اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد تاکید کرد:

نقش چشمگیر تعاون در تحول حوزه اقتصادی و رونق اشتغال/ اشتغالزایی استان در حوزه تعاون، بیش از 30 هزار نفر می‌باشد

نقش چشمگیر تعاون در تحول حوزه اقتصادی و رونق اشتغال/ اشتغالزایی استان در حوزه تعاون، بیش از 30 هزار نفر می‌باشد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد گفت: تعاون می تواند در راستای رونق اشتغال و مقابله با رکود و تحول در حوزه اقتصادی نقش بسزایی را ایفا کند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: محمدحسین ریاحی در پنجمین نشست شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور امام جمعه معزز و نماینده ولی فقیه در استان ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) و گرامیداشت هفته تعاون، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری اظهار کرد: یکی از راه حل ها و اساسی ترین، منطقی ترین و بنیادی ترین کارهایی که می تواند در این کشور برای استقرار عدالت انجام بگیرد، تعاون است. همین تعاون می تواند کشور را به ویژه امروز از لحاظ اقتصادی نجات بدهد.  بنابراین تعاون باید تقویت شود؛چراکه وجود تعاون، برای اشتغالزایی بسیار لازم است و می تواند یک بازوی قوی در این راه باشد.      

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی تعاون را نمادی از همدلی و خرد جمعی دانست و افزود: براساس مدل های جدید می‌توان تعاون را تشکیل و توسعه داد؛ همچنین در تعاونی‌ها با سرمایه اندک اقدامات بزرگی صورت می پذیرد؛ بنابراین در صورت ایجاد زیرساخت و شرایط مناسب، این مهم استمرار یافته و تقویت خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی و نقش آن در موفقیت و پیشرفت کشور و به تبع آن استان عنوان کرد: با گسترش تعاونی ها، اتحاد و وحدت در جامعه مستحکم تر می شود و پیش رفتن به سوی توسعه تعاونی ها و سرمایه گذاری در حوزه تعاون به عنوان یک ضرورت در جامعه امروز محسوب می شود.

این مقام مسئول افزود: تعاونی ها در برابر شرایط سخت، تاب آوری و پایداری بیشتری دارند و می توانند در مقابل محدودیت های پیش رو، پایداری بهتر و موفق تری داشته باشند؛ چراکه روحیه ای جمعی بر تعاونی ها حاکم است.

ریاحی با بیان اینکه اقتصاد تعاونی راهکار حل مشکلات اقتصادی و اشتغالزایی است گفت: تعاونی های استان یزد برای 30 هزار نفر اشتغالزایی کرده اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد با بیان اینکه شش هزار تعاونی در استان داریم افزود: حدود سه هزار و 100 تعاونی با عضویت 930 هزار نفر در حال فعالیت است و در مجموع بیش از 30 هزار اشتغال در قالب تعاونی ها در استان شاهد هستیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه تعاونی ها در 14 گرایش شغلی فعالیت دارند تصریح کرد: یک هزار و 419 تعاونی با اشتغالزایی 15 هزار نفر در بخش خدمات فعال است و 50 درصد از مجموع اشتغال تعانی های ثبت شده در این راستا است در حالیکه تعاونی های تولیدی 38 درصد از اشتغال کل تعاونی ها را به خود اختصاص داده است.

ریاحی با بیان اینکه تعاونی های کشاورزی با 490 تعاونی 11 درصد از اشتغال کل تعاونی ها را به خود اختصاص داده است اظهار داشت: در استان یزد به صورت نمونه در حوزه تولید اقدامات خاصی صورت گرفته است به ویژه در حوزه نساجی که 37 درصد از حوزه تولید را با توجه به سبقه یزد در این حوزه داریم.

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان یزد افزود: تلاش ما بر گسترش خوشه های نساجی است و برای کسب موفقیت بیشتر در این حوزه سعی شده از تمامی ظرفیت های دانشگاهی در قالب اتاق فکر تعاون و رسیدن به اشتغال پایدار و کاهش نرخ بیکاری بهره مند باشیم.

وی با توجه به اینکه در حوزه مشاغل خانگی و فعالیت های خرد نیز اقدامات خوبی داشته ایم گفت: از جمله اقدامات این اداره کل در راستای اتصال صاحبان کسب و کار خرد و خانگی به بازارهای هدف و بنگاه های پیشرو صدور مجوز فعالیت 65 پشتیبان مشاغل خانگی و با هدف ایجاد اشتغالزایی بیش از 300 نفر را داریم که با کمک و همراهی صندوق کارآفرینی امید و برخی بانک های استان صورت گرفته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد با تاکید بر توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه در حوزه کشاورزی اظهار داشت: اشتغالزایی در سطح روستاها می تواند پایدار و مداوم باشد که استقرار صنایع تبدیلی و تکمیلی پشتیبان در استان می تواند مزایای زیادی از جمله ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی، اشتغال زایی در روستاها و شهرها، ایجاد امنیت غذایی، ارز آوری و افزایش صادرات داشته باشد.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت تعاونی زنان سرپرست خانوار تصریح کرد: بر مبنای توانمندی که زنان سرپرست خانوار دارند نیز می توانیم با اشتغالزایی تعاونی، زنان سرپرست خانوار را از چتر نهادهای حمایتی خارج کرده و کارآفرینی کنیم.

ریاحی با اشاره به ایجاد اشتغال پایدار و ماندگاری روستائیان در روستاها نیز گفت: در دو سال گذشته بالغ بر 246 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد و در قالب مشاغل خانگی و فراگیر مجموعا با بیش از 400 میلیارد تسهیلات زمینه اشتغال 5 هزار و 900 نفر نیز فراهم شده است.

وی همچنین با اشاره به نرخ بالای بیکاری در استان یزد از تلاش برای تسهیل گری در حوزه تعاون خبر داد و افزود: توسعه تعاون موجب کاهش نرخ بیکاری در استان و تداوم دهنده شرایط مطلوب اقتصادی خواهد بود به طوریکه صادرات بخش تعاون رقم چشمگیری دارد که نشان از قدرت و جایگاه تعاونی ها در اقتصاد است.

۱۲ شهریور ۱۳۹۸ ۱۲:۴۳
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید