط به بخش کشاورزی دانست و گفت: حوزه کشاورزی با 7.8 درصد در سال 97 طبق روال سال‌های اخیر کمترین سهم از فعالیت‌های اقتصادی استان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که با توجه به شرایط اقلیمی و بحران آبی استان، شاهد پایین‌ترین میزان سهم بخش کشاورزی طی سال های اخیر در میان فعالیت های اقتصادی استان هستیم.

بالاترین نرخ بیکاری استان در سال 97

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، با اشاره به اینکه نرخ بیکاری استان 13.9 درصد می‌باشد، اعلام کرد: یزد طی 15 سال اخیر دارای بالاترین نرخ بیکاری در سال گذشته بوده است.

وی افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری استان یزد در سال 1397 با رشد 1.1 درصدی نسبت به سال 96، روبرو بوده است و از سویی دیگر از آنجایی که نرخ بیکاری کشور در سال گذشته 12 بوده، می‌توان دریافت که نرخ بیکاری سال 97 استان، بالاترین اختلاف با متوسط کشوری همان سال را طی چهار سال اخیر داشته است.

ریاحی با بیان اینکه نرخ بیکاری استان از سال 94 تاکنون همواره بالاتر از متوسط کشوری بوده است گفت: در مقایسه روند چهارساله‌ی نرخ بیکاری استان، شاهد نشانگر افزایش نرخ بیکاری استان نسبت به کشور هستیم که حداقل در 15 سال اخیر، بی سابقه بوده است.

چرایی افزایش نرخ بیکاری استان طی سال های اخیر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه یزد به لحاظ صنعتی بودن، بیش از دیگر استان‌های غیرصنعتی درگیر صعودی شدن روند نرخ بیکاری شده است، به عوامل افزایش نرخ بیکاری اشاره کرد و گفت: با توجه به صنعتی بودن استان، رونق بخشی بازار به این حوزه برمی‌گردد که نیاز است تا صنعتگران و تولیدکنندگان بیش از پیش به سهم بازار خود توجه لازم داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه امروزه حوزه تولید به میزان قابل توجهی از تولیدمحور بودن، به بازارمحوری تغییر ماهیت داده است افزود: با توجه به این مسئله، یک صنعتگر باید نیازسنجی بازار را در اولویت قرار داده و بر طبق نظر و نیاز جامعه به تولید بپردازد.

ریاحی اضافه کرد: ارتقای کیفیت در حوزه تولید، مدیریت قیمت و ارائه کالا با حداقل قیمت ممکن و برندسازی نیز از دیگر شاخص‌های مهم فروش و به دنبال آن رونق بخشیدن به بازار می باشد.

وی بهره مندی از تکنولوژی به روز در تولید را نیز از دیگر عوامل رونق و عدم استفاده از جدیدترین‌های فناوری را از دلایل افزایش نرخ بیکاری عنوان کرد و گفت: با بهره‌مندی از آخرین تکنولوژی در فرآیند تولید، فرصت برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی که حدود نیمی از بیکاران استان را شامل می‌شوند، فراهم می‌گردد.

این مسئول با بیان این مطلب اظهار کرد: عدم تناسب رشته‌های دانشگاهی با نیاز بازار از دیگر عوامل بالابودن نرخ بیکاری تحصیلکرده‌های دانشگاهی استان می‌باشد؛ از سویی دیگر فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز چندان مهارت و دانش لازم برای ورود به بازار کار را ندارند؛ بنابراین با پدیده فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار مواجه هستیم که لازم است تا با تدابیر لازم، نه تنها از افزایش نرخ بیکاری این گروه تحصیلکرده جلوگیری گردد بلکه برای این قشر، مهارت‌آموزی مربوطه و اشتغال متناسب فراهم شود تا نرخ بیکاری این قشر، کاهش و به تبع آن نرخ بیکاری استان کم شود.

وی فراهم نشدن بستر مناسب برای قشر تحصیلکرده و اشتغال نیرومحور و نه دانش بنیان را دلیلی بر مهاجرپذیری استان دانست و اذعان کرد: مهاجرت دیگر مسئله‌ای است که در افزایش نرخ بیکاری به ویژه در سال‌های اخیر، نقش بسزایی داشته است؛ چراکه نیرومحور بودن بسیاری از مشاغل استان، نه تنها استان را مجبور به پذیرش مهاجر داخلی(از دیگر استان‌ها) و خارجی(اتباع) کرده است بلکه شاهد افزایش بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی بوده‌ایم.

ریاحی به ضرورت داشتن سند آمایش سرزمین در استان اشاره و اعلام کرد: این مسئله موجب می شود تا نتوانیم متناسب با نیاز منطقه، نیروی مهارتی و همینطور اشتغال پایدار، پرورش دهیم.

وی با اشاره به نقش زنان در افزایش نرخ بیکاری استان گفت: نرخ بیکاری زنان در سال گذشته 30.1 درصد و برای مردان 9.6 درصد بوده است؛ بر همین اساس تمایل زنان به ورود به بازار کار (بنا به دلایل مختلف) و نداشتن نقشه راه براین اساس، می‌تواند دیگر عامل افزایش نرخ بیکاری استان باشد.

این مقام استانی، کمرنگ بودن فرهنگ کار را از دیگر مباحث مهم نرخ بیکاری قابل ملاحظه استان برشمرد و گفت: متاسفانه برخلاف فعالیت ها و فرهنگ کاری که در میان مردمان قدیم وجود داشته، امروزه از فرهنگ لازم در حوزه کار آنچنان که باید برخوردار نیستیم؛ در این حوزه بیشتر با نیروی کاری مواجه‌ایم که تمایل به داشتن فعالیت‌های کم، سبک و با کمترین دردسر و در مقابل درآمدی قابل توجه و دور از انتظار دارند.

وی نبود نگاه کارآفرینی و حاکم شدن نظام حقوق بگیری در جامعه به ویژه در میان جوانان را از دیگر مسائل موردبحث در این زمینه خواند و اظهار کرد: در جامعه کنونی، بسیاری از افراد را شاهد هستیم که به دنبال کارهای دولتی و مشاغل اداری و صرفا حقوق بگیری هستند و کمتر به حوزه کارآفرینی توجه دارند؛ با این اوصاف لازم است در اشاعه فرهنگ کارآفرینی و تشویق و سوق جوانان به سمت و سوی نظام کارآفرینی، به ویژه در دانشگاه‌ها و مراکز علمی بیش از پیش توجه شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه بیان کرد: براساس اظهارنظر بسیاری از صاحبان حرف و مشاغل، طی سال های اخیر در حوزه تامین مواد اولیه و صادرات، مبحث تحریم، فشارهای زیادی را به این حوزه تحمیل کرده که گاه منجر به تعطیلی و بنگاه های اقتصادی و کارگاه تولیدی و تعدیل نیرو و در پی آن بیکاری کارگران شده است.

وی شرایط اقلیمی و بحران آبی استان، کند شدن روند توسعه استان به لحاظ مشاغل نیرومحور، نابودی اشتغال در مقابل اشتغالزایی، کم‌توجهی عموم به مشاغل خرد و خانگی و نیز عدم توجه لازم به فرهنگ تعاون، تغییر ماهیت مشاغل، عدم وجود تخصص و مهارت کافی همگانی و... را بخش دیگری از ده‌ها دلیل افزایش نرخ بیکاری کشور و به تبع آن استان عنوان کرد.

اقدامات مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به اقداماتی که در راستای اشتغالزایی و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری استان صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: تمرکز بر مشاغل خرد و خانگی، اجرای طرح اشتغال فراگیر و طرح اشتغال روستایی از جمله طرح هایی است که به منظور اشتغالزایی در استان انجام شده است.

وی افزود: طرح کارورزی، مهارت آموزشی در محیط کار واقعی و مشوق بیمه‌ای از دیگر طرح های اجرایی به منظور اشتغالزایی می باشد.

ریاحی استفاده از ظرفیت های مختلف اعم از کاریابی‌ها، مراکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی و فعالیت های متعدد کارآفرینی را از دیگر اقدامات صورت گرفته عنوان کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ابراز امیدواری کرد: بتوانیم با سند آمایش استان که در مراحل نهایی تدوین می‌باشد، نقشه راهی را برای اشتغالزایی و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری استان داشته باشیم و گام های مثمرثمری در این زمینه برداشته شود.

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۲۶
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید